Psikolojide Nevroz Nedir?

Yazar Yorum Yap 1.591
Psikolojide Nevroz Nedir?

Nevroz, duygu bozukluğu nedeniyle aşırı ilgi isteme, güvensizlik, düşmanca ve saldırgan tutumlar sergileme, nefret gibi kişiyi sağlıklı bireylerden ayıran tutum ve davranışlara neden olan psikolojik bir hastalıktır. Bu davranışlar nevrotik bozukluklar olarak adlandırılır. Zaman zaman nevrotik davranışlar herkeste bulunabilir. Sinirlilik olarak bilinen nevrozlar, psikolojik ve işlevsel belirtiler sergilerken kaygı bu sorunlara neden olan bir sorundur. Bu kişiler kaygılarıyla başa çıkmak için savunma mekanizmalarını kullanırlar. Ancak abartılı şekilde bu durumu yaşamaları nedeniyle anormal davranışlar gösterirler.

Psikolojik olarak tedavi gören kişilerin genelde nevrozlu hastalar olduğu bilinir. Bu rahatsızlık hastanede tedavi olmayı çok nadir gerektirirken kişiler üzerinde bozucu etkiler bırakan bir psikolojik hastalıklıktır. Gereksiz yere aniden üzülme, en küçük şeyi dahi çok fazla büyütme gibi tepkiler sergileme nevrotik belirtiler olarak bilinmektedir. Bu kişilerde kasların gerginliğinden dolayı titreme olması, sinir sisteminin aşırı aktif olmasından dolayı aşırı terleme, baş dönmesi, kalp çarpıntısı, nefes darlığı belirtilerin yaşanması en net belirtilerdir.

Nevroz durumunda kişinin normal davranışları dahi büyük bir bozulma gösterir. Yaşadığı kaygılardan bunalsalar dahi bu huylarından kopamazlar. Genelde bu hastalar sorunlarının farkında olurlar ancak bunları kendi başlarına asla değiştiremezler. Fakat bu bilinçte olan hastalarda tedavi çok daha kolay olmaktadır. Nevrotik bozukluklarda uygulanan psikanaliz tedavisiyle kişinin daha iyi yaşaması sağlanır ve kullanılan ilaçlar, bedene yönelik tedaviler de çok önemli ve destekleyicidir. Nevrotik bozukluklar doğuştan olmayan ve tedavi edilebilir bir psikolojik rahatsızlıktır.

Etiketler
« Önceki konu