Plantar Fasitt Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Yazar Yorum Yap 546
Plantar Fasitt Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Topuk ağrısı rahatsızlığının en sık görülebilen sebeplerinden biri olan ve çoğunlukla topuk dikeni problemi ile karıştırılabilen plantar fasitt nedir ancak taşıdığı nitelikler bakımından topuk dikeni probleminden farklı bir sağlık sorunu olan plantar fasitt problemi en sık söz konusu olabilen ve daha çok askerlerde ve spor aktiviteleri ile ilgilenen bireylerde görülebilen plantar fasitt problemi birçok nedenlere bağlı olarak meydana gelebilmekte ve tedavi edilemediği takdirde bireylerde huzursuzluklara ve günlük iş ve sosyal aktivitelerde olumsuzluklara neden olabilmektedir. Tedavi edilebilir bir topuk rahatsızlığı olan plantar fasitt problemi, tedavi sürecinin kısalması açısından belirtilerinin görülmesi ile birlikte hemen nöroloji doktoruna başvurulması gerekmektedir.

Plantar Fasitt Problemi Neden Olmaktadır ?

Obezite hastalığından, yanlış ayakkabı kullanımına kadar pekçok olumsuz etkenler neticesinde meydana gelebilen plantar fasitt problemi nedenleri ayrıca tek taraflı olarak söz konusu olabileceği gibi her iki taraf üzerinde de söz konusu olabilen plantar fasitt rahatsızlığı daha çok orta yaş grubunda yer alan bireylerde, atletlerde, askerlerde ve gün boyu uzun süreçli olarak ayakta kalabilen bireylerde daha sık bir şekilde söz konusu olabilmektedir.

Aşırı kilolara sahip olan bireylerde yüksek risk teşkil edebilen plantar fasitt rahatsızlığında bu duruma bağlı olarak planta fasya adı verilen bölümde basınç durumunun artması ve bu olumsuz eylem neticesinde de plantar fasitt rahatsızlığı riskinin normal düzeyden daha yüksek bir düzeyde artmasına neden olabilmekte ve özellikle de gebelik döneminin sonlarına doğru planta fasitt rahatsızlığı riskinin oldukça yüksek olabildiğini belirtmekte fayda görmekteyiz.

Erkeklere oranla kadınlarda daha yaygın bir şekilde söz konusu olabilen plantar fasitt rahatsızlığı, ayak kavisi normal düzeyden daha yüksek olan bireylerde ve düz taban rahatsızlığına sahip olan bireylerde daha yaygın bir şekilde söz konusu olabilmektedir. Bu türden olumsuz yapıların beraberinde plantar fasitt rahatsızlığını daha hızlı bir şekilde tetikleyebildiğini belirterek bu bakımdan bu gibi durumlara sahip olan bireylerin plantar fasitt rahatsızlığı yumuşak tabanlı ve kavis yardımı bakımından zayıf olan ayakkabı modellerini tercih etmesini tavsiye etmekteyiz.

Sert zeminde uzun süreçli olarak yürümek, uzun süreçli olarak koşma eyleminde bulunmak, uzun süreçli olarak ayakta kalınması, çıplak ayaklar üzerinden koşmak yada yürümek gibi eylemlerin beraberinde plantar fasitt rahatsızlığına daha kolay bir şekilde zemin hazırlayabildiğini belirtmekte fayda görmekteyiz.

Plantar Fasitt Rahatsızlığı Risk Unsurları Şunlardır;

  • Uzun süreçli olarak özellikle ayak uzvuna yük bindiren spor aktiviteleri ile ilgilenilmesi
  • Uzun süreçli olarak sert bir zemin üzerinde koşulması
  • Çıplak ayak ile yürüme yada koşma eylemi gerçekleştirilmesi
  • Ayak uzvuna uygun görülemeyen terlik yada ayakkabı tercih edilmesi
  • Obezite hastalığına sahip olunması
  • Ayak kavis kısmının normalden yüksek olması
  • Düz taban rahatsızlığına sahip olunması
  • Ayak uzvunun içe doğru basınç göstermesi
  • Aşil tentonunun kısa ve gergin olması gibi birçok olumsuz unsurların plantar fasitt risk etkenleri arasında yer alabildiğini belirtmekte fayda görmekteyiz.

