Periodontoloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Yazar Yorum Yap 3.410
Periodontoloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Dişler hem görünüş hem beslenme bakımından önemlidir. İyi bir ağız bakımı gerektiren dişler korunmadığı, doğru beslenilmediği sürece kolayca çürüyecek ve tedavisinde geç kalınırsa bakteriler kana karışarak dolaşım sistemiyle diğer organlara gidecek, başka sağlık sorunlarına yol açacaktır. Aynı durum diş eti sorunları için de geçerlidir. Dıştan görünen beyaz kısmı mine olarak isimlendirilen dişler son derece sert bir yapıya sahip olup ilk çıktıkları bebeklik günlerinden itibaren iyi korunmalıdır. Çene kemiğine gömülü olan dişlerin kemik doku kısımları normalde açık, gülkurusuna benzer pembe bir renge sahip olan diş etleriyle sarılıdır. Biraz pürüzlü bir yüzeye sahip olan diş etleri sağlıklı ise kanamayacaktır. Ancak diş fırçalama sırasında kanama görülüyorsa diş etlerinin sağlıklı olmadığı ve iltihaplı olduğu anlaşılır.   Diş eti sorunlarıyla Periodontoloji bölümleri ilgilenmektedir.

Periodontolojinin İlgi Alanları

Periodontoloji dişleri saran hem yumuşak hem de sert dokuların yapısını incelip hastalıklarını saptayan, tedavilerini yapan, sağlıklı kalmaları konusunda hastalara yol gösteren diş hekimliği bölümüdür. Diş eti iltihaplanmasının temel nedeni bakteri plaklarıdır. Doğru fırçalamayla bu plaklar uzaklaştırılmazsa diş etlerinin sağlığı bozulacak, rengi değişecek ve şişecektir. Bu nedenle diş etleri dişe sıkıca tutunabilme özelliğini kaybedecektir. Erken dönemdeki diş eti hastalığına gingivitis denir. Diş etleri sağlığını kaybetmiş ise renkleri kırmızı olacak, kolay kanayacak, şişecek ve dişlerden ayrılmaya başlar. İleri aşamalarda diş etleri iyice çekilip iltihabi bir akıntı başlayıp, dişler birbirinden uzaklaşabilir, sallanabilir ve ağızda kötü bir koku oluşabilir. Hastalık bu aşamadayken periodontitis olarak adlandırılır. Neyse ki Periodontoloji bölümlerinde sağlığı bozulmuş diş etleri farklı yöntemlerle iyileştirilebilmektedir.

Diş Eti Hastalıklarının Sebepleri

Diş etleri sadece eksik bakımdan, bakteri plaklarından ya da diş taşlarından kaynaklanmaz. Eskimiş ya da hatalı dolgular, implantlar ve protezler de diş etlerinin hastalanmasını kolaylaştırabilir. Sigara içiyor olmak, hamilelik, menopoz gibi durumlar da diş eti hastalıkları riskini artırmaktadır. Stres, diyabet(şeker hastalığı), bağışıklık sistemini etkileyen AİDS ve lösemi gibi hastalıklar, kullanılan bazı ilaçlar, beslenme hataları da diş eti sağlığının bozulmasına yol açabilir.  Diş eti hastalıklarının zamanında teşhis edilmesi ve tedaviye başlanması diş kayıplarını ve diğer organların dolaylı yoldan olumsuz etkilenmesini önleyecektir.

Periodonti Ne Önerir?

Fazla ilerlememiş diş eti hastalıkları ağız bakımının iyileştirilmesi ve daha bilinçli yapılmasıyla kolayca giderilebilir. Ancak ilerleyen vakalarda hastalığın seviyesine göre bir periodontolog tarafından diş plağı ve tartar temizliği ya da diş eti küretajı, diş kök yüzeylerinin düzleştirilmesi gibi işlemler yapılacaktır. Periodontal sorunlar her yaş grubunda görülebilmektedir. Dişlerde çürük olmasa da diş eti iltihabı ve çekilmeleri nedeniyle dişler kaybedilebilir.  Ağrıya neden olmadığından periodontal hastalıkların teşhisi çoğu kez gecikmektedir. Erken ve en önemli belirti dişlerin fırçalanması ya da elma gibi sert bir besinin ısırılması sırasında diş etinin kanamasıdır. Diş etleri vitamin takviyesi ve gargara, yaparak, antibiyotik alarak iyileşmeyecektir. Diş eti iltihaplanmışsa, kanama, diş et morluğu gibi belirtiler görülüyorsa mutlaka bir periodontoloji uzmanına gidilmelidir.  Diş eti sağlığının korunabilmesi için önerilen günde en az iki defa dişlerin doğru bir şekilde fırçalanması, günde bir defa da diş ipi kullanılmasıdır. Hiçbir problem görünmese de diş hekimleri de altı ay arayla ziyaret edilmelidir.

 

Etiketler