Plazmaferez Nedir? Nerelerde Kullanılır? Faydaları ve Yan EtkileriPlazmaferez Nedir?

Plazmaferez, kandaki sıvının veya plazmanın hücrelerden ayrıldığı bir süreçtir. Hastalıklı insanlarda plazma, bağışıklık sistemine saldıran antikorlar içerebilir. Bir makine etkilenen plazmayı çıkarır ve yerine iyi plazma veya bir plazma ikamesi ile yer değiştirir. Bu, plazma değişimi olarak da bilinir. İşlem böbrek diyalizine benzer.

Plazmaferez aynı zamanda plazmanın alındığı ve hücrelerin vücuda geri döndüğü plazma bağış işlemini de ifade edebilir.

Plazmaferez Nerelerde Kullanılır?

Plazmaferez, miyasteni gravis, Guillain Barre sendromu ve Lambert-Eaton gibi otoimmün hastalıkların tedavisinde kullanılabilir. Aynı zamanda multiple skleroz tedavisinde de kullanılabilir. Bazen, vücudun doğal reddedilme sürecinin etkilerine karşı koymak için organ nakli yapılan kişilerde kullanılır.Son yıllarda, terapi, enfekte hastalar ve diğer problemleri olan kritik hastaları tedavi etmek için giderek daha fazla kullanılmaktadır.

Plazmaferez Nedir

Plazmaferez Nedir

Plazmaferez Nasıl Uygulanır?

Plazmaferez tedavisi sırasında, hastalar veya vericiler bir sırt üstü yatırılır. Hangi kolun en sağlam arterine sahip olduğu yerin damarına bir iğne veya kateter yerleştirilir. Bazı durumlarda, kateter kasık veya omuza yerleştirilebilir. Değiştirme veya geri gönderilen plazma, kola veya aya yerleştirilen ikinci bir tüp vasıtasıyla vücuda akar. Tedaviler bir ila üç saat sürebilir. Bir hasta haftada en fazla beş tedaviye ihtiyaç duyabilir. Tedavi sıklığı durumdan duruma değişebilir ve bir kişinin genel sağlığına bağlıdır.

Plazmaferezin Faydaları Nelerdir?

Kas ağrısı, halsizlik ve miyastenia gravis gibi otoimmün rahatsızlıklardan muzdarip hastalar, birkaç gün içinde rahatlamayı hissedebilirler. Diğer koşullar için, faydaların fark edilmesi birkaç hafta sürebilir.Maalesef iyileştirmeler kısa sürelidir ve süreç sıklıkla tekrarlanmalıdır.

Plazmaferez Yan Etkileri ve Riskleri Nelerdir?

plazmaferez riskleri

plazmaferez riskleri

Yan etkiler nadir ve genellikle hafiftir. Bazen kan basıncında bir düşüş ve baygınlık hissi olabilir. Soğuk terlemeler veya bulantılar olabilir. Daha ciddi fakat nadir olarak görülen yan etkiler, pıhtılaşma önleyici ilaçlardan kaynaklanan kanamayı içerir. Nöbetler, karın krampları veya ekstremitelerde karıncalanma da bildirilmiştir.

Bir Hasta Plazmaferez İçin Nasıl Hazırlanır?

Tedavi veya bağış almadan önce besleyici bir öğün yemek yediğinizden emin olun.

Bir önceki yazımız olan Ateroskleroz (Damar Sertliği) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...


Bu yazı 4271 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Simge Sevim dedi ki:

    Merhaba ben myastenia gravis hastayisiyim son zamanlarda enfeksiyonlar cok halsizlestirdi yuruyemiyorum yutkunmakta zorluk cekiyorum ara ara yiyorum ilaclar ng’den veriliyor. Şimdi katater takıldı 7 kez islrm alicam. Ne zaman etki eder düzeltir mi beni? Yarın 3.yu alicam

Bir yorum bırak

DMCA.com Protection Status