Parkinson Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Yazar Yorum Yap 1.171
Parkinson Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Parkinson Hastalığı

Parkinson Hastalığı, beyinde olması gereken depomin adlı bir maddenin eksik olması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu maddenin eksik olması her insanda farklı değişkenlikler gösterir. Katılık, tutukluk, titreme, ağırlık ve yavaşlık gibi belirtiler her hastada farklı şekilde ortaya çıkmaktadır.

Parkinson Hastalığının bilinen en belirgin belirtisi, dinlenme halinde olan ve para sayar şeklinde meydana gelen titremedir. Bu titreme vücudun bir tarafından daha fazla belirgin olur ve yavaş yavaş ilerler. Süreç ilerledikçe de bu titremeler katılık, ağırlık ve yavaşlık gibi durumlar meydana gelir.

Parkinson Hastalığı, bin kişiden 3 kişide görülen bir hastalıktır. Bununla birlikte bu hastalık ilerleyen yaşlarda kendisini gösterir. Genellikle 65 yaş üzeri her 300 kişiden biri Parkinson Hastalığına yakalanmıştır.

Parkinson Hastalığı belirtileri

Parkinson Hastalığı belirtileri 4 genel belirti vermektedir. Bunlar;

  • Titreme. Bu titremeden el, ayak, bacak ve kafa etkilenmektedir.
  • Yürürken dengeyi sağlayamama
  • Kasların gergin oluşu
  • Ağır hareket etme

Bilinen en yaygın ve ilk belirtisi titremedir. Ancak titremenin tüm Parkinson Hastasında görülme durumu mümkün olmayabilir. Bununla birlikte her titreme Parkinson Hastalığına işaret etmez.

Zaman ilerledikçe kol ve bacakta meydana gelen titremeler tüm vücuda yayılmaktadır. Titreme sonucunda kaslar olumsuz etkilendiği için yutma ve kabızlık problemleri de ortaya çıkar. İlerleyen süreçlerde ise hasta sadece boş boş bakar ve kendini ifade edemeyecek duruma gelir. Bazı Parkinson Hastalarında bunama meydana gelebilir. Parkinson Hastalığı belirtileri 50-60 yaş arasında kendisini göstermektedir.

Parkinson Nedenleri

Parkinson Hastalığı nedenleri şu ana kadar net olarak ortaya konulmamıştır. Ancak bahsi geçen sinir hücrelerinin bir şekilde etkilenmesi ile Parkinson Hastalığı meydana gelir. Sinir hücrelerinin neden etkilendiği tam bir muamma olsa da bu durumun yaşlılık ve çevresel atıkların neden olduğu düşüncesidir.

Kişide var olan anormal genler de Parkinson Hastalığına neden olduğu düşünülmektedir. Ancak bu konuda henüz ortaya konulmuş kesin bir delil bulunmamaktadır.

Parkinson Hastalığı Tedavisi

Tıp dünyasında her ne kadar inanılmaz gelişmeler yaşanmış olsa da Parkinson Hastalığı için net bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Ama belirtileri kontrol altına almak ve hastaların yaşamlarında sıkıntıları azaltmak için birtakım ilaçlar bulunmaktadır.

Parkinson Hastalığı tedavisinin şiddetli Parkinson belirtileri yaşayan kişilerde kullanılması gerekir. Bunun haricinde kişinin günlük yaşantısını olumsuz etkileyen herhangi etki olmadığı sürece ilaç kullanılmamalıdır. Tedavi amaçlı olmayan ilaçlar, sadece belirtilerin insan yaşamına olumsuz etkisini azaltmak için kullanılır.

Parkinson Hastalığının belirtilerini kontrol altına alabilmek için Levadopa barındıran ilaçların alınması gerekir. Lakin bu ilacın uzun süreli kullanımı ya da doz aşımı olduğunda birtakım sorunlara yol açtığı da bilinmektedir. Parkinson Hastalığının erken teşhis edilmesi ile birlikte Levadopa içeren ilaçların haricinde diğer ilaçlar kullanılması önerilecektir. Bu ilaçların kullanılması ile Levadopa kullanımı ertelenir. Diğer önerilen ilaçlar Levadopaya oranla daha fazla yan etkiye sahiptir. Bu duruma sonucunda doktor, ilacın alınmaz zamanının ve cinsini hastaya göre belirlemektedir.

Bazı durumlarda beynin hareketleri kontrol altına alınması için küçül elektrik sinyalleri ileten elektrotların yerleşmesi uygun olabilir. Bu tedavi yönteminine beyin stimülasyonu adı verilmektedir.

Etiketler