Potasyum Yüksekliği Sebepleri Nelerdir, Ne Yapmalıdır?

Yazar Yorum Yap 3.445
Potasyum Yüksekliği Sebepleri Nelerdir, Ne Yapmalıdır?

Potasyum Yüksekliği Vücut için hayati derecede önemli olan minerallerden biri de potasyumdur. Su ve mineral dengesi, potasyumun miktarına bağlı olarak sağlanmaktadır. Potasyum vücutta besinlerin taşınmasını sağlamanın yanında, kalp ile kas sağlığını korumaktadır. Vücut için çok önemli faydaları olan potasyumun fazlalığı da bazı sorunları beraberinde getirmektedir. Potasyum yüksekliğinin birincil nedeni böbreklerde meydana gelen sorundur. Potasyum yüksekliğinin başlıca nedenleri arasında;

  • Fazla ilaç kullanımı
  • Aşırı alkol tüketimi
  • Tansiyon ilaçları
  • Hormonsal sorunlar yaşanması
  • Böbrek sorunları bulunmaktadır.

Yüksek Potasyuma Diyaliz Tedavisi

Potasyum yüksekliğinde hastaları ciddi sorunlar beklemektedir. İşin ucu, kalp durmasına kadar gitmektedir. Tedavi aşamasında, ilk uygulanan yöntem diyalizdir. Bunun nedeni; potasyumun genellikle böbrekteki sorunlar nedeniyle yükselmesinden kaynaklanmaktadır. Potasyum oranı dengelenemez ise bu durum, kişilerin ağırlıklı olarak potasyum içerikli gıdalar tükettiğini gösterir.

Kişilerin bu sorunu aşabilmeleri adına, potasyum içerikli besinlerden uzak durmaları gerekmektedir. Başka sorunlara da yol açan potasyum yüksekliği, sağlığı ciddi oranda tehdit etmektedir. Potasyumun beyne oksijen taşıyan mineral olduğu göz önünde bulundurulduğunda fazlalığından kaynaklanabilecek sorunlar kendini belli etmektedir. Bu mineral yüksek ise vücutta yorgunluk, kalpte ritim bozukluğu, kusma gibi belirtiler dikkat çeker.

Potasyum Yüksekliğinde Beslenme Şekli Çok Önemli

Çeşitli tedavi yöntemleri olan yüksek potasyum oranlarında kişilerin beslenme şekillerinin değiştirilmesi gerekmektedir. Bu, doktor kontrolünde uygulanması gereken özel bir diyettir. Potasyum içeren besinlerin tüketimi kısıtlanmaktadır.

Özellikle yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, ıspanak, mantar ve baklagiller potasyum yüksekliğinde tüketilmemelidir. Ayrıca kereviz, kavun, yoğurt ve ton balığı da potasyum içeren gıdaların başında gelmektedir. Potasyum yüksekliği olan kişilerin bu gıdalardan uzak durması gerekmektedir. Aksi takdirde potasyum oranının artması devam edeceğinden kişiler ciddi sağlık problemleriyle karşı karşıya kalabilir.

Etiketler