Plazmaferez Nedir? Nerelerde Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri

Yazar 2 Yorum 15.863
Plazmaferez Nedir? Nerelerde Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri

Plazmaferez Nedir?

Plazmaferez, kandaki sıvının veya plazmanın hücrelerden ayrıldığı bir süreçtir. Hastalıklı insanlarda plazma, bağışıklık sistemine saldıran antikorlar içerebilir. Bir makine etkilenen plazmayı çıkarır ve yerine iyi plazma veya bir plazma ikamesi ile yer değiştirir. Bu, plazma değişimi olarak da bilinir. İşlem böbrek diyalizine benzer.

Plazmaferez aynı zamanda plazmanın alındığı ve hücrelerin vücuda geri döndüğü plazma bağış işlemini de ifade edebilir.

Plazmaferez Nerelerde Kullanılır?

Plazmaferez, miyasteni gravis, Guillain Barre sendromu ve Lambert-Eaton gibi otoimmün hastalıkların tedavisinde kullanılabilir. Aynı zamanda multiple skleroz tedavisinde de kullanılabilir. Bazen, vücudun doğal reddedilme sürecinin etkilerine karşı koymak için organ nakli yapılan kişilerde kullanılır.Son yıllarda, terapi, enfekte hastalar ve diğer problemleri olan kritik hastaları tedavi etmek için giderek daha fazla kullanılmaktadır.

Plazmaferez Nedir
Plazmaferez Nedir

Plazmaferez Nasıl Uygulanır?

Plazmaferez tedavisi sırasında, hastalar veya vericiler bir sırt üstü yatırılır. Hangi kolun en sağlam arterine sahip olduğu yerin damarına bir iğne veya kateter yerleştirilir. Bazı durumlarda, kateter kasık veya omuza yerleştirilebilir. Değiştirme veya geri gönderilen plazma, kola veya aya yerleştirilen ikinci bir tüp vasıtasıyla vücuda akar. Tedaviler bir ila üç saat sürebilir. Bir hasta haftada en fazla beş tedaviye ihtiyaç duyabilir. Tedavi sıklığı durumdan duruma değişebilir ve bir kişinin genel sağlığına bağlıdır.

Plazmaferezin Faydaları Nelerdir?

Kas ağrısı, halsizlik ve miyastenia gravis gibi otoimmün rahatsızlıklardan muzdarip hastalar, birkaç gün içinde rahatlamayı hissedebilirler. Diğer koşullar için, faydaların fark edilmesi birkaç hafta sürebilir.Maalesef iyileştirmeler kısa sürelidir ve süreç sıklıkla tekrarlanmalıdır.

Plazmaferez Yan Etkileri ve Riskleri Nelerdir?

plazmaferez riskleri
plazmaferez riskleri

Yan etkiler nadir ve genellikle hafiftir. Bazen kan basıncında bir düşüş ve baygınlık hissi olabilir. Soğuk terlemeler veya bulantılar olabilir. Daha ciddi fakat nadir olarak görülen yan etkiler, pıhtılaşma önleyici ilaçlardan kaynaklanan kanamayı içerir. Nöbetler, karın krampları veya ekstremitelerde karıncalanma da bildirilmiştir.

Bir Hasta Plazmaferez İçin Nasıl Hazırlanır?

Tedavi veya bağış almadan önce besleyici bir öğün yemek yediğinizden emin olun.

Etiketler
Sonraki konu »

2 Yorum

  1. Avatar Simge Sevim

    Merhaba ben myastenia gravis hastayisiyim son zamanlarda enfeksiyonlar cok halsizlestirdi yuruyemiyorum yutkunmakta zorluk cekiyorum ara ara yiyorum ilaclar ng’den veriliyor. Şimdi katater takıldı 7 kez islrm alicam. Ne zaman etki eder düzeltir mi beni? Yarın 3.yu alicam

    • Ne süredir mg hastasiniz nerde ve hangi doktor da tedavi görüyorsunuz benim esimde bu rahatsızlık var bizde plazmaferez alıyoruz bugün ikinci doz oldu ama bir ay önce yine atak geçirip hastaneye yattığını da yedi seans plazmaferez uygulandı pek bir faydası olmadı bu kez ilk seansta etki etti