Poliomyelit (çocuk felci) Nedir Belirtiler Tedavisi

Yazar Yorum Yap 765
Poliomyelit (çocuk felci) Nedir Belirtiler Tedavisi

Çocuk felci virüslü hastalıklar arasında yer alan hastalıklardan biridir. Yetişkinlerde de görülebilen bu hastalık çocuk felcine neden olan virüsün vücuda bulaşması ile meydana gelmektedir. Ağız yolu ile vücuda geçen virüs özellikle yiyecek ve içeceklerin iyi yıkanmamasından ve bunlara lağım suyunun bulaşmasından, sinek ve böceklerin virüsü taşımasından ve son olarak da dışkı yolu ile vücuda virüsün alınmasından dolayı bulaşabilmektedir.

Çocuk felci genel olarak ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde sıkça karşılaşılmaktadır. Aşılamanın çok yapıldığı bölgelerde hastalık daha az görülmektedir. Bunun yanı sıra hijyen şartlarından çok uzak olan bölgelerde kısa sürede yayılma gösterebilmektedir. Virüsün bulaşmaması için öncelikle gıdaların güvenilir yerlerden temin edilmesine dikkat edilmelidir.

Dünyada ve ülkemizde henüz bebeklik döneminde tekrarlayan çocuk felci aşıları virüse karşı vücudun doğal koruyucu dengesinin güçlenmesini sağlamaktadır.

Çocuk Felci Belirtileri 

Çocuk felci gibi hastalıkların ilk belirtileri diğer hastalıklar ile sıkça karıştırılmaktadır. Fakat vücuda yerleşen virüs gün geçtikçe daha belirgin belirtilerin meydana gelmesine sebep olur. Özellikle başlangıçta baş ağrısı, ateşlenme, boğaz ağrısı, iştahsızlık, halsizlik, kusma ve ishal gibi belirtiler birçok hastalıkta aynı belirtilerin meydana gelmesine neden olur. Çocuk felcini diğer hastalıklardan ayıran en temel belirti ise boyun ve ense kısmında oluşan sertliktir. Diğer belirtiler meydana geldikten hemen sonra ense ve boyun bölgesindeki sertlik çocuk felcinin meydana geldiği belirtmektedir.

Felç durumu virüsün vücuda girmesi ile beraber ilk haftalarda ortaya çıkmaktadır. İlk olarak kol ve bacaklarda felç durumu gözlenebilmektedir. Kasların yapısı duyarlı hale geldiğinden ağrılar şiddetlenebilmektedir. Hastalık ilerledikçe kaslar gücünü kaybeder ve kas kaybı meydana gelir. Bununla beraber hasta zamanla konuşmada zorluk çeker ve bir süre sonrada yutkunma yetisini kaybeder.

Çocuk felci kişinin tüm vücudunu etkilemektedir. Virüs vücuttan atılmış olsa bile ilerleyen dönemlerde hastalığın sebep olduğu sonuçlar devam etmektedir. Bu nedenle koruyucu olması için mutlaka bebeklikten 6 yaşına kadar düzenli olarak çocuk felci aşısının uygulanması gerekmektedir.

Çocuk Felci Tedavisi 

Çocuk felcinde belirtiler ilk olarak meydana geldiğinde kişinin hareket ettirilmemesi gerekmektedir. Hareket eden kaslardan dolayı hızlı bir yayılma söz konusu olabilir. Bu durumda hareketsiz kalmak en iyi çözümlerden biri olacaktır.

Vücutta meydana gelen ağrının giderilmesi için ağrı kesici ya da kas gevşetici içilebilmektedir. Bununla beraber ateşin yükselmesine bağlı olarak ateş düşürücü ilaç da kullanılabilmektedir. Bu hastalığın başlangıcı ile beraber fizyoterapist tarafından kaslar yavaş bir şekilde çalıştırılmalıdır.

Küçük yaşlarda çocuk felci hastalığının meydana gelmesi iyileşmeyi sağlayabilir. Yetişkinlerde tedavi süreci daha uzun sürebilmektedir. Bununla beraber koruyucu aşının bebeklikten itibaren takip edilmesi hastalığın ortaya çıkmasına engel olacaktır. Böylece korunmak hastalığa yakalanmaktan daha az hasar ile tedavinin mümkün olduğunu göstererek kalıcı hasarlarda ortadan kaldırılmış olur.

Etiketler