Proliferasyon Nedir? Proliferasyon Ne Anlama gelir?

Yazar 1 Yorum 20.430
Proliferasyon Nedir? Proliferasyon Ne Anlama gelir?

Proliferasyon Nedir

Canlılar hücrelerden oluşur.  Hücreler organik ve inorganik moleküllerden başka % 70 oranında su içeren yapı birimleridir. Diğer pek çok canlıda olduğu gibi memeliler sınıfına dahil olan insanların yaşamı dişi üreme hücresi yumurta ile erkek üreme hücresi olan sperm hücresinin birleşmesiyle başlar. Hücrelerin artışı bölünmeyle gerçekleşir. Bölünme ise büyüme ve gelişmeyi, yerine göre de üremeyi sağlar. Hücrelerin çoğalması ya da artmasına tıp dilinde proliferasyon adı verilir. Hücrelerin çoğalabilmesi için genetik emir verilmesiyle başlayan proliferasyon sürecinde protein sentezi, organellerin çoğalması, hücre hareketleri gibi olaylar gözlenir. Hücre bölünmesiyle ilgili tüm bilgiler çekirdekteki DNA molekülünde depolanmış durumdadır.

Proliferasyon Süreci

Hücrelerin çoğalması anlamına gelen proliferasyon sürecinde hücre çekirdeğindeki kromozomlar eşlenir ve bölünmenin ileriki evrelerinde birbirinden ayrılarak iki yeni hücreye geçer.  Hücrenin proliferasyon süreci bazı genler ve enzimlerle kontrol edilmektedir. Hücre siklusu adıyla da bilinen bu süreç yani hücrelerin bölünerek çoğalması kan ve epitel hücrelerinde olduğu gibi birçok hücrenin yaşamı boyunca devam eder.  Bazı hücrelerin polifere olması daha nadir gerçekleşir ve oluştuktan sonra bu tür hücreler bölünme yeteneğini kaybeder. Sinir hücreleri bu tür hücrelerden olup insanların doğumdan sonra bölünme yeteneklerini kaybetmişlerdir.

Mitoz Bölünme Ve Hücre Siklusu

Hücrelerde iki tür bölünme söz konusudur. Bunlardan biri mitoz diğeri de mayoz bölünmedir. Büyüme, gelişme, onarım gibi olaylar mitoz hücre bölünmesiyle gerçekleşir. Mitoz bölünme hem bitkilerin meristem dokusunda hem de hayvan hücrelerinde görülür. Doku ve organ yaralanmalarından sonraki iyileşme olayının da temelinde mitoz bölünme bulunmaktadır. Bu bölünmede kromozom sayısı sabit kalmakta, bir hücreden iki hücre oluşmaktadır. Dokuların fonksiyonel ve anatomik bütünlüğünü bozan yaralamalarda iyileşme süreci travma anından itibaren başlamakta, proliferasyon ile devam etmekte,  hücreler çoğalmakta ve dokular yenilenmektedir.

Mesntrüal Siklus Ve Poliferasyon Dönemi

Adet döngüsü diye de bilinen ve menopoz dönemine kadar kadınlarda devam eden mentrüel siklus kendi içinde birkaç döneme ayrılır. Proliferatif dönem bunlardan biridir. Menstrüel siklusun ilk dönemi olan proliferasyon ya da diğer adıyla foliküler evrede yumurtalıklardaki foliküller olgunlaşmaktadır. Bu aşamada rahim içi tabaka yani endometrium kalınlaşmakta, bağ doku artış göstermektedir.  Bunun ardından gelen evre ovulasyon evresidir. Ovulasyondan sonra salgılamalar devam eder, sarı cisim evresi ve adet kanaması ile siklus tamamlanır ve bir siklus tamamlandığında bir sonraki başlar. Menstrüel siklusun her dönemi hormonların kontrolündedir.

 

Etiketler

1 Yorum

  1. Avatar muhlis akarsu

    eşimin patoloji raporun da tanı kısmında endometrial biyopsi meteryali :erken prolifereasyon döneminde endonetrium yazıyor ne amlama geliyor cevaplarsanız sevinirim