Plastik Cerrahi Hangi Hastalıklara Bakar?

Yazar 1 Yorum 8.485
Plastik Cerrahi Hangi Hastalıklara Bakar?

Kaza, yanık ve benzeri sebeplerle vücut bütünlüğünün durumlarda iyileşme olduktan sonra kişilerin istemediği, estetik olarak hoş olmayan görüntüler kalabilir. Hastalar bu tür sorunlarında Plastik cerrahiye başvurabilir.  Hastaların talebine uygun olarak çeşitli dokuların yeniden şekillendirilmesi ve işlev kazandırılması için gereken cerrahi girişimler Plastik Cerrahi birimlerinin görevidir. Bu birim aslen Estetik Cerrahi ve Rekonstrüktif Cerrahi olarak ikiye ayrılmaktadır. Kişiler daha önceden geçirilen sağlık sorunları ve zorunlu olarak yapılan ameliyatlardan kalan izlerin giderilmesi, vücudun değişik kısımlarındaki sarkmalar da dâhil olmak üzere birçok farklı sebeple Plastik Cerrahiye başvurulabilmektedir. Plastik cerrahinin en sık gerçekleştirdiği operasyonlar yanıklarla ilgilidir.

Plastik Cerrahiye Genel Başvuru Sebepleri

Onarım ve yeniden yapım cerrahisi diye tanımlanabilecek Plastik Cerrahi sadece istenmeyen şekil bozukluklarını gidermekle kalmayıp dokuların fonksiyonlarını yeniden kazanmasını da sağlar. Operasyonlarda genellikle kişilerin kendi dokuları kullanılsa da onarımlar için gerekli görüldüğünde silikon ve benzeri yapay maddeler kullanılabilmektedir.

Ana bilim dalı olan Plastik Cerrahide bakılan hastalıklar ve hastaların genel başvuru sebepleri aşağıda belirtilmiştir.

*Yara ve yanık izleri
*Aşı izleri
*Doğumsal şekil bozuklukları
* Yarık damak ve yarık dudak gibi doğumsal kusurlar
*Et benleri ve diğer renkli benler
*Göz kapağındaki hasarlar
*Göz kapağı düşüklüğü
*Göz altlarındaki torbalanmalar
*Göz kapaklarındaki sarkmalar
*Kulaklardaki şekil bozuklukları
*Burundaki şekil bozuklukları
*Deri kanseri
*Üst ve alt çene kemiğindeki tümörler
*Meme küçültme ya da büyütme
*Erkeklerde jinekomasti (meme büyümesi)
*Kırışıklık giderme amaçlı botoks uygulamaları
*Yağ aldırma
*Yüz gerdirme
*Karın gerdirme
*Yeni yöntemlerle cilt gençleştirme
*Lazer liposuction (deri altındaki yağların lazer ışınları kullanılarak parçalanması)
*Lazer lipoliz

Estetik Cerrahinin Psikolojiye Katkısı

Plastik cerrahi sadece estetik düzenlemeler yapmaz. Rekonstrüktif cerrahi (onarım cerrahisi) eğitimi sırasında estetik cerrahi bilgileri de verilir. Birçok vakada estetik cerrahlar plastik cerrahlarla birlikte çalışmaktadır. Evde ya da trafikte geçirilen kazalar sonucu kopan el ve ayak parmaklarının yerine dikilmesi, kiriş ve sinirlerdeki yaralanmaların onarımı yanıklardan sonra plastik cerrahların en sık yaptığı uygulamalar arasındadır. Benzeri bir şekilde parmakları bitişik olarak doğan bireylerin parmakları plastik cerrahiyle ayrılabilmekte, normal görünmeleri ve bağımsız bir şekilde hareket etmeleri sağlanabilmektedir. Genellikle Plastik Cerrahi adıyla bilinse de tam adı Plastik Cerrahi, Rekonstrüktik ve Estetik Cerrahi olan tıp dalında yapılan operasyonlar mucizeler yaratmasa da dış görünümü iyileştirerek kişilerin kendine özgüvenini artırmakta, psikolojilerini iyileştirmekte ve kendilerini daha güçlü, daha iyi hissetmelerini sağlamaktadır.

Plastik cerrahlar kişilerde rahatsızlık yaratan sorunların giderilmesine bir sanatçı gibi yaklaşır ve temel cerrahi prensipleriyle çalışır.  Plastik cerrahi tedavi amaçlı da olsa, kozmetik kaygılarla da uygulansa hastalar mutlaka olası risklerle ilgili olarak Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi polikliniklerine geldiğinde operasyonu gerçekleştirecek olan cerrahlarıyla görüşmeli, bilgilenmeli ve önerilere tam olarak uymalıdır.

Etiketler

1 Yorum