PCT Nedir? | PCT Düşüklüğü ve Yüksekliği

pct sonuçları
Paylaş
 

PCT (Prokalsitonin), hastada bakteri sepsisine, yani hayatı tehdit eden ağır bir sistemik enfeksiyona sahip olabileceği şüphesi varsa sıklıkla uygulanan bir kan testidir. PCT sonuçları ne anlama geliyor makalemizde bunun yanıtını vermeye çalıştık. Pct tahlili hakkında sormak istediklerinizi aşağıda yorum bölümüne yazarak alanında uzman doktorlarımıza sorunuzu iletebilirsiniz.

PCT (Prokalsitonin) Nedir?

PCT, kan sayımı testi parametrelerinden birisidir. PCT, kalsitonin hormonunun oluşumunda rol alır ve 116 aminoasitten oluşmuştur. Akciğerde, tiroid bezinde ve bağırsaklarda üretilir. PCT seviyesi enfeksiyon nedeniyle artış gösterebilir.

Pct Nedir

Pct Nedir

PCT Sonuçlarının Yorumlanması

Sağlıklı bir bireyde, PCT’nin yükselmesi pek olası değildir. Prokalsitoninin bir çeşit enfeksiyon teşhisi koymadığına dikkat etmek önemlidir; Aksine, bir enfeksiyonun ortaya çıkma ihtimalini gösterir.

PCT testi tek başına bir enfeksiyon teşhisi koyamaz. Bunun yerine doktor ek bir teste ve hastanın fizik muayenesine bakarak bir enfeksiyon olup olmadığını ve hastayı nasıl tedavi edeceğini belirler.

Sepsis şüphesi varsa, kan kültürleri ve tam kan sayımı (CBC) gibi ek testler genellikle sepsisin varlığını belirlemek ve hangi organizmanın enfeksiyona neden olduğunu belirlemek için yapılır. Bazı durumlarda, prokalsitonin solunum yolu enfeksiyonu gibi şiddetli bir lokal enfeksiyon ile sistemik hale gelen bir enfeksiyon arasında ayrım yapmak için kullanılır.

Yerel Enfeksiyon VS Sistemik Enfeksiyon

Lokal bir enfeksiyon vücudun belirli bir bölümünde bulunur; Örnekler arasında solunum yolu enfeksiyonu, diş enfeksiyonu veya kemik enfeksiyonu bulunur. Enfeksiyon ağır olabilir, ancak vücudun bir bölgesine izole edilir. Sistemik bir enfeksiyon, kan dolaşımına giren ve vücudun tüm alanlarına taşınan bir enfeksiyondur.

PCT Sonuçları

 • Sağlıklı bir bireyde 0-.05 ug / L’lik bir pct beklenir.
 • Pct düzeyleri .5 μg / L’den düşük ise bir enfeksiyon işareti olabilir, ancak böyle bir seviyede sepsis gibi sistemik bir enfeksiyon olma ihtimali düşüktür. Enfekte diş veya solunum yolu enfeksiyonu gibi lokal bir enfeksiyon mevcut olabilir.
 • 0.5 – 2 μg / L arasında bir pct seviyesi, sistemik bir enfeksiyonun mümkün olduğunu, ancak sepsisin tanısı olmadığını gösterir.
 • 2-10 μg / L’lik pct düzeyleri, sepsisin muhtemel olduğunu gösterir.
 • 10 μg / L veya daha yüksek pct sonuçları, ciddi sepsis veya septik şok ihtimalinin yüksek olduğunu gösterir.

PCT sonuçları, bir enfeksiyonun bakteri veya bir virüsün neden olup olmayacağını belirlemek için de kullanılabilir. Bir enfeksiyon mevcut olduğu biliniyorsa ve prokalsitonin seviyesi çok düşükse, bakteri varlığı düşüktür ve enfeksiyona virüsün neden olma ihtimali yüksektir. Bu, virüs antibiyotik tedavisi ile tedavi edilemediğinden, gereksiz yere antibiyotik kullanımını önleyebilir.

