Pire Isırığı Nasıl Olur Ne İyi Gelir?

Yazar Yorum Yap 1.763
Pire Isırığı Nasıl Olur Ne İyi Gelir?

Pire ısırığına tedavi yöntemleri bitkisel ve kimyasal olarak ikiye ayrılabilir. Evinizde, bahçenizde, sokakta ve daha birçok yerde pireyle karşılaşmanız ve ısırılmanız muhtemeldir. Bu durumdan kendinizi korumanız için öncelikle hayvan besleme konusunda dikkatli olmalısınız. En çok yaşanan pire ısırığı vakası, hayvan sahiplerinin başına gelmektedir. Bu durumun önüne geçilmesi amacıyla, hayvan besleyen kişilerin sürekli olarak kontrol ve gözetimden geçmesi gerekmektedir. Besledikleri canların sürekli aşılarını ve kontrollerini yaptırmalıdır. Pireler oldukça küçük canlılar olduğu için, gözle fark edilmesi mümkün değildir. Çeşitli renklerde ve türlerde olabilen bu canlıları öldürmek kolay olsa da, 1 tane olmayacaklarından baş etmek kolay olmayacaktır.

Pire Isırığı Nasıl Anlaşılır?

Pire ısırığı görüntüsü hakkında bilgi sahibi olarak, kaşıntınızın ya da diğer belirtilerin pireden kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlayabilirsiniz. Pire ısırıkları genel olarak küçük kızarıklıklar şekilde görülür. Bu ısırık, diğer böcek ısırıklarının aksine, daha küçük boyutta gözlenir. Bu ısırığın görüntüsü şu şekilde olabilir:

  1. Isırıklar küçük ve kırmızıdır
  2. Isırığın merkezinde başka bir yuvarlak kırmızı merkez daha bulunur
  3. En çok bileklerde ve bacaklarda gözlemlenir
  4. Üçer veya dörder gruplu şekilde ısırıklar gözlemlenir

Pire Isırığının Belirtileri Nelerdir?

Pire ısırığı ve bit ısırığı birbirinden farklıdır. Bu tip asalak hayvanların ısırıklarını ayırt etmek için bazı belirtileri gözlemleyebilirsiniz. Bu belirtilerin en başında kaşınma gelmektedir. Bu kaşınma kaçınılmazdır ve sürekli kaşınması halinde yararlar ve acımalar da başlar. Aynı zamanda ısırığın olduğu bölgede döküntüler de gözlemlenebilir. Bu döküntüler deride beyaz kabuklanmalar şeklinde görülebilir. Cildinizde sürekli olarak tahriş hissi yaratır.

Pire Isırığına Ne İyi Gelir?

Pire ısırığına krem kullanabileceğiniz gibi bitkisel tedaviler de uygulayabilirsiniz. Her ne kadar söylemesi kolay olsa da, pire ısırığına en iyi gelecek şey, ısırığı kaşımamak olacaktır. Bunun dışındaki yöntemleri ise şu şekilde sıralamak mümkündür:

  1. Kaşımama
  2. Isırılan bölgeyi soğutma
  3. Kalamin losyonu sürme
  4. Pire ısırığı kremi kullanma
  5. Diğer bitkisel yöntemler

Pire için bitkisel çözümler denemek isterseniz, lavanta yağı ve sedir yağı kullanabilirsiniz. Bunun yanında elma sirkesi de temizleme açısından en etkili bitkisel yöntemlerdendir. Bunun dışında pire ısırığı için geliştirilmiş özel kremlerden kullanarak kaşıntıları ve döküntüleri en aza indirebilirsiniz. Özellikle kaşınma hissinin geçmesi için yapabileceğiniz ilk şey, ısırılan bölgelere soğuk uygulama yapmak olacaktır. Kalamin losyonu da pire ısırığına en iyi gelen sıvılardandır. Tüm bu yöntemleri kolaylıkla elde edebilirsiniz. Evde hazırlamak mümkün olduğu gibi, eczane ve aktarlardan da satın alabilirsiniz. Eğer evcil hayvanınızda açık yara varsa veya enfeksiyon gözlemlediyseniz, bir an evvel tıbbi yardım almanız gerekebilir yoksa evcil hayvanınız için geç kalabilirsiniz. Pire ısırığında bir numaralı tehlikeli, hayvan beslemektir.

Etiketler