Parotis Bezi Nerede Bulunur, Tümörleri ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 2.093
Parotis Bezi Nerede Bulunur, Tümörleri ve Tedavisi

Ağızda başlayan sindirime tükürük bezleri, dil ve dişler yardımcı olur. Dişler besinleri küçük kırıntılara ayırır ve enzimlerle temas yüzeyini artırır. Dil besinlerin tadının algılanmasından başka konuşma, ağızdaki besinlerin çevrilmesi,  yutulabilmesi için besinlerin boğaza doğru gönderilmesi gibi görevler üstlenir. Ağzın iç yüzeyinin nemli tutulması, kurumaması, dişlerin korunması, konuşmanın kolaylaştırılması,  besinlerin tadının alınabilmesi için ıslatılması, yumuşatılması, kayganlaştırılması görevi de tükürük bezlerinindir. Tükürükte bulunan bazı enzimler karbonhidrat sindirimini başlatma, diğer bazı enzimler de bakterileri yok etme özelliğindedir.  Üç çift olan tükürük bezlerinin en büyüğü kulak altında olanıdır ve parotis bezleri adını alır. Diğerleri çene ve dil altındadır. Otonom sinir sisteminin denetiminde olan tükürük bezleri içerdiği müsin adlı salgıdan dolayı kaygan olan ve tükürük denilen salgılarını bir kanalla ağız boşluğuna akıtır.

Parotis Bezleri Tümörleri

Diğer organlarda olabildiği gibi parotis bezlerinde de çeşitli nedenlerle tümör oluşabilir. Boyun ve baş bölgesindeki tümörlerin büyük bir kısmı tükürük bezlerinde görülür. Tümörler kontrolsüz hücre bölünmeleriyle oluşur. Parotis bezine ait tümörler ya iyi ya da kötü huyludur. Ancak parotis bezi tümörlerinin çoğu pleomorfik adenom denilen kötü huylu (habis) olma ihtimali az, genellikle selim yani iyi huylu olan tümörlerdir. Örneklemek gerekirse 10 adet tükürük bezi tümörü vakasının 8’i parotis bezlerinde oluşur. Genel olarak da 10 parotis bezi tümörünün sadece 2 tanesi kötü huylu, kalan 8’i iyi huyludur yani plemorfik adenomdur. Kötü huylu parotis bezi tümörleri 50, iyi huylular 40’lı yaşlarda görülür.

Parotis Bezi Tümörlerinin Belirtileri

İyi huylu da olsa uzun zaman tükürük bezinde var olan tümörler kanserli bir tümöre dönüşebilir. Radyasyon almak da tükürük bezi kanserlerinde artışa sebep olabilir. Cilt kanserleri ya da melanomlar lenf yoluyla tükürük bezlerine yayılabilir. Tükürük bezlerinde tümör olabileceğinin önemli belirtilerinden biri boyunda, ağızda ya da çenede görülen şişliklerdir. Yüzün bazı yerlerinde uyuşukluk görülmesi ya da kas güçsüzlüğünün olması, kısa bir süre önce yüz felci geçirilmesi, tükürük bezlerinin bulunduğu yerlerde ağrı, yutkunmada güçlük, ağzın geniş bir şekilde açılamaması da diğer belirtilerdendir. Parotis bezi tümörlerinin ya da kanserlerinin çoğunun nedeni tam bilinmez. Ancak araştırmalardan çıkan bilgilere göre yaşlılık, boyun ve baş bölgesinden tedavi amaçlı radyasyon almış olmak, silikon ve nikel alaşımına ait tozlar, aşırı cep telefonu kullanımı tükürük bezlerinde kanserleşmeye yol açabilmektedir.

Parotis Bezi Tümörlerinin Tedavisi

Yukarıda açıklanan belirtilerden birinin ya da daha fazlasının görülmesi durumunda öncelikle Burun Boğaz uzmanına gidilmesi gerekir. Muayeneden sonra hasta gerekirse tomografi, ultrason ya da MR çekimine gönderilir. İnce bir iğneyle aspirasyon biyopsisi yapılıp tümörün türü belirlenir. Kesin bir tanı konulamıyorsa ameliyatla tümörün tamamen alınması, patolojik olarak incelenmesi gerekir.  Verilere göre tedavi biçimlendirilir. Tükürük bezi kanserlerinin tedavisi genellikle cerrahidir. Mimiklerimizin (yüz hareketlerimizin) yapılabilmesini sağlayan fasyal sinir parotis adlı tükürük bezlerinin iç kısmından geçmektedir. Tümörler bu sinirlere baskı yaparsa yüz felci (fasiyal paralizi)  oluşabilir.

Yüz felcine yol açmaması ve kötü huylu olanların başka bir organa sıçramaması için parotis bezi tümörleri alınmalıdır. Tümör iyi huyluysa cerrahi işlemden sonra başka bir tedaviye gerek kalmaz. Tümör kötü huyluysa kemoterapi ya da radyoterapi gerektirebilir. Erken teşhis edilen kanserlerin iyileşme şansı yüksektir.

 

Etiketler