PCT Yüksekliğinin Nedenleri

PCT Yüksekliği

PCT Yüksekliği

Sepsis bulunmayan bir kişinin yüksek pct seviyesine sahip olabilmesi için ek sebepler vardır. Yenidoğanlarda, kan seviyesi normaldir, enfeksiyon bulunmaz. Yaralanmalar – özellikle ciddi travma veya cerrahi – sepsis olmadan yüksek sonuçlara neden olabilir.

Bazı ilaçlar, sepsis, kanser ve organlara ulaşabilen oksijen miktarını azaltabilecek tıbbi sorunlardan kaynaklanmayan şok da pct’nin düzeylerinde yükselmelere neden olabilir.

PCT Düşüklüğünün Nedenleri

Sepsis içermeyen pct düzeyinin yüksek olmasının yanı sıra sepsis bulunan bir hastada düşük pct seviyesi mevcuttur. Test, hastalık seyri sırasında çok erken yapılırsa, düzeyler düşük olabilir, ancak önümüzdeki birkaç saat veya gün içinde artış gösterecektir.

Hiçbir kaynak bulgusu açıkça kanıtlanmadığında düşük düzeyler de tespit edilebilir; Bunun nedeni, kalbi çevreleyen dokuda bir enfeksiyöz endokardit gibi, bulunması zor bir enfeksiyona bağlı olabilir. Test, bir enfeksiyonun mevcut olduğunu gösterdiğinde, bir hastada enfeksiyon bulgusu olmayabilir.

PCT Sonuçları Hakkında Genel Özet

Özünde, prokalsitonin seviyesi kendi başına yalnızca bir çeşit enfeksiyonun var olma ihtimalini öngörür. Prokalsitonin sonucu, tanı değil, bir kılavuzdur. Test sonucunu gerçek bir teşhis değil, daha fazla test yapılması gerektiğini gösteren bir işaret olarak düşünün.

Hastalar tek başına bir prokalsitonin seviyesine dayanan tedavi görmez; mevcut sağlıklarının tümü değerlendirilir ve tedavi doktorun klinik kararına dayanır. Hasta, enfeksiyonun ilave bulgu ve belirtileri için daima değerlendirilir. Sepsis seyrinde erken incelenen ve prokalsitonin seviyesi düşük olan bir hasta için, daha sonra tekrarlanması sepsisin varlığını yansıtabilir.

Prokalsitonin seviyesinin gerçek değeri, erken yaşta tehlike oluşturabilen sepsis tedavisine yol açabilmesidir. Sepsis gelişen bir birey için, prokalsitonin düzeyinin yükselmesi nedeniyle birkaç saat daha hızlı tedavi edilmesi, antibiyotiklere hızlı yanıt veren bir hastalık ile yoğun bakım gerektiren ciddi bir hastalık arasındaki farkı ortaya çıkarabilir.

Sepsis bazen teşhis etmek zordur, çünkü söz konusu birey enfeksiyona sahip olduklarını bile bilmiyor olabilir. Atlet ayağı kadar küçük bir şey, hiç fark edilmediği kadar hafif olan bir enfeksiyonun oluşmasına – kişinin ciddi şekilde hastalanana kadarına kadar – bir fırsat doğmasına neden olabilir. Özellikle bir enfeksiyondan habersiz olan bu hastalar için, prokalsitonin testi özellikle yararlıdır.

Bir önceki yazımız olan Laparoskopi Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...

Bu yazı 20455 kere okundu.
 • Site Yorum

28 adet yorum var.

 1. Gülay dedi ki:

  Kızımın pct deĝeri 0,33 yazıyor.Yaşı 13.Bir sorun varmı acaba

 2. serpil dedi ki:

  hocam PCT 0.404
  Referans ağırlığına 0.19-0.36 yazılmış.
  bilgi vermenizi rica ediyorum…

 3. Ayhan yüce dedi ki:

  Hocam PCT sonucum 0.384 ne anlama geliyor teşekkür ler

 4. Şahsine gündüz dedi ki:

  İyi günler benim pct değerim 0.29 yüksek olduğu söylendi sizce bu ne demek cevaplarsaniz sevinirim ..

