PCT Nedir? | PCT Düşüklüğü ve Yüksekliği

Yazar 28 Yorum 94.534
PCT Nedir? | PCT Düşüklüğü ve Yüksekliği

PCT (Prokalsitonin), hastada bakteri sepsisine, yani hayatı tehdit eden ağır bir sistemik enfeksiyona sahip olabileceği şüphesi varsa sıklıkla uygulanan bir kan testidir. PCT sonuçları ne anlama geliyor makalemizde bunun yanıtını vermeye çalıştık. Pct tahlili hakkında sormak istediklerinizi aşağıda yorum bölümüne yazarak alanında uzman doktorlarımıza sorunuzu iletebilirsiniz.

PCT (Prokalsitonin) Nedir?

PCT, kan sayımı testi parametrelerinden birisidir. PCT, kalsitonin hormonunun oluşumunda rol alır ve 116 aminoasitten oluşmuştur. Akciğerde, tiroid bezinde ve bağırsaklarda üretilir. PCT seviyesi enfeksiyon nedeniyle artış gösterebilir.

Pct Nedir
Pct Nedir

PCT Sonuçlarının Yorumlanması

Sağlıklı bir bireyde, PCT’nin yükselmesi pek olası değildir. Prokalsitoninin bir çeşit enfeksiyon teşhisi koymadığına dikkat etmek önemlidir; Aksine, bir enfeksiyonun ortaya çıkma ihtimalini gösterir.

PCT testi tek başına bir enfeksiyon teşhisi koyamaz. Bunun yerine doktor ek bir teste ve hastanın fizik muayenesine bakarak bir enfeksiyon olup olmadığını ve hastayı nasıl tedavi edeceğini belirler.

Sepsis şüphesi varsa, kan kültürleri ve tam kan sayımı (CBC) gibi ek testler genellikle sepsisin varlığını belirlemek ve hangi organizmanın enfeksiyona neden olduğunu belirlemek için yapılır. Bazı durumlarda, prokalsitonin solunum yolu enfeksiyonu gibi şiddetli bir lokal enfeksiyon ile sistemik hale gelen bir enfeksiyon arasında ayrım yapmak için kullanılır.

Yerel Enfeksiyon VS Sistemik Enfeksiyon

Lokal bir enfeksiyon vücudun belirli bir bölümünde bulunur; Örnekler arasında solunum yolu enfeksiyonu, diş enfeksiyonu veya kemik enfeksiyonu bulunur. Enfeksiyon ağır olabilir, ancak vücudun bir bölgesine izole edilir. Sistemik bir enfeksiyon, kan dolaşımına giren ve vücudun tüm alanlarına taşınan bir enfeksiyondur.

PCT Sonuçları

 • Sağlıklı bir bireyde 0-.05 ug / L’lik bir pct beklenir.
 • Pct düzeyleri .5 μg / L’den düşük ise bir enfeksiyon işareti olabilir, ancak böyle bir seviyede sepsis gibi sistemik bir enfeksiyon olma ihtimali düşüktür. Enfekte diş veya solunum yolu enfeksiyonu gibi lokal bir enfeksiyon mevcut olabilir.
 • 0.5 – 2 μg / L arasında bir pct seviyesi, sistemik bir enfeksiyonun mümkün olduğunu, ancak sepsisin tanısı olmadığını gösterir.
 • 2-10 μg / L’lik pct düzeyleri, sepsisin muhtemel olduğunu gösterir.
 • 10 μg / L veya daha yüksek pct sonuçları, ciddi sepsis veya septik şok ihtimalinin yüksek olduğunu gösterir.

PCT sonuçları, bir enfeksiyonun bakteri veya bir virüsün neden olup olmayacağını belirlemek için de kullanılabilir. Bir enfeksiyon mevcut olduğu biliniyorsa ve prokalsitonin seviyesi çok düşükse, bakteri varlığı düşüktür ve enfeksiyona virüsün neden olma ihtimali yüksektir. Bu, virüs antibiyotik tedavisi ile tedavi edilemediğinden, gereksiz yere antibiyotik kullanımını önleyebilir.

PCT Yüksekliğinin Nedenleri

PCT Yüksekliği
PCT Yüksekliği

Sepsis bulunmayan bir kişinin yüksek pct seviyesine sahip olabilmesi için ek sebepler vardır. Yenidoğanlarda, kan seviyesi normaldir, enfeksiyon bulunmaz. Yaralanmalar – özellikle ciddi travma veya cerrahi – sepsis olmadan yüksek sonuçlara neden olabilir.

Bazı ilaçlar, sepsis, kanser ve organlara ulaşabilen oksijen miktarını azaltabilecek tıbbi sorunlardan kaynaklanmayan şok da pct’nin düzeylerinde yükselmelere neden olabilir.

