Peniste Sivilce Nedenleri ve Tedavisi

Peniste Sivilce Nedenleri
Paylaş
 


Peniste Sivilce

Peniste sivilcelerin birçoğu gövdede ve yüzde meydana gelen sivilceler ile benzer özellikler taşıdığı gibi hemen hemen aynı nedenler ile ortaya çıkar. Bunun haricinde sivilceye benzeyen kırmızı nokta kümeleri ya da siğiller bulaşıcı bir hastalıktan dolayı meydana gelmiş olabilir.

Peniste Sivilce Belirtileri

Peniste sivilce olarak adlandırılabilen çıkıntılar, farklı özelliklere sahip olabilirler. Özellikle içi beyaz iltihaplarla dolu olan doku bozuklukları ve kistler herhangi bir sağlık sorunu yaratmaz. Bununla birlikte penis başını ayıran çizgide meydana gelen papül biçimindeki küçük kabarcıklarda herhangi bir problem yaratmaz.

Peniste oluşan bazı sivilciye benzer yapılar, cinsel ilişki yolu ile bulaşan hastalıkların belirtisi olabilir. Bu sivilcemsi yapının oluşması ile birlikte aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir.

 • İdrar yaparken ağrı, yanma
 • Penis ucundan akıntı gelmesi
 • Yüksek ateş
 • Kaşıntı
 • Testis ağrısı, boşalma esnasında ağrı

Peniste Sivilce Nedeni

Peniste sivilce nedenleri iki farklı başlıkta ele alınabilir.

1)Kıl Kökü İltihabı

Penisteki kıl köklerinde ya da yağ bezelerinde bir takınma yaşanması halinde kıl kökü iltihabı denilen sivilcemsi bir yapı ortaya çıkabilir. Kıl kökü iltihabı nedenleri ise;

 • Temizliğin yetersiz olması,
 • Kıl dönmesi,
 • Tıraş sırasında ya da kıyafetlerin sürtünmesi ile yaşanan tahrişler
 • Şampuan, kayganlaştırıcı, sabun vs gibi kimyasallarla penisin temas etmesi gibi nedenlerdir.

2) Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Korunmasız ilişki ya da birden çok kişi ile ilişkiye girmek, sivilce benzeri doku sorunlarını beraberinde getirir. Bu doku sorunlarından bazıları:

Genital Uçuk (Herpes): Peniste uçuk ya da sivilceye neden olur.

Genital Siğiller: Son derece bulaşıcıdır. Karnabahar şeklinde sivilce ya da et beni gibi görülebilir.

Şankroid (Yumuşak Çıban): Bakteri kaynaklı bir iltihaptır.

Peniste Sivilce Tedavisi Nasıl Yapılır?

Peniste ortaya çıkan sivilcelerin çoğu yağ bezelerinin tıkanması sonucu görülür. Bu sivilcelerin uçları beyaz etrafı ise kırmızı renkte olur. Cinsel yollar ile bulaşan bir hastalık olduğunda ise bu sivilceler genellikle kırmızı şişkinlikler şeklinde olmaktadır. Bu noktada doğru teşhisi ve doğru peniste sivilce tedavisi için mutlaka bir doktora başvurmanız gerekir.

Genital bölge temizliği de son derece önemlidir. Bu doğrultuda penisinizi günde en az iki defa yıkamalısınız. Temizlik yaparken akne temizleyici ürünleri kullanmanız da gerekebilir. Bununla birlikte daha önceden kullanmış olduğunuz sabun, jel, köpük ve diğer kozmetik ürünlerin kullanımına bir süre ara vermelisiniz.

Peniste sivilcelerin olduğu dönem boyunca sivilceleri kesinlikle patlatmaya çalışmayın. Aksi takdirde patlattığınız sivilceler daha büyük yaralara neden olabilir. Bununla birlikte penis sivilce tedavi süreci boyunca cinsel ilişkiden de uzak durmalısınız.

Baharatlı yiyecekler ve et ürünleri de peniste sivilce çıkması sebeplerinden biridir. Bu nedenle daha çok yeşil yapraklı sebzelere ve meyvelere yönelmeli ve bol bol su tüketmelisiniz.

Peniste sivilce bitkisel çözümler de mevcuttur. Aynısefa Çiçeği, Güvercinağacı Yağı, Akne Giderici Kremler ile tedavi yoluna gidilebilir.

Penisteki sivilcelerin bulaşıcı bir hastalıktan kaynaklandığını düşünüyorsanız mutlaka bir doktora görünmeniz gerekir. Doktorlarınız yapacağı teşhis ile gerekli olan tedavi yöntemini belirleyecektir. Peniste siğil, sivilce ve kızarıkların tedavisi için lazer, buhar ile yakma vb tedavi yöntemleri tercih edilebilir.

 

Bir önceki yazımız olan Göz Kararması Nedir? Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...


Bu yazı 1632 kere okundu.
 • Site Yorum

5 adet yorum var.

 1. zeynep dedi ki:

  Merhaba hocam ben size bir soru sormak istiyorum beyin beyaz cevher bölgesinde osseoz lezyonlar var dağınık yerlesimli bilgi verirseniz sevinirim Teşekkürler

 2. zeynep dedi ki:

  Merhaba hocam ben size bir soru sormak istiyorum patoloji sonucunda a-inflamasyon bulgular yazıyor anlamı nedir bilgi verirseniz sevinirim Teşekkürler

 3. Emrah dedi ki:

  Penisimin de sigil gibi şeyler meydana geldi bazende kaşınıyor ufak yırtıklarda meydana geliyor ne yapmalıyım

 4. İdris dedi ki:

  Mrb hocam penisimde sivilce çıktı sıkınca biraz iltihap ama sıvı değil sertleşmiş olarak duruyor sonrada kan akıyor

 5. Ömer dedi ki:

  Mrb hocam penisimde kamışta sivilce çıktı sıkıca biraz iltihap sonra az bişey kan çıkıyor hocam geçmiyoda piskolojim bozuldu yardımlarınızı bekliyorum

Bir yorum bırak

DMCA.com Protection Status