Peditus Şurup Ne İşe Yarar, Fiyatı Ve Peditus Prospektüsü Kullanım amacı   

Yazar Yorum Yap 6.737
Peditus Şurup Ne İşe Yarar, Fiyatı Ve Peditus Prospektüsü Kullanım amacı   

Bebekler ve çocuklar sık hasta olabilirler ve hasta olduklarında ilaç içirmek bir sorundur. Peditus şurup bu zorluğu giderebilecek, kolay içilebilecek ilaçlardan biridir. Anne olanların adını iyi bildiği bu şurup hemen her eve girmiştir. Doktorların ihtiyacı olduğunu düşündüğü küçük hastalarına yazdığı Peditus şurup evlerde önceden alınmış ve bulunuyor olsa da her sağlık sorunu görüldüğünde doktor önerisi olmadan kullanılabilecek bir ilaç değildir. Her ilaç gibi bu şurubun da gereğinden fazla, bilinçsizce kullanılması sonucunda yan etkilerinin görülmesi olasıdır. Bu nedenle Peditus şurubun reçetesiz satışı yapılmamaktadır. Yazımızın devamında Peditus şurubun ne için kullanıldığını, nasıl kullanılması gerektiğini ve olası yan etkilerini göreceksiniz.

Peditus Şurup Hangi Amaçla Kullanılır?

Peditus Şurup Hangi Amaçla Kullanılır
Peditus Şurup Hangi Amaçla Kullanılır

Sıcaklık ve mevsim değişikliklerinden kolay etkilenen, bağışıklık sistemi yavaş yavaş gelişen çocuklar yaşları ilerledikçe girdikleri kalabalık ortamlardan da kolay hastalık kapabilmektedir. Ateşli ve ağrılı hastalıklarda doktorların genellikle küçük çocuklara verdiği ilaç Peditus şurup olmaktadır. Parasetamol, Prilamin maleat, Fenilefrin hidroklorür, Guaifenezin 100 ml şişelerde şurup şeklinde satılan ilacın etkin maddeleri arasındadır. Şurup kutusunun içinde bulunan ölçek 5 mililitreliktir. Rengi, kokusu, içimi bebekleri ve çocukları rahatsız etmeyen Peditus şurup doktor reçetesi ile alınabilmektedir. İlaç prospektüsünde de ifade edildiği gibi üst solunum yolları, nezle, grip, öksürük, yüksek ateş, burun tıkanıklıkları, bronş irritasyonu gibi durumlarda ve artmış bronşial sekresyonların sulandırılıp yumuşatılması ve daha kolay dışarı atılması, balgam söktürülmesi, üst solunum yolundaki enfeksiyonlardan kaynaklanan eklem, kas ve baş ağrılarının, halsizliklerin giderilebilmesi amacıyla kullanılır. Peditus özellikle bebeklerin ateşini düşürüp varsa ağrılarını giderebilen bir şuruptur.

Peditus Şurubun Kullanım Şekli

Peditus Şurubun Kullanım Şekli
Peditus Şurubun Kullanım Şekli

4 yaşından daha küçük çocuklara verilmesi sakıncalı bir ilaç olan ve cam şişelerde satılan sunulan Peditus şurup hasta çocuklar tarafından kolay kullanılabilmekte ve hastalıkların atlatılmasına yardımcı olmaktadır. 0–3 yaş arası bebeklere günde 3 kez 2,5 ml yani yarım ölçek, 3–6 yaş arasındaki çocuklara günde 3 kez 1 ölçek ( 5 ml), 6 yaşından daha büyük çocuklara ise 4 saat arayla 1 ölçek Peditus şurup verilmelidir. Daha büyük kişilere hastalığın yarattığı sıkıntılardan kurtulabilmeleri için günde 4 saat arayla 10 ml yani 2 ölçek verilmesi uygundur. Çocuklara verilen doz gün içinde 5 dozu geçmemeli, 2 yaş altı çocuklar için doktor önerisi olmaksızın kesinlikle kullanılmamalıdır.  İlaç kullanılmadan önce hafif bir şekilde çalkalanmalı, ölçek olarak yemek kaşığı kullanılmamalıdır. Ayrıca Peditus prospektüsü içinde doktorun başka bir önerisi bulunmuyorsa şurubun 5 günden daha uzun süre kullanılmaması gerektiği bilgisi de yer almaktadır.

İlacın Yan Etkileri Nelerdir?

İlacın Yan Etkileri Nelerdir
İlacın Yan Etkileri Nelerdir

Her ilacın az ya da çok yan etkisi olduğu gibi Peditus şurubun da yüksek dozlu kullanımdan kaynaklanan bazı yan etkileri görülebilmektedir. En sık görülen yan etkiler sinirlilik, baş dönmesi, kalp çarpıntısı, kan basıncının yükselmesi, idrar yapmada zorluk, uyuşukluk, sedasyon, kaşıntı ve deri döküntüleridir. Yan etkiler görüldüğünde ya ilaç kesilmeli ya da doz azaltılmalıdır. Dudak, boğaz ve dilde şişlik oluşursa, nefes almakta zorluk yaşanırsa, karında ağrı, ciltte kurdeşen gibi belirtilerle karşılaşılırsa hafife alınmamalı, bu ilacı kullanan çocuklar zamanında doktora götürülmelidir. Belirtilenden daha uzun süre kullanılması kişilerde hepatoksik etkiye yol açabilmektedir. Doktorlar tarafından ancak gerek duyulduğunda reçete edilen İlaç 30 derecenin altındaki bir sıcaklıkta saklanmalıdır.

 

Etiketler