Pediatri Hangi Hastalıklara Bakar?

Yazar Yorum Yap 1.129
Pediatri Hangi Hastalıklara Bakar?

Anne karnında kalış sürelerini tamamlayıp doğan bebekler dış dünyada pek çok mikroorganizma ile tanışır. Bağışıklık sistemleri yavaş yavaş gelişse de o minik bedenler bazı hastalıklara yakalanır ve tıbbın bebek ve çocuk hastalıklarıyla ilgili özel bölümlerinde muayene edilip tedavileri yapılır. Anneler ne kadar bebeklerinin ve çocuklarının üzerine titrese ve onları korusa da bulaşıcı olan ya da olmayan, bazen de doğuştan gelen hastalıklarla mücadele etmek zorunda kalabilir. Bu dönemdeki hastalıkların bir kısmı kolayca atlatılsa da bir kısmı daha ciddi olup mutlaka iyi bir tedavi ve takip gerektirir.  Bebek ve çocuklarda ortaya çıkan sağlık sorunlarında aileler Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ya da Pediatri bölümüne başvurmalıdır. Tıbbın önemli bir alanı olan Pediatri sadece bebek ve çocukların değil gençlerin de sağlığını korumaya yönelik çalışmalarda bulunur.

Pediatri Nasıl Bir Bölümdür?

Ülkelerin gelişmişlik düzeyleri bebek ölüm oranlarına bakılarak anlaşılır. Ülkemizde de bebek ölüm oranları yüksek olsa da pediatri bölümünün önemi giderek artmaktadır. Çocuklara olan sevgileri ve acıma duyguları yoğun olan kişiler tıpta uzmanlık alanı olarak pediatriyi seçmişlerdir. Bu bölümde görevli olan uzmanlar yani pediatristler 0–15 yaş veya 0–18 yaş arası bireylerin hastalıklarıyla ilgilenilir ve hastalar bebek, çocuk ve ergen olarak üç gruba ayrılır. İlk defa Yunanlılar tarafından kullanılan pediatri kelimesi erkek doktor ya da erkek çocuk anlamını taşır. 1830 ile 1919 yılları arasında yaşayan Rahip Dr. Arthur Jacobi’nin pediatrinin ortaya çıkışına büyük katkıları bulunduğundan tıbbın Çocuk Hastalıkları ya da Pediatri biriminin babası olarak bilinir. Pediatri çocukları ilgilendiren her sağlık sorunuyla ilgilenmekte, teşhis koyarak tedavilerini yapmakta ayrıca sağlıklı büyüme ve gelişmeyle ilgili olarak aileleri bilgilendirmektedir.

Pediatri Bölümünün Baktığı Hastalıklar

Kendi içinde çocuk endokrinolojisi, çocuk kardiyolojisi, çocuk immünolojisi, çocuk genetiği, çocuk cerrahisi, çocuk onkolojisi, çocuk hematolojisi, çocuk gastrolojisi, yeni doğan ünitesi gibi uzmanlık alanlarına ayrılmış olan pediatri özellikle bebeklerin sık yakalandığı enfeksiyon hastalıklara bakar. Uzun süren, kronik hastalıkların takibinin de yapıldığı Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümünde koruyucu ve tamamlayıcı sağlık hizmetlerin bir parçası olarak bebek ve çocuklar için çocuk felci, kuşpalazı, boğmaca, tetanoz gibi enfeksiyon hastalıklara karşı düzenli aşılar da yapılır.  Solumum yolu enfeksiyonları, soğuk algınlığı, ateş, orta kulak iltihabı, sinüzit, farenjit, zatürre,  bronşit, idrar yolu enfeksiyonları çocuklarda en sık görülen hastalıklardır.

Çocuklarda Yapılması Gereken Düzenli Kontroller

Bebekler pediatristerle doğumlarından hemen sonra karşılaşır ve belirli aralıklarla çocuk doktorlarına götürülüp boy, kilo, bedensel gelişim, beslenme gibi faktörler kontrolden geçirilir. Bu kontrollerde psikolojik ve nörolojik gelişimler de takip edilir. Kontrol sıklığı bir yaşına kadarki sürede ayda bir defadır. Bebekler 18 aya kadar 2 veya 3 ay arayla, daha sonrasında 6 aya arayla 3 yaşına kadar, yaşları 18 oluncaya kadar da 2–3 ay arayla çocuk doktoruna götürülmelidir.

 

 

Etiketler