PDW Nedir? PDW Düşüklüğü ve Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Yazar 2 Yorum 48.069
PDW Nedir? PDW Düşüklüğü ve Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

PDW Nedir

Doktorunuz trombosit sayımı istediğinde tam bir kan sayımı yapılabilir. CBC kan testi, PDW kan testi sonuçlarının nasıl ölçüleceği trombosit dağılım genişliğinin bir ölçümünü içerecektir. PDW, hastanın trombositlerinin ne denli üniform boyutta olduğunun bir yansımasıdır. Bu, bir kişinin kemik iliğinin ne kadar etkili bir şekilde çalıştığını ve takip testleri gerekli olabileceğini belirlemeye yardımcı olur.

Bir kişide genellikle düşük platelet sayısına sahip olduğunda çok sayıda büyük trombosit sahibi olması, kemik iliğinin üretim düzeylerini artırdığına işaret eder.

PDW Nedir
PDW Nedir

PDW Kan Testi Neden Yapılır?

PDW tam bir kan sayımının bir parçası olduğundan, çeşitli nedenlerle yapılabilir. Doktorların inceleyeceği en yaygın sorunlar açıklanamayan morarma, küçük kesikler veya yaralar, sayısız burun kanaması veya sindirim sistemindeki iç kanamadan kaynaklanan kanamalardır. Deride sürekli döküntü veya morumsu lekelerin bulunması da bu testin yapılmasına neden olabilir. Ayrıca kadınlar için, sürekli ve ağır menstrüel kanamalar olduğunda, bu test yapılabilir.

PDW Yüksekliği Nedir?

PDW Yüksekliği
PDW Yüksekliği

PDW yüksekliği, trombosit genişliğinin önemli ölçüde değiştiğinin bir göstergesidir. Aynı örnekte çok sayıda daha genç trombosit ve daha eski trombosit bulunmaktadır. Bu, bir takım bozuklukların kemik iliğini veya trombositleri etkilediğinin bir göstergesi olabilir ve daha ileri testler gerekebilir. Bazı bulaşıcı hastalıklar veya doğum kontrol haplarının kullanılması gibi, bazı kanserler, anemi ve inflamatuvar durumlar tipik olarak testin yüksek çıkmasına neden olabilir.

PDW Düşüklüğü Nedir?

PDW Düşüklüğü
PDW Düşüklüğü

PDW düşüklüğü, kemik iliğini etkileyen bir bozukluğun ve trombositleri nasıl üretebildiğinin bir göstergesi olabilir. Viral enfeksiyonlar genellikle kızamık, hepatit veya mononükleoz gibi bu sonucu doğuracaktır. Bazı ilaçlar ve kanserler de bu sonuca neden olabilir.

Nadir durumlarda, PDW kan testi “eksik” veya “sonuçsuz” olarak çıkabilir. Bu, tam kan sayımı sırasında ortaya çıkan trombositlerin toplanması durumunda gerçekleşir. Bu durumda, numunenin düzgün çalışılabilmesi için yığılmayı önlemek için ilave edilen bir antikoagülan ile ikinci bir test yapılabilir.

Bazen test sonuçlarının geçici olarak yüksek olduğu ve bir bozukluğun hiçbir belirtisi veya bulgusu göstermeyebileceği ciddi bir durum ortaya çıkabilir. Buna neden olabilecek nadir görülen genetik koşullar vardır ve genellikle daha ileri testler yapılır.

PDW Kan Testi Anormal Olduğunda Neler Oluyor?

PDW kan testinin anormal sonuçları varsa ve eğer onlar için bilinen bir sebep yoksa, bir doktor tanı doğrulamak için ilave takip testleri yapmayı seçebilir. Buna iltihaplanma koşullarını, bulaşıcı hastalıkların varlığını, böbrek yetmezliği veya kanama bozukluklarını bulmak için test yapılabilir.

Belirleyilebilecek kesin bir neden olmayan ciddi anormallik durumlarında bir kemik iliği biyopsisi yapılabilir.

Yüksek rakımlı bölgede yaşayan hastalar için test sonuçları kişinin yaşam alışkanlıklarından etkilenebilir.

Bu test genellikle bir hastanın sağlıklı olup olmadığını görmek için bir tarama aracı olarak kullanılır. Genellikle rutin bir sağlık taramasının bir parçası olarak ve kemik iliği bozukluklarından şüpheleniliyorsa yapılır.

Etiketler

2 Yorum

  1. Avatar Büşra karakoc

    4 yaşında oğlum nf 1 hastası ayriyetten sol ulna nı doğuştan yarışı yok ve iki kulakta da işitme kaybı var ikinci koklar implant için anestezi kan testleri istemişti pdw değeri 14 2 çıktı bu normal midir şimdiden teşekkür ediyorum