Plörezi Ağrısı Nedir? Belirtisi ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 811
Plörezi Ağrısı Nedir? Belirtisi ve Tedavisi

Plörezi, akciğer zarındaki sıvı birikimidir. Akciğer zarında eğer enfeksiyon varsa soluk alıp-vermede zorluk ve aynı zamanda ağrı yaşanır. Bu ağrı göğüs  bölgesinde hissedilir. Bu hastalık oldukça ciddidir. Hastalığın hangi aşamada olduğuna göre tedavi uygulanır. Erken teşhis çok önemlidir. Teşhisteki gecikme ve hastalığın ilerlemiş olması ölüme sebebiyet verebilir. Bu yüzden plörezi belirtileri görüldüğü anda hemen doktora başvurmak hayati bir öneme sahiptir. Erken teşhis ve gelişen tedavi yöntemleri sayesinde geçmişe oranla günümüzde bu hastalıktan ölme oranı oldukça düşmüştür.

Plörezinin Belirtilerini Şu Şekilde Sıralayabiliriz: Nefes alıp-verirken göğüsteki batma hissi, göğüste ağrı hissedilir aynı zamanda bu ağrı omuzlarda ve sırtta da hissedilir. Nefes darlığı yaşanır. Akciğer hastalıklarının en büyük göstergelerinden biri de öksürüktür. Plörazi hastalığında da öksürük bir belirtidir. Ayrıca ateş, titreme, kilo kaybı, baş ağrısı, kaslarda ve eklemlerde ağrı görülür.

Plörezinin oluşma sebepleri vardır. Bunlar: zatürre, akciğer tümörü, akciğer kanseri, pankreans kanseri, bronşit, tüberküloz, kalp ameliyatları olarak sıralanabilir.

Plörezi hastalığının teşhisi ve tedavisi çok önemlidir. Bu hastalığın belirtilerini yaşayan hastalar hemen göğüs hastalıkları bölümüne gitmelidir. Alanında uzman doktor öncelikle hastanın öyküsünü dinleyerek çeşitli tahliller ve tetkikler yapılmasını ister. Hastanın şikayetlerini değerlendirir ve fiziki muayene yapar. Elbette ki tüm hastalıkların teşhisinde şikayetler baz alınarak yapılması gereken işlemler vardır.  Akciğer hastalıklarında da  ilk başvurulan yöntem akciğer röntgenidir. Bu röntgen sayesinde akciğerde iltihap olup olmadığı görülebilir. Ayrıca akciğer zarındaki sıvı birikimi tespit edilir. Akciğerlerin röntgeni dik ve yatay pozisyonda çekilir. Böylece akciğerlerdeki sıvı birikimi tespit edilmiş olur. Bazen bu sıvı birikimi 5 litreye kadar ulaşabilir. Doktorun sıvının alınıp alınmaması gerektiğine karar verir. Ayrıca torasentez işlemi ile göğse iğne batırılarak akciğer zarındaki sıvının alınması ile bu sıvı analiz edilir. Sıvının durumu bu aşamada çok önemlidir. Sıvının akışkanlığı, berrak olması enfeksiyonun nedenlerinin belirlenmesinde katkıda bulunur. Yoksa akciğer zarından sıvı alınması oldukça risklidir ve çok gerek duymadıkça alınmaz. Çünkü sıvının alınması esnasında akciğer zarı zarar görebilir. 

Tüm hastalıklarda kan tahlilleri çok önemlidir ve mutlaka yapılır.  Akciğer hastalıklarında da kan testi yapılarak enfeksiyon olup olmadığı tespit edilmiş olur. Kan tahlilleri genel olarak vücuttaki olması gereken tüm değerleri gösterir.

Akciğer hastalıkları ciddi rahatsızlar olup hızla ilerleme gösterir. Bu yüzden ileri tetkiklerle hastalıklara kesin teşhis konulup hemen tedavi sürecine girilmesi gerekir. Bu tetkiklerden biri de bilgisayarlı tomografidir. Göğüs hastalıkları uzmanı akciğerlerin ve enfeksiyonun durumunu bilgisayarlı tomografi sayesinde ayrıntılı olarak analiz edebilir ve teşhisi koyabilir. Doktorun isteği doğrultusunda biyopsi ile doku örneği alınır ya da medikal torakoskopi ile plevra alanındaki enfeksiyon görüntülenebilir.

Tüm yapılan tahlil ve tetkiklerden sonra kişide plörezi teşhisi konmuşsa hemen tedaviye başlanır. Bu hastalığın tedavisinde öncelik bu hastalığa sebep olan etkeni bulmaktır. Ayrıca tedavi sürecinde sıvının miktarı, tehlike oranı da çok önemlidir. Gerekli görülürse sıvı alınarak hastanın şikayetleri azaltılabilir. Hastalığa sebep olan bir başka organ ya da akciğerdeki bir hastalıksa bu hastalık tedavi edildiğinde plörezi de iyileşme sürecine girer. Yine antibiyotik tedavisi de uygulanabilir. Göğüs ağrısı yoğun olanlara ağrı kesici verilir. Hastalık süresince sağlıklı ve düzenli beslenmek ve dinlenmekte gerekir. Tedavi kesin olarak uygulanmalıdır. Hızla ilerleyen bu hastalıklar ilk zamanlar ciddi rahatsızlıklar vermese de zamanla çok ıstıraplara sebep olabilir.

Akciğerdeki sıvı birikiminin önüne geçmek için enfeksiyona sebep olan hastalıkların erken teşhisi ve tedavisi gereklidir.

Etiketler