Postural Hipotansiyon Nedir, Belirtileri Ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 2.096
Postural Hipotansiyon Nedir, Belirtileri Ve Tedavisi

Postural hipertansiyonun ne olduğu ne şekilde belirti verdiği ve tedavisinin nasıl yapılacağı son dönemde özellikle kadınlar tarafından oldukça merak edilen bir detay olmakla beraber. Bu rahatsızlığın görülme sıklığının her geçen gün arttığını da belirtmekte fayda var.

Postural Hipotansiyon Nedir?

Ortostatik hipotansiyon nedir sorusunun cevabının verilmesi gerekirse, postural hipotansiyonun tıbbi olarak “ortostatik hipotansiyon” olarak da isimlendirilebilmesi mümkündür. Özellikle kadınlarda ve “yaşlı” olarak tabir edilen kişilerde görülen bu rahatsızlık ayağa kalkınca kendini belli ettiği için rahatsızlığın teşhisi için de önce hastaları yatırarak, daha sonra da ayağa kaldırılarak tansiyonlarının ölçümü yapılmaktadır. Ayrıca bu nedenle rahatsızlığın bir diğer adı da “ayağa kalkınca oluşan düşük tansiyon” olarak da nitelendirilebilir.

Postural Hipotansiyon Nedenleri Nelerdir?

Yaz aylarında görülme sıklığı daha da artan postural hipotansiyon yaz aylarında bunaltıcı sıcakların yol açtığı etkilerle kendini belli edebilir. Ancak genel anlamda ortostatik hipotansiyon nedenleri şeker hastalığı, beyin ve sinir sistemi hastalıkları, ani geçirilen bir ateşli hastalık, kalp ve damar hastalıkları ve bazı ilaçların kullanımının (bazı psikiyatrik hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar, ACE intibitörü isimli yüksek tansiyon ilaçları, kalp ilaçları, idrar söktürücü ilaçlar ve prostat büyümesi ilaçları) postural hipotansiyona yol açtığı görülmektedir. Yorucu işler yapmanın yanında bunaltıcı sıcaklar da ortostatik hipotansiyon nedenlerindendir.

Postural Hipotansiyon Belirtileri Nelerdir?

Yapılan araştırmalar orta yaşın üzerindeki kişilerde bir yıl içerisinde en az bir kere postural hipotansiyon görüldüğünü ortaya koyarken, rahatsızlık geçirenlerin birçoğunda hastalık nedeni olarak kullandıkları ilaçların etkilerinden bahsetmek mümkündür. Bu yönde en çok prostat büyümesi ilaçları, ACE inhibitörü adı verilen tansiyon ilaçları ve idrar söktürücülerin postural hipotansiyona yol açtığı görülmüştür. Postural hipotansiyon belirtileri olarak da;

  • Ayağa kalkma anında baş dönmesi ve göz kararması
  • Ayağa kalktıktan sonra kalp çarpıntısı ve ani bir refleksle oturma isteği rahatsızlığın en önemli belirtileri arasındadır.

Postural Hipotansiyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Postural hipotansiyon oldukça geniş anlamda değerlendirilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Rahatsızlıkla başa çıkabilme, rahatsızlığın etkilerini azaltmak, onunla mücadele edebilmek ve postural hipotansiyon tedavisi için;

  • Hastalar öncelikle rahatsızlığın belirtileri ve rahatsızlık anında hangi önlemleri almaları gerektiği konusunda sağlık personelleri tarafından bilgilendirilmeli ve eğitilmelidir.
  • Özellikle tansiyonun düşmeye başladığı ilk andan itibaren durumu anlayıp gerekenleri yapmaları postural hipotansiyonun meydana getirdiği olumsuzlukların ağırlaşmasının önlenmesi bakımından da oldukça önemlidir.
  • Bol su içmek postural hipotansiyon ile mücadelede oldukça önemli bir etkendir. Rahatsızlık genel anlamda sabah ortaya çıkıyorsa sabah kalkmadan yarım saat önce en az iki bardak su içmek tansiyonun yükselmesi, en azından düşmemesi için koruyucu bir etkendir.
  • Hasta hareketsiz yaşamdan mutlaka kaçınmalıdır. Vücudun kan basıncının ayarlanması için hafif tempoda bir yürüyüş dahi çok önemli olmakla beraber, özellikle bacak ve karın kaslarının güçlü olmasının kanın kalbe geri dönüşünü kolaylaştırarak genel sağlık durumunu dengelediği görülmektedir.

Postural Hipotansiyon Konusunda Alınması Gereken Önlemler

Postural hipotansiyon tedavisi yanında rahatsızlığın ortaya çıkmasının ardından alınacak önlemler postural hipotansiyon ile savaşma konusunda oldukça önemli faydalar sağlayabilir. Ortostatik hipotansiyon mekanizması normale dönebilmek ve bunun yanında yüksek tansiyona da yol açılmaması için ilaçsız yöntemlerin işe yaramaması durumunda ilaçlı tedavi yöntemine de başvurulabilir. Kişinin ayağa kalktığında tansiyonunun yükseltilmesi yanında yüksek tansiyona meydan vermemek de çok önemlidir. Bu nedenle her türlü tedavi yanında hastaların postural hipotansiyon konusunda gerekli bilgiye sahip olmaları, öncelikle de durumun kötüleşmesine neden olan etkenlerin yok edilmesi atılacak ilk adımdır.

Etiketler