Polikistik Over Sendromu Nedir ? Kimlerde Görülmektedir ?

Yazar Yorum Yap 1.128
Polikistik Over Sendromu Nedir ? Kimlerde Görülmektedir ?

Günümüzde kadınların maruz kalabildiği birbirinden farklı sağlık sorunları bulunmaktadır. Bunlardan biri de polikistik over sendromu rahatsızlığıdır. Kadınlarda nadiren de olsa görülebilen polikstik over sendromu özellikle tedavi edilmediği takdirde beraberinde birçok sağlık sorunlarına neden olmaktadır.

Dolaysıyla uzmanlar polikistik over sendromu rahatsızlığının belirtilerinin görülmesi durumunda vakit kaybedilmeden doktora başvurulması gerektiğinin altını çizmektedirler. Kadınlarda görülen diğer sağlık sorunlarında olduğu gibi bazı belirtiler gösteren polistik over sendromu etkili olduğunda ayrıca bireylerin genel psikolojilerinin de olumsuz yönde etkilenmesine ve iş ve sosyal aktivitelerinde başarısız olmasına neden olabilmektedir. Peki polikistik over sendromu nedir kimlerde görülmektedir dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu sorularımızın cevaplarını uzmanlardan derlediğimiz bilgiler kapsamında sizlere sunalım.

Polikistik Over Sendromu Nedir?

Erken yaşlardan itibaren başlayıp tedavi edilmediği takdirde birçok sağlık sorunlarına neden olan ve nedeninin kesin olarak bilinemediği ciddi bir rahatsızlıktır.

Polikistik Over Belirtileri Nelerdir?

Polikistik over sendromu rahatsızlığının bazı belirtilerinin bulunduğu yukarıda belirtmiştik. Belirtileri ise şunlardır;

  • Adet düzensizliği: Polikistik over sendromunun en belirgin belirtilerinden biri adet düzensizliğidir. Bu rahatsızlığa maruz kalan kadınların yılda 8 veya da daha az sayıda adet eylemini gerçekleştirebildiği uzmanlarca belirtilmektedir. Bu olumsuz durumun ise yumurtlamanın düzensiz olarak oluştuğu anlamına gelmektedir.
  • Kısırlık: Yumurtanın yeteri kadar gelişmemesi ve yumurtlamanın meydana gelmemesi beraberinde hamile kalınmasını da önlemektedir.
  • Tüylenmede artış: Polikistik over sendromunun belirtilerinden biri de vücudun bazı kısımlarında tüylenmelerde artş meydana gelmesidir. Özellikle de koltuk altı ve yüz bölgesinde meydana gelen aşırı tüylenme sorunu bu rahatsızlığın belirtilerindendir.
  • Saç dökülmesi: Bazı kadınlarda saç dökülmesi sorunu görülebilmektedir. Ancak tüm saç dökülmesi sorunlarında polikistik over sendromu rahatsızlığının etkileri görülmemekle birlikte birçok saç dökülmelerinin ana nedenleri arasında bu rahatsızlık görülmektedir.
  • Kilo artışı: Başlıca belirtilerinden biri de kiloda artış meydana gelmesidir. Özellikle de bel, karın ve kalça bölgelerinde yağlanma sorunu oluşmaktadır. Bu durum aynı zamanda şeker ve insülin metabolizmasında bozulmaların meydana geldiğinin de habercisidir.
  • Deri sorunları: Kasık, koltuk altı ve boyun bölgesinde derinin renk değişerek siyah bir renge dönüşmesi söz konusudur. Dolaysıyla bu durum polikistik over sendromunun belirtilerindendir.
  • Depresyon-anksiyete: Polikistik over sendromuna yakalanan kadınlar bir süre sonrasında veya hastalık öncesinde sosyal ortamlardan uzaklaşarak yalnız kalmayı tercih etmektedir. Bununla birlikte suçluluk duygusu hissedebilmektedir. Bunun sonucunda ise depresyon ve anksiyete rahatsızlığı söz konusu olmaktadır.

Polikistik Over Sendromu Kimlerde Görülmektedir?

Polikistik over sendromu rahatsızlığının belirtileri hakkında bilgiler sunduktan sonra şimdi de kimlerde görüldüğü hakkında sizlere bilgiler sunalım. Polikistik over sendromu hastalığı her kadında görülebilen bir rahatsızlık değildir. Daha çok şu kimselerde görülmektedir.

  • Aşırı kilolara sahip olan kadınlarda
  • Ergen kızlarda
  • Polikistik over sendromu hastalığına genetik yatkınlığı bulunan kadınlarda görülme oranı oldukça yüksektir.

Polikistik hastalığı oldukça önemli bir sağlık sorunudur. Dolaysıyla kadın doğum uzmanları bu hastalık hakkında uyarılarda bulunmaktadır. Genelde sinsi olarak etkilerini gösteren polikistik over sendromu hastalığı henüz ilk belirtilerinin görülmesi ile birlikte hastanın vakit kaybetmeden ilgili doktora başvurması ve gerekli tedavileri başlatması gerekmektedir.

Makalemizde polikistik over sendromu nedir kimlerde görülmektedir konusu hakkında bilgiler sunduk. Umarız bu anlamda faydalı olabilmişizdir. Hastalığın etkilerinden ve beraberinde yol açtığı diğer sağlık sorunlarına maruz kalınmaması açısından belirtilerinin görülmesi durumunda ilgili doktora başvurulması gerektiğini bir kez daha hatırlatarak makalemizi burada sonlandırmaktayız.

« Önceki konu