Polimiyozit Nedir, Belirtileri Ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 1.828
Polimiyozit Nedir, Belirtileri Ve Tedavisi

Birden fazla kaslarda doku hasarına ve kuvvetsizlik problemine neden olan kal iltihaplanması sorunu olan ve 50 ila 70 yaş aralığındaki kadınlarda 5 ila 15 yaş aralığındaki çocuklarda sıklıkla görülebilen polimiyozit hastalığı nedir sistemik bir sağlık sorunu olması nedeniyle tüm vücudun etkilenmesine de neden olmaktadır. Birçok belirtiler gösteren polimiyozit hastalığı tedavi edilebilir bir kas hastalığı olup tedavi edilemediği takdirde günlük iş ve sosyal aktivitelerin olumsuz yönde etkilenmesine ve bireyin huzursuzluk çekmesine neden olabilmektedir.

Polimiyozit Rahatsızlığında Görülen Belirtiler Şunlardır;

 • Kalça ve omuz bölgesinde yer alan kaslarda kuvvet kaybı; kolların başın üzerine doğru kaldıramama veya güçlük çekilmesi, merdiven çıkarken güçlük çekilmesi
 • Yutkunma sırasında güçlük çekilmesi
 • Kaslarda ağrılar hissedilmesi
 • Boğaz kaslarında yer alan kaslardan kaynaklanan ses sorunları
 • Nefes alış verişte güçlük çekilmesi
 • Yüksek ateş
 • Eklemlerde ağrı hissedilmesi
 • İştahsızlık ve kilo kaybı
 • Özellikle de sabah saatlerinde tutukluk meydana gelmesi gibi birçok belirtiler polimiyozit kas hastalığı belirtileri olmaktadır.

Polimiyozit Rahatsızlığı Neden Olmaktadır ?

Yapılan birçok araştırmalar neticesinde polimiyozit kas hastalığına hangi faktörlerin kesin bir şekilde sebep olduğu konusunda kesin sonuçlar elde edilememiştir. Ancak aşağıdaki faktörlerin polimiyozit kas hastalığı nedenleri hastalığının oluşumunda rol üstlenebildiği gözlemlenmiştir.

 • Polimiyozit hastalığının kalıtsal bir sağlık sorunu olabileceği öngörülmüştür.
 • Tıbbi tedavi sürecine normal süreçten daha güç bir şekilde cevap sunması söz konusu olabilen ve bir polimiyozit hastalığı çeşidi olan inklüzyon cisimciği miyoziti ile bakteri nedenli kas iltihapları arasında ilişki durumunun söz konusu olduğu gözlemlenmiştir.
 • Yapılan bazı araştırmalar sonucunda polimiyozitin sitomegalovirüs ile ilişkisinin bulunabildiği gözlemlenmiştir.

Polimiyozit Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır ?

İlk etapta steroidler ile tedavi edilen polimiyozit kas iltihabı tedavisi polimiyozit rahatsızlığı tedavisinde söz konusu olan steroidlerin çoğunlukla yüksek dozajlar üzerinden hastaya verilmesi söz konusu olmaktadır.

Ortalama olarak 4 ila 6 haftalık bir tedavi süreci üzerinden uygulanan etkili steroidler sayesinde polimiyozit hastalığına bağlı oluşan iltihaplanmalar ve ağrılar kolayca giderilmektedir.

Polimiyozit kas iltihaplanması probleminde ayrıca kemik erimesi durumunun da söz konusu olması durumunda etkili bifosfonatlar, kalsiyum kapsülleri ve D vitamini doktor tarafından tavsiye edilebilmektedir.

İlave olarak ilgili doktor tarafından uygun görülmesi durumunda hastaya metotreksat, azatiyoprin ve siklosporin gibi etkili kas iltihabı yok edici ilaçlar da sunulabilmektedir.

Söz konusu ilaçlarda ayrıca bazı hastalarda da ilaç içeriğine karşı alerjik reaksiyonlar söz konusu olabildiğinden ve söz konusu polimiyozit kas iltihabı hastalığı ilaçlarında söz konusu olan olası yan etkilere maruz kalınmaması açısından hastanın düzenli aralıklar ile kan tahlillerini gerçekleştirmesi ve ilgili doktora sunması gerekmektedir.

İmmunoglobulin Aşısı

Polimiyozit kas iltihabı sağlık probleminde özellikle rahatsızlığın şiddetlenmesi durumunda gerekebilen immunoglobulin aşısı sayesinde bağışıklık sisteminin sağlıklı bir şekilde baskılanması sağlanarak bu sayede sağlıklı dokulara saldırma durumunun engellenmesi sağlanmaktadır.

Egzersiz Ve Fizik Tedavi

Polimiyozit hastalığı şiddetli bir şekilde seyir etmesi durumunda hastanın istirihat ettirilmesi ve hastalığın belirtilerinde düşüş söz konusu olması durumunda ise, kasların yeniden güç kazanması açısından egzersiz çalışmalarına geçmesi gerekmektedir.

Özellikle de vücut kaslarının güçlendirilmesinde en etkili egzersiz çalışması olarak da tanım görebilen aerobik çalışmasının düzenli ve yeteri düzeyde gerçekleştirilmesi ve ilk etapta hastanın fizik tedavi uzmanı desteği ile aerobik egzersiz çalışmaları gerçekleştirmesinde faydalar bulunmaktadır.

Beslenme

Polimiyozit kas iltihabı rahatsızlığı tedavisinde yer alan bir diğer önemli tedavi seçeneği olan beslenme tedavisinde hastaların yüksek proteinli besinler ile beslenmesi söz konusudur. İlave olarak kortikosteroid ilaç kullanımına bağlı olarak meydana gelebilecek fazla kilo alımının önüne geçilmesi açısından da polimiyozit hastalarının kontrollü bir şekilde beslenmesi gerekmektedir.

Başarılı bir tedavi süreci açısından erken teşhis edilmesi gereken polimiyozit kas hastalığı bilinmesi gerekenler ayrıca bazı hastalarda hastalığın tedavi edilmesinden sonrasında da polimiyozit hastalığı kronik bir duruma dönüşerek etkisini devam ettirebilmektedir. Çok düşük düzeyde de olsa polimiyozit hastalığının özellikle çocuk açısından ölümcül bir sağlık sorunu haline dönüşebilmektedir. Bu bakımdan, polimiyozit hastalığı belirtilerinde hemen doktora başvurulması ve gerekli tedavilerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Etiketler