Prognoz Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 7.511
Prognoz Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Aynı hastalığa yakalansa da her hastanın etkilenme derecesi, iyileşme süreci farklıdır.  Buna prognoz denir.  Prognoz o hastalığın olası seyri ve sonuçlarının tahmini demektir.  Enfeksiyonlar, yan etkiler, hastanın vücut direnci,  genel psikolojisi, yaşama sevinci prognoz üzerinde etkilidir. Yunanca kökenli bir kelime olduğu bilinen ”prognoz” önceden bilmek ya da öngörüde bulunmak anlamındadır. Doktorlar hastalarının iyileşme şansları, hastalığın ilerleyişi, sonucu gibi konularda ellerindeki veri ve gözlemlere dayanan tahminlerde bulunurlar. Prognoz terimi tıpta sık kullanılır. Erken teşhis edilen bir hastalıkla geç kalınan bir hastalığın iyileşme süreleri, kullanılan tedavi yöntemleri aynı olmayacaktır. Hastaların yaşı da gidişatta önemli bir faktördür.

Tedaviye Verilen Yanıt

Uygulanan tedavilere nasıl yanıt vereceği, iyileşme olup olmayacağı hastaların yakınları ve kendisi tarafından öğrenilmek istenir. Doktorlar hasta hakkındaki bilgileri değerlendirir ve bir tahmin yürütür. İlerleyen günlerde var olan hastalık belirtileri, yapılan testler, hastanın aldığı terapiler prognozu belirleyecektir. Eğer hastalığın gidişatı yani prognoz olumsuz görünürse tedavi yeniden planlanacak ya da üzerinde değişiklikler yapılacaktır.

Prognoz Neye Göre Belirlenir?

Hastalığın ne şekilde ilerlediği, yaşam kalitesindeki tehditler, hastanın morali, yaşı, yorgunluğu, beslenme alışkanlığı, kötü alışkanlıkları, ruh hali, hastalık geçmişi, obezite gibi verilere bakılarak değerlendirilir ve hastaların iyileşme olasılıkları, kalan ömürleri ile ilgili kestirimlerde bulunulur. Hastalığın prognozu iyi, şüpheli, kötü ya da çok kötü şeklinde ifade edilir. Tıbbı prognoz için öncelikle tam teşhis konulmalıdır.  Teşhis ve tedavi doğruysa prognozun da iyi olması beklenir. Kronik hastalıklarda prognoz akut hastalıklardan daha kötüdür. Genç hastalarda prognoz yaşlılara göre iyidir.

Prognoz Kesinlik Belirtmez

Doktorlar prognozu iyi olmayan ve fazla umutlu olmadıkları bazı hastaların şaşırtıcı biçimde iyileştiklerini görebilir. Bunun sebebi hastalık adı aynı olsa da her hastanın farklı olmasıdır. Bazen bu durumun tam tersi olabilir. Prognoz iyi iken hastanın tedavisi iyi yapılmamışsa, vücut tedaviye farklı tepki vermişse durumu kötüleşebilir. Akciğer kanseri gibi bazı hastalıklarda prognoz gerçekten kötüdür. Bir hastanın geleceğiyle ilgili tüm soruların net olarak cevaplanması imkânsız olsa da birçok hastalık çeşidinde bilinen prognoza göre gereken önlemler alınır ve koruyucu tedaviler planlanır. Kişilerin erken teşhis konusunda bilinçlendirilme çalışmalarının nedeni de budur.

 

 

Etiketler