Probiyotik Nedir ?Ne işe Yarar, Hangi Durumlarda Kullanılmalıdır?

Yazar Yorum Yap 5.404
Probiyotik Nedir ?Ne işe Yarar, Hangi Durumlarda Kullanılmalıdır?

Probiyotik Nedir

Beden sağlığının dostu olan probiyotik denen bakteriler insan açısından olmazsa olmaz değerdedir. Besin üretiminde kullanılan yararlı bakteriler ve hastalık yapan bakteriler dışında başka bakteriler de vardır ama bunlar henüz tanımlanamamıştır. Zararlı bakteriler hastalıklara yol açarken, yararlı bakteriler ise beden açısından çok faydalı ve birer mikroskobik canlıdırlar. Zararlı bakteriler bedende birçok yere yerleşebilirlerken, yararlı bakteriler ise yalnızca bağırsaklarda bulunurlar.

Probiyotik Nedir
Probiyotik Nedir

Probiyotiklerin Faydaları

Bağırsaklardaki bu minik dostların sağlığa faydaları saymakla bitmez. Bu bakteriler olmazsa bağırsaklardaki emilim gerçekleşemez. Emilim gerçekleşmezse beden için yararlı olan vitamin ve minerallerden vücut sistemi mahrum kalır. Daha sonra çeşitli hastalıklar ortaya çıkar ve ardından ölüm kaçınılmaz olur. Bağırsaklarda misafir edilen bu bakteriler bedenle adeta alış veriş halindedir. Ortaya çıkan karşılıklı yarar üzerine kurulu bu ilişkiye “simbiyosis” denir. İki tarafın karşılıklı yararlandığı bir çıkar ve ortaklık durumu vardır. Bedenin mikroplarla mücadelesinde yardımcı etken olan bu bakteriler karşılığında bağırsaklarda konaklarlar.

Bağırsaklarda yaklaşık 100 trilyon kadar bakteri yaşar Bu rakamın büyüklüğünü anlamak için bedenimizdeki toplam hücre sayısının 10 trilyon olduğunu bilmek yeterli olacaktır. İnsan bedenindeki hücre sayısının on katı kadar yararlı bakteri sadece bağırsaklarda yaşamaktadır. Bunlar bedende oluşacak toksin birikimini engellerler. Bu faydalı etkileri neticesinde kanser oluşumları büyük ölçüde engellenmiş olur. Ayrıca zararlı bakterilerin çoğalmasına da izin vermezler.

İshal ve kabızlığa karşı etkilidirler ayrıca sindirim sisteminin daha rahat çalışmasına yardımcı olurlar.

Mide ve bağırsaklarda oluşması muhtemel enfeksiyonların önlenmesine katkı sunarlar.

Bağışıklık (immün) sistemine yardımcı olarak hastalık oluşmamasına doğrudan katkı sunarlar.

Hastalık sonrasında iyileşmeye yardımcı olurlar ve bedenin hızlı iyileşerek kendini toplamasına yardım ederler.

Besinlerden elde edilecek vitamin ve minerallerin emilmesine katkı sağlayarak bedene en değerli katkıyı sunarlar.

Probiyotiklerin Düşmanları

Özellikle antibiyotiklerin ve bazı ilaçların gereksiz yere aşırı alınması bu yararlı dostları maalesef öldürür.

Yanlış beslenme alışkanlıkları probiyotikleri çok fazla olumsuz etkiler.

Aşırı işlenmiş gıdaların ve lif yönünden zayıf gıdaların tüketilmesi bağırsaklardaki bu bakterilerin çoğalmalarını engeller.

Bağırsaklarda yeterli düzeyde yararlı bakteri olmazsa yukarıda belirtilen yararlı etkiler oluşmaz.

Uzun süre devam eden ishal, stres ve depresyon, yüksek oranda alkol kullanımı da probiyotiklerin sayısını azaltan faktörlerdir.

Probiyotik İçerikli Besinler

Probiyotik İçerikli Besinler
Probiyotik İçerikli Besinler

Yoğurt

Bilinen en iyi bir kaç probiyotik kaynağından birisidir ve belki de birincisidir. Yoğurttaki bakteriler düşman bakterilere karşı sindirim sistemini korurlar. Özellikle evlerde mayalanan yoğurdun bu açıdan faydası uzman hekimler tarafından ısrarla vurgulanmaktadır. İşte bu sebeple evde yoğurt yapılması çok daha önem kazanmaktadır. Çünkü evde yapılan yoğurtlar doğal yoğurt ile mayalanır ve pastörize olmayan sütten yapılır ve bu nedenle yararlı bakteri oranı çok daha fazladır.

Peynir

Sofraların vazgeçilmez ve değişmez besin kaynaklarındandır ve probiyotik açısından çok zengindir. Peynirde bulunan bakteriler bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine doğrudan katkı sağlarlar.

Kefir

En fazla pribiyotik içeren ürün kefirdir. Mayalanma sonucu oluşan kefir süte oranla daha fazla probiyotik içerir. Sütün bir çeşit mayalanmış halidir. Bir bardak yoğurttaki bakteri sayısından 100 kat daha fazla bakteri içerir. Süte karşı hassasiyeti ve alerjisi olanlar kefiri rahatça tüketebilirler ve böylece yararlı bakterileri almış olurlar. Piyasada çok farklı kefir ürünü mevcuttur ama en fazla bakteri oranı bulunan kefir evde hiç su katılmamış sütten yapılan kefirdir. Bağırsakların sağlıklı şekilde çalışmasına katkı sunar ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Beyaz Lahana Turşusu

Mükemmel düzeyde beta karoten, demir, kalsiyum, A, B1, B2 ve C vitamini kaynağıdır. Müthiş oranda probiyotik kaynağıdır. Lif açısından çok zengindir ve bağırsaklardaki bakterilerin en sevdiği besinlerdendir.

Salatalık Turşusu

Bağırsak ve sindirim sistemi dostudur. Suyunu içmek bile yüksek miktarda bakteri alınmasını sağlar.

Ayran

Ayran yapısı gereği doğal olarak probiyotik içerir. Sindirim sisteminde bulunan zararlı bakterilerin yok edilmesinde özellikle etkilidir ve ayrıca bağırsaklardaki yararlı bakterilerin çoğalmasına yardımcı olur.

Keçi Sütü

Diğer sütlere nazaran çok daha fazla sayıda faydalı bakteri içerir. İşte bu nedenle keçi sütünden yapılan kefir çok daha kıymetlidir. Vücut açısından gerekli olan enerjinin sağlanmasında ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli rolü vardır.

Diğer Probiyotik İçeren Besinler

Diğer tüm turşular, bitter çikolata, nar ekşisi, şalgam, sirke, boza, süzme yoğurt ve süzme peynir faydalı bakteri açısından çok zengindirler.

Yukarıda açıklanan bilgilerin ışığında probiyotiklerin ne denli faydalı bakteriler olduğu anlaşılmış olmalıdır. Bu sebeple probiyotik içeren besinlerin tüketilmesi beden sağlığı açısından çok kıymetlidir. Bu ürünler ne kadar çok tüketilirse bedene o oranda faydalı bakteri alınmış ve ayrıca bedende misafir edilen bu bakteriler o oranda insan sağlığına katkı sunmuş olurlar.

 

Etiketler