Prolaktin Nedir? Prolaktin Yüksekliği ve Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

Yazar 1 Yorum 13.282
Prolaktin Nedir? Prolaktin Yüksekliği ve Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

Prolaktin Nedir

Vücudumuzdaki pek çok olay hormonlar tarafından denetlenir. Bu hormonlardan biri de prolaktin hormonudur. Beynin alt kısmında yer alan hipofiz bezi tarafından üretilerek kana karışan prolaktin hormonunun görevi kadınların memelerindeki süt bezlerinde süt üretimini sağlamaktır. Süt üretiminin devamını da sağlayan prolaktin seviyesindeki değişmeler bazı sağlık sorunlarına yol açar. Kadınlarda ovulasyon (yumurtlama) döneminde ve doğumdan sonraki zamanlarda prolaktinin kandaki seviyesi artar ve bebek emiyorsa emzirme dönemi bitinceye kadar da yüksek kalmaya devam eder. Gebelik dışında da bazı kadınlarda prolaktin seviyesi yükselmekte ve memelerinden süt salgılanabilmektedir. Şüpheli durumlarda kesin tanıyı koyabilmek için kandaki prolaktin seviyelerini ölçen testler mevcuttur. Bu testlerden çıkan sonuçlar gebe olmayanlarda süt salgılanması,  hipofiz bezi bozuklukları, adet düzensizlikleri ya da kısırlık, erkeklerde de sertleşmeyle ilgili bozuklular ve erkek kısırlığı hakkında fikir verir.

Prolaktin Nedir
Prolaktin Nedir

Prolaktin Artışının Sebepleri

Erkeklerde de az miktarda bulunan prolaktin hormonu stres, kaygı, cinsel ilişki, egzersiz yapma, uyku, gebelik ve doğumdan dolayı artış gösterebilir. Hem erkek hem de kadında cinsel isteğin (libido) azalmasına, kadınlarda adet dönemiyle ilgili düzensizliklere sebep olur. Kadınlarda prolaktin yüksekliğine daha sık rastlansa da erkeklerde az görülen bir sorundur. Gebelik ve emzirme dönemlerindeki artışı normal kabul edilse de diğer zamanlardaki artışların sebebi araştırılmalıdır. Bazı hastalıklardan, bazı bitkilerin ve ilaçların kullanılmasından, memelerin ucuna dokunulmasından ya da memelerin uyarılmasından, stresten, fazla protein tüketmekten,   bazı türde uyuşturucuların kullanılmasından hatta akciğer kanserinden dolayı prolaktin seviyesinde yükselme görülebilir.

Prolaktin Artışı
Artışı

Prolaktin Yüksekliğinin Anlamı Nedir?

Prolaktin Yüksekliği
Yüksekliği

Kadınlarda gebelik dışı zamanlarda ve erkeklerde üretilen prolaktin miktarı normal zamanlarda düşüktür. Kısırlık gibi durumlarda prolaktin yüksekliğinden şüphe duyulur. Hipofiz bezindeki iyi huylu bazı tümörler, tiroid bezinin az çalışması gibi sebeplerle yükselmiş olabilir. Erkeklerde de kadınlardaki gibi prolaktin seviyesi yükseldiğinde memelerden süt gelmekte ve memeler biraz büyüyebilmektedir. Teşhis koyulabilmesi için öncelikle testler yapılarak seviyeleri ölçülmelidir.

Prolaktin Hormonunun Normal Değerleri

Prolaktin Hormonu
Hormonu

Kan örnekleriyle yapılan testlerden çıkan değerler önceden belirlenmiş normal değerlere göre yorumlanır. Normal değerler aşağıdaki gibi olmalıdır:

*Gebe olmayan kadınlar için: 2–29 ng/ml (nanogram/ mililitre)

*Gebelik döneminde: 10–209 ng/ml

*Erkeklerde: 2–18 ng/ml arasında olmalıdır.

Kadınlarda genellikle 13–15 ng/ml arasında çıkan prolaktin seviyeleri testlerin yapıldığı laboratuvarlara göre küçük farklar gösterebilir.

Prolaktin Düşüklüğü

Prolaktin Düşüklüğü
Düşüklüğü

Yapılan ölçümlerde prolaktin seviyelerinin normal değerlerin altında çıktığı da görülebilmektedir. Prolaktin seviyesinin normalin en alt sınırı olan 2 ng/ ml’nin altında olması hipofiz bezinin fonksiyonunda bozukluk olabileceğini akla getirmektedir.  Hipofizle ilgili sorunlar tedavi edilebilmektedir. Antiparkinson, dopamin gibi ilaçlar, kafaya alınan darbeler, vücuttaki enfeksiyonlar da seviyeyi düşürebilmektedir. Prolaktin düşüklüğü olduğunda kadınlar adet görememekte, düzensizlikler yaşamakta,  bebeğini emziriyorsa yeterli süt üretememekte,  kısırlık yaşamaktadır. Erkeklerde de erken boşalmanın, sertleşme bozukluklarının sebebi düşük prolaktin seviyesidir.

 

 

Etiketler

1 Yorum