Peritonit Nedir Nedenleri ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 1.104
Peritonit Nedir Nedenleri ve Tedavisi

Karın bölgesinde yer alan nemli doku olan periton sorunlarına peritonit denilmektedir. Doktorlar tarafından en acil şekilde müdahale gerektire sorunlardan biri olduğu için bu tip bir hastalıkta mutlaka doktor gözetimi olmalıdır. Genel olarak bakteri ve mikropların karın bölgesinde yer alan dokuda enfekte olmasından dolayı meydana çıkmaktadır.

Enfeksiyon genel olarak delinme sonrasında meydana gelmektedir. Bu durumda apandisit patlaması olduğunda bağırsaklardan karına ulaşan ulaşım sağlar. Bu durumda da perinot zarar görmektedir. Şiddetli karın ağrısı kişinin ruhsal ve fiziksel olarak yıkılmasına sebep olur. Bunun yanı sıra enfeksiyonlu bir hastalık olduğundan kısa sürede tüm vücuda yayılma gösterir.

Peritonit Belirtileri 

Peritonit acil müdahale gerektiren durumlardan biri olduğu için en yakın acil servise hastanın ulaştırılması gerekmektedir. Cerrahi müdahale hastaya uygulanmaktadır. Bu hastalığın en temel belirtisi şiddetli karın ağrısı ve mide ağrısıdır. Gittikçe kötüleşen bir yapıda ağrı söz konusu olmaktadır. Bunların dışında ateşin yükselmesi, kusma, ishal, geğirme, gaz, fazla idrara çıkma, yemek isteksizliği, hızlı kalp atı ve dışkılamanın olmaması gibi durumlar peritonit belirtileri arasında yer almaktadır.

Hastanın özellikle artan mide ve karın ağrısından dolayı mutlaka doktora başvurulması  gerekir. Aksi halde enfeksiyon hızlı bir şekilde vücuda yayılacaktır. Ani gelişen bu durum karşısında hastanın da genel sağlık durumu oldukça önemlidir.

Peritonit Tedavisi 

Peritonit teşhisi konulan hastalardan peritonite sebep olan alt hastalıklar araştırılmaktadır. Hastada pankreas iltihaplanması, crohn hastalığı, divertikülit ve karın travması gibi durumlar söz konusu ise peritonit hastalığı kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle hastanın geçmiş hastalıkları çok önemlidir. Bu hastalıklar da peritonit oluşması için nedenler arasında yer alır.

Peritonit tedavisinde başlangıç aşamasında genel olarak antibiyotik kullanımı söz konusudur. Bu antibiyotikler genellikle kandan direk hastaya verilmektedir. Hastaya enjekte edilen antibiyotik hastanın iyileşmesinde rol oynar.

Ameliyat gerektiren ve acil durumda olan hastaların vakit kaybedilmeden ameliyata alınması gerekmektedir. Peritonit tedavisinin en önemlisi olan ameliyat ile tedavi hastanın vakit kaybedilmesine izin verilmeden yapılmaktadır.

Terapi tedavileri ilave edilen hastaya yoğun bakım ünitesi dahil olmak üzere yeme ve korumaya karşı bilgi verilerek tedavi uygulanmaktadır.

Etiketler