Prostatit (Prostat İltihabı) Nedir? Prostatit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Yazar Yorum Yap 7.806
Prostatit (Prostat İltihabı) Nedir? Prostatit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Prostatit (Prostat İltihabı) Nedir

Prostat erkek üreme sistemine ait bir salgı bezidir. Prostat bezi iltihaplanmasına prostatit denir. Erkeklerde her yaş grubunda oluşabilen prostatit kronikleşebilir. Klinik bilgilere göre her iki erkeğin biri hayatında en az bir kez prostat iltihaplanması yaşamaktadır. Ağrı ve sancıya neden olan bu hastalık kendi arasında akut ve kronik olarak gruplandırılır. Erkeklerde en az görülen şekli akut prostatit olup semptomları şiddetli seyreder. Bu prostatit çeşidinin nedeni bakteri enfeksiyonudur. Akut prostatit idrar yollarında enfeksiyon, idrar yaparken yaşanan zorluk, genital ve pelvik bölgede ağrı gibi şikayetlere sebep olur. Teşhisi ve tedavisi kolay olan bu prostatit çeşidi her yaşta ortaya çıkabilir.

Prostatit Sebepleri

Akut prostatitte bakteriler prostat bezine yerleşerek ani belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur. Ağrılar şiddetli ve ani başladığından hastalar genellikle acil bir şekilde hastaneye gider. İltihaplanmaya neden olan bakteriler cinsel yolla bulaşır ve idrar yolu iltihaplanması yapar.  Orta yaş ve genç erkeklerde yaygın olan kronik prostatit de akut prostatite benzer. Ancak ortaya çıkan belirtiler daha hafif olmaktadır. Tekrarlayıcı idrar yolu iltihapları prostat bezinde kronik iltihaplanmaya yol açar. Hastaların sıkıntıları uzun sürer, aralıklı olarak da enflamasyon (yangı) görülür. Akutta olduğu gibi birden değil zaman içinde yavaş yavaş gelişen bir iltihaplanma türüdür. Bu nedenle teşhis de tedavi de güçleşir.  Kronik prostatitin bakteriyel olmayan bir çeşidi de vardır. Tıptaki bilinen adı inflamatuar kronik pelvik ağrı sendromu olan bu prostatit çeşidinde iltihaplanmaya bakteri dışındaki mikroorganizmaların neden olduğu tahmin edilmektedir. İltihaplanma nedeni kesin olmadığında hem teşhis gecikir hem de belirtileri ortadan kaldırmak zor olur.

Prostatit Belirtileri

Akut ve kronik prostatit belirtileri benzerlik gösterebilir.  Genel belirtileri şunlardır:

*Ateş yükselmesi, titreme, üşüme, bulantı ve kusma

*İdrar yapma sırasında yanma, ağrı ve zorlanma

*İdrar akımının azalması

*İdrarın bulanıklaşması, bazen de kanlı olması

*Cinsel istekte azalma

*Makat bölgesi, kasık ve testislerin altına yansıyan ağrı

*Kas ve eklem ağrıları

*Sık idrara çıkma ve idrar kesesinin tam boşalmaması hissi

* Cinsel birleşmede boşalma anında ağrı ve meninin kanlı olması

Prostatit Teşhisi Ve Tedavisi

Yukarıda adı geçen belirtilerden bir ya da birkaçını yaşayan hastalar doktora gitmek gereği duyduğunda önce hastanın hikâyesi dinlenir. Fiziki muayeneden sonra hastadan kan alınıp bazı testler yapılır. Kanda bulunan PSA oranı normalin üzerinde ise enfeksiyon ihtimaline karşı ayrıca idrar tahlilleri yapılır. İdrar yollarının ve prostatın durumunun görülebilmesi için bilgisayarlı tomografi de çekilebilir. Prostatit türü saptandıktan sonra tedaviye başlanır. Akut prostatitli ve şikâyetleri ağır olan hastalar hastaneye yatırılarak antibiyotikle tedavi edilebilir. Tedavi edilmeyen vakalarda iltihap kana karışarak daha ciddi komplikasyonlara hatta ölüme sebep olabilir.  İdrar kesesini rahatlatan ve ağrı gideren ilaçlar da tedavinin bir parçasıdır.

Kronik prostatit çeşitleri de eğer bakteri nedenli ise yine antibiyotikle tedavi edilecektir. Antibiyotik tedavileri uzun sürebilir. Bakteriyel olmayan kronik prostatitlerde hastalar kas gevşeticiler, vitamin ve bazı ilaçlarla tedavi edilir. İlaçlar doktorun önerdiği doz ve sürede kullanılmalıdır. Bakteriyel nedenli olmayan kronik prostatitlerde hastanın şikâyetleri azaltılmaya çalışılır. Bu amaçla ağrı kesici, kas gevşetici ilaçlardan yararlanılmaktadır. Bu tür hastalara alfa blokerler ve sakinleştiriciler de verilerek daha konforlu yaşamaları sağlanır.

Hastaların Yapmaması Gerekenler

Prostatit teşhisi alan hastaların bisiklet kullanmamaları, dar giyinmemeleri gerekir. Baharatlı besinler, kafein ve alkol de kullanılmamalı, lifli besinlere ağırlık vermeli, su bol tüketilmelidir. Duşun da ılık suyla yapılması önerilir. Hastalar stresten de uzak kalmalıdır. Prostatit tedavisi uzun sürebileceği için şikâyetler biraz azalınca ilaçlar bırakılmamalı, doktorun önerileri dışına çıkılmamalıdır. Tedavilerin yarıda kesilmesi ağrıların ve iltihabın yeniden başlamasına sebep olur.

 

 

Etiketler