Peniste Yanma, Belirtileri Ve Tedavisi

Yazar 1 Yorum 2.334
Peniste Yanma, Belirtileri Ve Tedavisi

Penisten kaynaklanan ağrı genellikle cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyonun sonucudur ve idrarda yanma, kaşıntı, ağrılı idrara çıkma, akıntı veya kan ile ilişkili olabilir. Mesanenin veya prostatın iltihaplanması da penil ağrıya neden olabilir. Balanit, penisin sünnet derisi altında bir enfeksiyonu ve enflamasyonu ifade eden bir terimdir ve bu da penil ağrının başka bir potansiyel sebebidirTravma, persistan ereksiyon ( priapizm ), kanserler ve Peyronie hastalığı (penis içindeki skar dokusunun gelişimi) diğer nedenlerdir. Orak hücreli anemi, penis içindeki küçük kan damarlarının tıkanmasına bağlı olarak priapizme neden olabilir.

İdrar yaparken yanma, erkeklerde nadir görülen bir sorundur. iki ihtimal daha tanısal yolla konabilir: bu, cinsel yolla bulaşan bir hastalık ve mesane veya böbreklerde bir tür bakteriyel enfeksiyon dur.

On beş ile elli yaşlarındaki erkeklerde, penil yanmaya ve potansiyel akıntıya yol açabilecek cinsel yolla bulaşan bir hastalığa yakalanma riski yüksektir. Bu duruma ise üretrit adı verilir ve Chlamydia veya gonore gibi yaygın enfeksiyonlardan kaynaklanabilir. Bu durumun nedenlerinden biri de korunmasız cinsel ilişkiyegirmektir.

Dünya çapında cinsel yolla bulaşan hastalıklara bakıldığında, her gün bir milyon yeni cinsel yolla bulaşan hastalık vakası olduğuna inanılmaktadır. Bu cinsel yolla bulaşan hastalıkların çoğunda, hastalara bir hafta içinde antibiyotik reçete edilir ve tam tedavi uygulanır. Güvenli cinsel ilişki yaşamaları konusunda da bilgilendirilirler.

Bu hastalıklar tedavi edilmezse, daha dramatik etkiler olabilir. Erkeklerde piyelonefrit denilen bir durum gelişebilir ve bu durumun üstesinden gelmek için hastanede uzun süreli tedavi gerekir.

Peniste yanma idrar yolu enfeksiyonları sebebiylede olabilir. Fakat daha öncede dediğimiz gibi idrar yolu enfeksiyonları erkeklerde az görülür (kadınlara göre).

Riskli cinsel ilişki şüpheniz yoksa ve tekrarlayan epizod epizotları yaşıyorsanız, bu durum idrar sorunlarınızın sebebi olabilir. Bu durumda ki hastalar daha yakından değerlendirilir ve anatomik varyasyonun nerede meydana gelebileceğini görmek için üretra içine küçük bir kamera yerleştirilebilir. Eğer gerekirse anatomi düzeltmek için bu durumda bir mikro cerrahi yapılacaktır.

Erkekler yaşlandıkçamesane fonksiyonu azalır ve hastalar anatomik farklılıklar olmaksızın idrar yolu enfeksiyonlarına daha eğilimli olabilirler. Bu hastalar tipik olarak elli yaşından büyük olur ve idrar dışarı çıkışını önleyen engeller mevcuttur. Bu prostat veya böbrek taşlarının genişlemesini içerebilir.

Özetlemek gerekirse, genç hastalar genellikle STD enfeksiyonlarına veya idrar yolu enfeksiyonlarına neden olan anatomik farklılıklara sahip olurken, yaşlı hastalarda dışkı obstrüksiyonlarına veya diyabet gibi kronik rahatsızlıklara bağlı idrar yolu enfeksiyonları olabilir.

 

Etiketler

1 Yorum

  1. Merhaba hocam bende cok erken boşalma oluyor ve ereksiyon halinde sertlesme sırasında penis ucunda yanma acıma oluyor muane oldum testler temiz cıktı lustral hap kullandım faydası olmadı bana nasıl yol onerirsiniz.şimdiden teşekkürler