Portakalın Cilde Faydaları

Yazar Yorum Yap 1.476
Portakalın Cilde Faydaları

Portakalın Cilde Faydaları

Portakal kış aylarının evlerimizden vazgeçilmez en çok sevilen meyvesinden biridir. Portakal organik yetiştirilip tüketildiğinde vücudumuza birçok faydası olduğunu biliyoruz. Portakalın içerisinde doğal yollardan kolesterolü düşüren, diyabeti önleyen, kan basıncını düşürüp eşit seviyede tutan ve birçok kansere karşı etki gösteren bu meyvenin cilt güzelleştirmede ve cildinizde oluşan lekelerin tedavisi için de birçok yararı vardır.

Portakalın Faydaları

Portakalın içinde ve tamamen doğal olan yağlar cildinizde gerekli olan nemi sağlamak açısından çok faydalıdır.

 Limonun cildinize olan yararını biliyoruz. Tıpkı limon gibi portakalın da sivilce ve oluşan sivilce izlerini, lekeleri gidermek açısından kullanılan en etkili doğal yöntemlerden birisidir.

– Portakal içerisinde C vitamini olduğundan dolayı cilt hücrelerini korur ve birçok kansere karşı savaş göstermektedir. Özellikle cilt kanseri icin portakal en etkili tedavi yöntemlerinden birisidir.

 Portakal cildinizin renk tonunu ayarlama ve portakal kapanmış gözenekleri açmasında çok etkili yöntemdir.

 Portakal içerisinde bulunan zengin antioksidan dolayı cildinize gençleştirici özellik gösterir ve cildinizin erken yaşlanmasını geciktirir. Portakalın içerisinde kalsiyum olmasından dolayı daha sağlıklı kemik ve dişlere sahip olabilirsiniz.

Sivilceler İçin Kullanılan Portakal Kabuğu

Yüzünüzün aşırı kirlenmesi, yıkanmaması, kurum oluşması veya bakteriler gözeneklerinizi kapatabilir, bu etkiler sayesinde sivilce oluşmadan önce olan kızarıklıkarın çıkmasına neden olur.

Portakalın içerisinde bulunan sitrik asit bu akneleri kurutmak için en etkili yöntemlerden biridir. Portakalın kabuğu lifli olduğundan dolayı bağırsağın çalışmasını düzenler bu da cildinizde bulunan yağın toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar, ve akne oluşumunu etkilemek icin fayda sağlar.

Hazırlanışı

 Soyduğunuz ve öğüttüğünüz portakal kabuklarının üzerine biraz su ekleyip karıştırın. Karışım bitince yumuşak bır kıvama gelmiş olması gerekir.

– Ellerinizin temiz olduğuna özen göstererek hazırladığınız karışımı elinize alıp sivilcenin veya lekenin üzerine dairesel şekilde hafifçe masaj yapar gibi sürün. 15 dakika geçtikten sonra yıkayabilirsiniz.

Siyah Noktalar İçin Portakal Kabuğu

Maskesi sivilcelerin temizlenmesinde olduğu gibi siyah noktaların da temizlenmesinde portakal kabuğu oldukça etkilidir.

Bu maske sadece yüzünüzde oluşan siyah noktalar için değil aynı zamanda oluşan yağdan ve kirlilikten kapanmış olan gözenekleri açmada fayda sağlayacaktır.

Hazırlanışı

– Portakal kabuğunun tozu ile biraz yoğurdu karıştırın ve kalın kıvam maske elde edene kadar devam edin.

 Kıvama gelen maskeyi yüzünüze sürün ve sürdükten 15 dakika sonra ılık suyla yüzünüzü yıkayın.

Solgun Ciltler İçin Portakal Kabuğu

Eğer cildiniz de solgun veya yorgun olan bölgeniz var ise portakal kabuklarının iç kısmını o bölgelerinize dairesel olarak masaj yapar gibi sürebilirsiniz.

– Ayriyetten portakalın suyunu sıkıp buz kalıplarına koyabilirsiniz ve buz haline gelince alıp yüzünüze sürüp cildinizi gençleştirebilir ve canlandırabilirsiniz.

Portakal İle Cilt Beyazlatma

– Portakal kabuklarını ince şekilde rendeleyip bu kabukları iyice karıştırın kıvama gelince lekelerin üzerine sürün 15-20 dakika beklendikten sonra ılık suyla yüzünüzü yıkayın.

 

Etiketler