Prune Belly Sendromu Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tanısı ve Tedavi yolları

Yazar Yorum Yap 9.629
Prune Belly Sendromu Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tanısı ve Tedavi yolları

Prune Belly Sendromu

Prune Belly Sendromu ya da bir diğer adıyla erik kurusu karın hastalığı, çok nadir görülen ve doğuştan gelen bir hastalıktır. Bu hastalığın en belirgin özelliği ise karın kaslarının çok az olması ya da hiç olmamasıdır. Yeni doğan bebeklerin karnın buruşuk olmasından dolayı hastalığın adı erik kurusu karın hastalığı yani Prune Belly hastalığı olarak tanımlanmıştır.

Prune Belly Sendromu, karın kaslarının hiç olmaması ya da çok az olması ile kendisini gösteren bir hastalıktır. Prune Belly Sendromu ile birlikte inmemiş testis, mesane ve farklı birçok idrar yolu problemleri de görülür. Daha çok erkek çocuklarında görülen Prune Belly Sendromu, ayrıca bacak kusurları, ince bağırsaklar ile alakalı anomaliler ve kalp defektleri ile birlikte de görülebilir.

Prune Belly Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Prune Belly Sendromu belirtilerini şöyle sıralayabiliriz:

  • Karında şişkinlik
  • Karında buruşukluk
  • Solunum sıkıntısı
  • Böbrek yetmezliği
  • Sindirim problemleri
  • Üreme sistemi ile ilişkili sorunlar
  • Kalp ile ilgili belirtiler
  • Bacaklara ilgili ortopedik problemler

Prune Belly Sendromu Nedenleri Nelerdir?

Prune Belly Sendromu için tam olarak ortaya konulmuş bir neden bulunmamaktadır. Bununla birlikte hastalığın neden kaynaklandığına dair birtakım tezler de bulunmaktadır.

Ortaya atılan bir teze göre, eğer fetüste mesane boynu ya da daha alt kısımların tıkanması ile birlikte mesanede gerginlik meydana gelir. Mesanede oluşan bu gerginlik karın kaslarında şiddetli baskılar uygulamaktadır. Dolayısıyla bu baskılar yüzünden karın kasları ya hiç gelişmez ya da hiç oluşmaz.  Bunun haricinde bazen tıkanıklıktan dolayı genişlemiş olan mesane, komşu kaslara değil de karın üst kısmındaki kaslarda gelişimi etkilemesi ile problemlerin meydana gelmesi öngörülmüştür.

Bir diğer teze göre ise az önceki tezdeki olayların aksine bir düşünce hâkimdir. Bu tezdeki mantıkta karın kaslarının oluşmaması ya da yeteri kadar gelişmemesinden dolayı mesaneye destek sağlanamamaktadır. Bu doğrultu mesaneye gerekli destek sağlanamadığı için de mesanede genişleme ve buna bağlı olarak idrar yolu anomalileri meydana gelir.

Bir başka hipoteze göre de hamileliğin ilk ayında fetüste meydana gelen genel bir gelişimsel bozukluk, Prune Belly Sendromuna neden olmaktadır.

Prune Belly Sendromu Tanısı Nasıl Konulur?

Prune Belly Sendromu tanısı için doktorun karın muayenesi yapması gerekir. Yapılan muayene kasların yokluğu veya gelişimsel problemleri ile birlikte inmemiş testislerin görülmesi soncunda tanı konulmaktadır.

Prune Belly Sendromu tanısı için uzman hekimin gerçekleştirmiş olduğu karın muayenesinde kasların yokluğu ve gelişme problemleri ile birlikte bilateral kriptorşidizm görülen her hastada vakit kaybedilmeden üriner sistemin incelenmesi gerekmektedir. Sonrasında ise MR gibi ileri görüntüleme teknikleri kullanılarak alınan sonuçlar değerlendirilir.

Ek anomaliler için de ortopedik muayene, kalp muayenesi, sindirim sistemi muayenesi gibi ayrıntılı testler yapılır.

Prune Belly Sendromu Tedavisi

Prune Belly Sendromu için net bir tedaviden bahsetmek mümkün değildir. Prune Belly Sendromu tedavisinde,  neden olduğu böbrek hastalığı ve idrar yolu tıkanıkları için tedavi seçenekleri devreye girebilir. Bu yüzden bir takım cerrahi müdahalelerin yapılması söz konusu olabilir. Buna istinaden birçok farklı branşında bir arada ve ekip olarak çalışması, hastalığın tedavi sürecinde ve belirtilerinde iyileşmelerin görülmesine doğrudan bir katkı verir.

 

Etiketler