PCT Düşüklüğünün Nedenleri

Sepsis içermeyen pct düzeyinin yüksek olmasının yanı sıra sepsis bulunan bir hastada düşük pct seviyesi mevcuttur. Test, hastalık seyri sırasında çok erken yapılırsa, düzeyler düşük olabilir, ancak önümüzdeki birkaç saat veya gün içinde artış gösterecektir.

Hiçbir kaynak bulgusu açıkça kanıtlanmadığında düşük düzeyler de tespit edilebilir; Bunun nedeni, kalbi çevreleyen dokuda bir enfeksiyöz endokardit gibi, bulunması zor bir enfeksiyona bağlı olabilir. Test, bir enfeksiyonun mevcut olduğunu gösterdiğinde, bir hastada enfeksiyon bulgusu olmayabilir.

PCT Sonuçları Hakkında Genel Özet

Özünde, prokalsitonin seviyesi kendi başına yalnızca bir çeşit enfeksiyonun var olma ihtimalini öngörür. Prokalsitonin sonucu, tanı değil, bir kılavuzdur. Test sonucunu gerçek bir teşhis değil, daha fazla test yapılması gerektiğini gösteren bir işaret olarak düşünün.

Hastalar tek başına bir prokalsitonin seviyesine dayanan tedavi görmez; mevcut sağlıklarının tümü değerlendirilir ve tedavi doktorun klinik kararına dayanır. Hasta, enfeksiyonun ilave bulgu ve belirtileri için daima değerlendirilir. Sepsis seyrinde erken incelenen ve prokalsitonin seviyesi düşük olan bir hasta için, daha sonra tekrarlanması sepsisin varlığını yansıtabilir.

Prokalsitonin seviyesinin gerçek değeri, erken yaşta tehlike oluşturabilen sepsis tedavisine yol açabilmesidir. Sepsis gelişen bir birey için, prokalsitonin düzeyinin yükselmesi nedeniyle birkaç saat daha hızlı tedavi edilmesi, antibiyotiklere hızlı yanıt veren bir hastalık ile yoğun bakım gerektiren ciddi bir hastalık arasındaki farkı ortaya çıkarabilir.

Sepsis bazen teşhis etmek zordur, çünkü söz konusu birey enfeksiyona sahip olduklarını bile bilmiyor olabilir. Atlet ayağı kadar küçük bir şey, hiç fark edilmediği kadar hafif olan bir enfeksiyonun oluşmasına – kişinin ciddi şekilde hastalanana kadarına kadar – bir fırsat doğmasına neden olabilir. Özellikle bir enfeksiyondan habersiz olan bu hastalar için, prokalsitonin testi özellikle yararlıdır.

« Önceki konu

28 Yorum

 1. Avatar Şahsine gündüz

  İyi günler benim pct değerim 0.29 yüksek olduğu söylendi sizce bu ne demek cevaplarsaniz sevinirim ..

 2. İyi akşamlar hocam benim pct 0.44 wbc 10.72. Ba% 0.9. Mo# 1.05 mchc 35.2 bu ne demek acaba agrılardan ayaklarımın üzerine duramıyorum

 3. Avatar Önder gürbüz

  Hocam pct degerim 0.32 bu ne demek?sonuç tehlikelimidir ?cevap için şimdiden teşekkürler.

 4. Hocam benimde Pct 0.1682 çıktı lütfen yardımcı olurmusunuz hiç bir doktor ilgili olmuyor bu sonuç nedemek bir şey mi var?

 5. Hocam bende bugun kilo veremiyorum diye gittim tahlil yaptırmaya bu arada tiroit ameliyati oldum 3yil once onların degerleri normal ama pct ne oldugunu bilmiyorum o.29 çıkdı yarin doktora gostereceğim bu ne anlama geliyor soylermisin rica edersem pct.0.29

 6. Merhabalar. 7 aylık bebeğimin tahlil sonuucnda PCT 0.334 yazıyor. Bu yüksek mi sizce? Koyu renkle yazdığı için size sırmak istedim

 7. Merhabalar ben 9 ay önce doğum yaptım karın sol bölgemde adet dönemimde beliren bir ağrı nedeni ile doktora gittim pct kan tahlil sonucum 0,299 bu ne demek henüz doktoruma gitmedim araya hafta sonu girdi
  Teşekkür ederim iyi günler

 8. Hocam merhaba annem 1959 dogumlu pct deheri 0.34 cikdi yani cok cok dusuk durumda sebebi nedir cok korkuyorum doktoru bisey yok demis ama gozden kacmis olabilirmi..

 9. pct düşüklüğü bendede var yazının sayesinde hastalığımın yeni başladığı için olabileceğini farkettim ilerleyen günlerde tekrardan testi yaptırıcam