Penis Mantarı Nedenleri ve Tedavisi

Penis Mantarı Nedenleri ve Tedavisi
Paylaş
 


Penis mantarı, her erkeğin başına gelebilecek zararlı bir bakterinin neden olduğu hastalıktır. Öyle ki, hastalar farkında olmasala birle hayatları boyunca birkaç kez penis mantarı olmuş olabilirler. Bunun nedeni ise çoğu penis mantarının kendiliğinden birkaç gün içerisinde yok olma özelliğine sahip olmasıdır. Bununla birlikte mantarların türü değişiklik gösterdiğinde hastalığın ciddi seviyelere ulaşması da kaçınılmaz olabilmektedir.

Penis mantarının nedeni bir mayadır. Candida adı verilen bu maya, zararlı ve tek hücreli bir canlıdır. Penis mantarı genellikle cinsel ilişki münasebeti ile ortaya çıkar. Korunmasız ilişki sonrasında cinsel organda mantar çıkma olasılığı artmaktadır. İlişkiye girilen kişi sayısı arttıkça penis mantarı görülme olasılığı da artacaktır. Bizler de bugünkü yazımızdan önce penis mantarı belirtileri ve nedenlerini sonrasında ise penis mantarı tedavisinin nasıl yapıldığı hakkında birkaç bilgi paylaşacağız.

Penis Mantarı Belirtileri

 • Penisin normalden daha fazla kaşınması
 • Peniste daha önce görmediğiniz bir kızarıklığın olması
 • Peniste küçük beyaz lekelerin görülmesi
 • Ereksiyon durumunda penis başının gözünüze normalde daha büyük görünmesi
 • Katımsı ve kötü kokulu bir akıntının olması,
 • İdrar ya da boşalma sırasında ağrı ve acının hissedilmesi
 • Ereksiyon sırasında bir sızı hissedilmesi gibi durumlar penis mantarı belirtileri arasında yer alan durumlardır

Penis Mantarı Nedenleri

 • Penis mantarı nedenleri aslında kadından erkeğe geçen candida adındaki bir bakteriden kaynaklıdır. Kadınların birçoğu hayatlarının birkaç yılınca candida adı verilen canlıyı vajinalarında tutarlar. Bu canlıyı taşıyan bir kadınla korunmasız bir şekilde ilişkiye giren erkekte penis mantarı görülmesi muhtemeldir.
 • Henüz tam olarak kanıtlanmasa da kullanılan antibiyotiklerinde dolaylı olarak penis mantarına neden olduğu düşünülmektedir. Erkeğin penisinde çok sayıda yararlı bakteriler bulunmaktadır. Bu yararlı bakterilerin dengesini bozan şey ise alınan antibiyotiklerdir. Yararlı bakterilerin penisten uzaklaştıran antibiyotikler, penis mantarına yol açabilir.
 • Penis mantarına rastlanılan bazı kişiler genellikle şeker hastalığı olan kişilerdir. Şeker hastalarının idrarlarında da şeker bulunduğu için mantar üremesi burada son derece kolay bir şekilde gerçekleşir.
 • Korunmasız ilişkide penis mantarı oluşabileceği gibi korumalı ilişkide de penis mantarı olma olasılığı vardır. Bunun nedeni ise bazı kalitesiz prezervatiflerin yapısında bulunan bileşenlerin mantar oluşumuna ortam hazırlamasıdır. Bu nedenle prezervatif seçerken bu noktaya ayrıca dikkat etmek gerekir.
 • Penis mantarı, sadece cinsel ilişki ile bulaşmaz. Herhangi bir kişinin ya da aile bireylerinden birinin iç çamaşırını kullandığınız takdirde penis mantarına aday birisiniz demektir.
 • Penis mantarı nedenlerinden biri de umum tuvaletlerin sağlıksız bir biçimde kullanılmasıdır. Topluma açık yerlerdeki tuvaletlerin klozetlerindeki bakteriler penis mantarına neden olabilmektedir.

Penis Mantarı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Penis mantarı tedavisi için hem ilaçlı hem de bitkisel tedavi yöntemi kullanılabilir. Bunun haricinde peniste mantar tedavisi için bazı şampuanların kullanılması da uygun olabilir. İçeriğinde Nizoral bulunan şampuanın günde 200 mg kullanılarak bir hafta boyunca yıkanması ile kasıktaki mantarların gitgide azaldığı görülecektir.

Penis mantarı bitkisel tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Uzmanlar bu konuda Hindistan cevizi yağını önermektedirler. Uzmanlar, cinsel ilişki esnasında kayganlaştırıcı jel kullanılması yerine Hindistan cevizi yağının kullanılmasını önermektedir. Bu yağ hem sizin hasta olmanızı önleyecek hem de hastalığınıza bir tedavi sağlayacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Göz Kararması Nedir? Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...


Bu yazı 1340 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir adet yorum var.

 1. Bektaş dedi ki:

  merhabalar hocam benim cinsel organımda yaklaşık 1 sene önceden deri kavlaması kaşıntı kızarıklık oldu ara sıra kaybolup tekrardan geliyodu bu durumda doktora çekiniyorum. Bazı kremleri kullanıyorum geçiyor tekrardan başlıyor şimdi ise dip kısımlarına yayıldı yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

Bir yorum bırak

DMCA.com Protection Status