 5. Ferda dedi ki:

  İyi akşamlar hocam benim pct 0.44 wbc 10.72. Ba% 0.9. Mo# 1.05 mchc 35.2 bu ne demek acaba agrılardan ayaklarımın üzerine duramıyorum

 6. Ferhat gündoğdu dedi ki:

  Benim pct değerim 0.185 bu değer normal midir

 7. Kardelen dedi ki:

  İyi günler benim PTC:0.14 çıktı sizce nasıl

 8. Önder gürbüz dedi ki:

  Hocam pct degerim 0.32 bu ne demek?sonuç tehlikelimidir ?cevap için şimdiden teşekkürler.

 9. Aytekin dedi ki:

  Hocam merhabalar benim kan sonucumda PCT 0.309 çıktı ne yapmam lazım teşekkür ederim

 10. Dilber dedi ki:

  SALAM.BU INFEKSIYA HARDAN INSANA KECE BILER?

 11. Özge dedi ki:

  Kandaki pct degerim 0.140 çıkmıştır nedir bu sonuç tehlikelimidir

 12. Selma dedi ki:

  Hocam pct degerim 0.187 cıktı kanda mikrop olması ihtimali nedir ilaç kullanmalı miyim

 13. Seda dedi ki:

  Hocam benimde Pct 0.1682 çıktı lütfen yardımcı olurmusunuz hiç bir doktor ilgili olmuyor bu sonuç nedemek bir şey mi var?

 14. Ayse dedi ki:

  Pct 0,307 sizce nedirr? Durum

 15. Nazmi Uzan dedi ki:

  kandaki çıkan sonuç PCT 0.13 L 0.200-0.500
  burada ne işlem yapmamız gerekir

 16. Murat dedi ki:

  Merhaba hocam pct degerim 0.29 kotu mu????

 17. Yasemin dedi ki:

  İyi günler benim pct sonucum 0.154 çıktı. Bilgi verebilir misiniz?

 18. Müjde dedi ki:

  Mrb hocam benim pct değerim 0.27 olarak çıktı bu nedir yüksek mı yoksa düşük mü tskler

 19. Fadime dedi ki:

  Hocam bende bugun kilo veremiyorum diye gittim tahlil yaptırmaya bu arada tiroit ameliyati oldum 3yil once onların degerleri normal ama pct ne oldugunu bilmiyorum o.29 çıkdı yarin doktora gostereceğim bu ne anlama geliyor soylermisin rica edersem pct.0.29

 20. hatice dedi ki:

  pct 0.38 yüksekmidir

 21. Emine dedi ki:

  Merhabalar. 7 aylık bebeğimin tahlil sonuucnda PCT 0.334 yazıyor. Bu yüksek mi sizce? Koyu renkle yazdığı için size sırmak istedim

 22. Şenay dedi ki:

  Merhabalar ben 9 ay önce doğum yaptım karın sol bölgemde adet dönemimde beliren bir ağrı nedeni ile doktora gittim pct kan tahlil sonucum 0,299 bu ne demek henüz doktoruma gitmedim araya hafta sonu girdi
  Teşekkür ederim iyi günler

 23. Yucel dedi ki:

  Hocam merhaba annem 1959 dogumlu pct deheri 0.34 cikdi yani cok cok dusuk durumda sebebi nedir cok korkuyorum doktoru bisey yok demis ama gozden kacmis olabilirmi..

 24. Emre dedi ki:

  Hocam benim pct degerim 0.21 nornal mi

 25. Duman dedi ki:

  Hocam benim testimde ptt de geri 0.1-04 nasıl bilgi verirmisiniz

 26. Gaye Köse dedi ki:

  pct düşüklüğü bendede var yazının sayesinde hastalığımın yeni başladığı için olabileceğini farkettim ilerleyen günlerde tekrardan testi yaptırıcam

Bir yorum bırak

DMCA.com Protection Status