PSA Nedir? Yüksekliği ve Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

Yazar 1 Yorum 13.887
PSA Nedir? Yüksekliği ve Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

PSA Nedir

Prostat hücreleri tarafından üretilen psa protein grubuna dahildir. Psa miktarları, sık görülen rahatsızlıkların başında görülen prostat büyümelerinde erken teşhise imkan tanımaktadır. Özellikle de prostat kanserlerinde kullanılan en yaygın tahlillerin başında gelmektedir. Mesanenin hemen altında bulunan prostat yalnızca erkeklerde bulunan bir organdır. İçerisinden idrar kanalları geçen prostatın epitel hücreleri tarafından üretilen proteinsel enzime psa denilmektedir.

Psa proteinnin temel işlevlerinin başında meniyi sıvılaştırması gelmektedir. Meni yüksek miktarda psa içermektedir. Aslında jel kıvamında olan meni, psa sayesinde sıvılaşmakta ve sperm hareketliliğini imkanlı hale getirmektedir. Kısacası erkeklere özgü bir değer olan psa, erkeklerin sık karşılaştığı sağlık sorunları hakkında genel bilgiler vermektedir.  Erkeklere bağlı kısırlık sorunlarının temelinde sperm tembelliği yatmaktadır. Bu sorunun kökeninde ise meninin koyu kıvamı gelmektedir. Psa bu bakımdan yeterli seviyede erkek üremesini sağlamaktadır.

PSA Normal Değerleri Nedir?

Kan tahlillerinde psa değerleri kolayca açıkmlanmaktadır. Psa değerleri genel olarak üreme sorunlarında ve prostat kanser şüphelerinde dikkate alınmaktadır. Erkekler için normal sayılan ideal psa değerleri kan tahlilleri için 4.0 ng/ml civarındadır. Ancak bu değerin üzerine çıkılması bri takım sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Erkeklerde bu değerler yaş gruplarına göre de değişiklik göstermektedir. Genç erkek brieylerin psa değerleri 2.5 ng/ ml civarında ölçülmektedir. Psa aralığı 50 yaş ve üzerinde de 2.5 civarında seyretmektedir. 50 yaşın üzerinde ise yaşlılığa bağlı olarak psa değerleri de yükselmektedir.

Psa değerlerinin normal seviyenin üzerinde olması prostat konusunda yeterli bilginin elde edilmesine imkan tanımamaktadır. Kanserin kesin teşhisi için, aynı zamanda prostattan da örnek alınmalıdır. Kişi ne kadar sağlıklı olursa olsun kullanılan ilaçlara ve çevresel faktörlere bağlı olarak psa değerleri değişiklik gösterebilmektedir.

PSA Yüksekliği Nedir?

Psa değerlerinin, normal seviyenin üzerinde olması ilk olarak akıllara prostat tehlikesini getirmektedir. Ancak prostat kanserlerinde teşhisin kesin olarak konulması için mutlaka prostattan örnek alınması gerekmektedir. Kanser söz konusu olmasa dahi prostat kaynaklı sağlık sorunları psa değerlerinden anlaşılmaktadır. Psa yüksekliği kanser anlamına gelmemekle brilikte psa yüksekliği olan erkeklerinde dörte birinde prostat kanseri görülmektedir.

Psa değerlerinin yükselmesine neden olan unsurların başında prostat büyümesi gelmektedir. psa prostatta üretildiği için organın büyümesine bağlı olarak psa değerleri yükselmektedir. Bunun nedeni hücrelerin sayı ve etkinliğinin artış göstermesidir. Büyümeye ek olarak prostat iltihapları da psa değerlerinin artış göstermesine neden olmaktadır. Prostat kanseri riskini arttıran unsurların başında ise genetik geçmiş, kanser hücrelerinin vücutta görülmüş olması, kalsiyum bakımından ağırlıklı beslenme programları, uzun boy, fazla kilolu olmak gelmektedir. İdrar kanalları, psa proteininin üretildiği prostat içerisinden geçtiği için idrar yollarının iltihaplanması psa değerlerinin yükselmesine neden olmaktadır. Psa yüksekliğine yol açan diğer nedenler;

Sistoskopi yani idrar torbası testi uygulanması
Biyopsi yani prostat testi uygulanması
İdrar torbasına kateterin yerleştirilerek, boşaltılmasının sağlanması
Cinsel ilişkide bulunmak

PSA Düşüklüğü Nedir?

Psa değerlerinin normal seviyenin altında olması testosteron yetmezliği ile ilişkilendirilmektedir. Psa değerlerinin düşük olması, yüksek olmasına kıyasla nadir görülen bir durumdur. Cinsel ilişki, idrar yolu iltihaplanmaları, prostat sorunları psa miktarını arttırmaktadır. Bu etkenler her erkekte görüldüğü için psa değerlerinin düşük olması çok düşük bir ihtimaldir.

Psa değerlerinin düşük olması herhangi bri sağlık sorununa işaret etmemektedir. Buna karşın psa değerlerini düşüren etkenler;

Kolesterol düşüklüğü
Bir takım ilaçların yan etkileri
İltihap giderici ilaçların kullanımı,
Fazla kilolar
Kan dolaşımının zayıf olması

 

Etiketler

1 Yorum

  1. Avatar Selçuk Maytalman

    Bugün için 2 sorum PSA değeri 0.5 olarak tahlil sonuç da çıktı bi sakıncası varmı yoksa en kısa sürede bir üroloji hekimine
    Başvuruları. Saygılarımla