Plantar Fasitt Rahatsızlığı Belirtileri;

Birçok belirtiler gösteren ancak kolayca fark edilemeyen plantar fasitt rahatsızlığı belirtileri daha çok bireylerin sabah saatlerinde  yatağından kalkması yada uyuma oturduğu alandan kalkması sırasında ağrı durumu hissetmesi ve akabinde yürüme eylemi gerçekleştirmesi sırasında ise, söz konusu ağrı durumunda düşüş meydana gelmektedir.

Her geçen süreçler içerisinde ağrısını daha çok hissettirebilen plantar fasitt rahatsızlığında bireylerin özellikle de merdiven çıkması veya gün boyu uzun süreçli olarak ayakta kalması gibi durumlarda plantar fasitt rahatsızlığı ağrısının şiddetlenmesi söz konusu olabilmektedir.

Plantar fasitt rahatsızlığında ayrıca ayak topuk kısmında sertlik problemi de söz konusu olabilmektedir. Ayrıca, ayak uzvunun alt kısmından ayak topuk kısmına kadar uzanabilen yanma ve sızı hissine de neden olabilen plantar fasitt rahatsızlığında başlıca belirti olan ağrıların daha çok spor aktivitelerinden sonrasında bireyin istirahat ettiği süreçlerden itibaren etkin olduğunu belirtmekte fayda görmekteyiz.

Plantar Fasitt Rahatsızlığı Tedavisi İse Şu Şekilde Yapılmaktadır;

İlk olarak koruyucu tedavi seçeneklerinin uygulandığı plantar fasitt rahatsızlığı tedavisi evde kolayca uygulanabilen koruyucu egzersiz tedavi seçenekleri sayesinde plantar fasitt rahatsızlığına bağlı olarak meydana gelen ağrıların hafifletilmesi sağlanmakta ve ayrıca uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere, koruyucu tedavi yöntemi uygulanması sırasında bireylerin özelikle yalın ayak ile yürümekten uzak durması ve uzun süreçli olarak devam edebilen aktivitelerden uzak durması tavsiye edilmektedir. İkinci tedavi seçeneği olarak ilaç tedavi yöntemine başvurulması söz konusu olan plantar fasitt rahatsızlığı ilaç tedavisi sayesinde rahatsızlığa bağlı olarak meydana gelen ağrıların kolayca ve etkili bir şekilde dindirilmesi sağlanmaktadır.

İlaç tedavi seçeneğinin yanısıra ESWT ve vücut dış kısmına uygulanan şok dalga tedavi uygulaması da söz konusu olabildiğini ve doktorun uygun görmesi durumunda etkili gece alçıları, gece atelleri ve fizik tedavi yöntemleri gibi birçok farklı türden tedavi yöntemlerinin de plantar fasitt rahatsızlığı tedavisinin olumlu yönde neticelenmesi açısından önem taşıdığını ve tüm bu tedavi yöntemlerine rağmen beklenen neticelerin elde edilememesi durumunda ise, son tedavi yöntemi olarak cerrahi müdahale tedavi uygulamasına başvurulabildiğini belirtmekte fayda görmekteyiz.

Günlük aktivitelerin ciddi anlamda olumsuz etkilenmesine ve neden olabildiği ağrılar nedeniyle uyku problemleri, beslenme bozuklukları ve ruhsal yönden huzursuzluk ve gerginliğe neden olabilen plantar fasitt erken tanısı yapılmalı ve belirtileri görülmesi durumunda hemen nöroloji uzmanına başvurulması gerektiğini belirtmekte fayda görmekteyiz.

Etiketler