Psödoefedrin Nedir? Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Yazar 1 Yorum 17.417
Psödoefedrin Nedir? Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Psödoefedrin Solunum sistemi hastalıklarında uygulanan ilaç türü olan psödoefedrin, dekojestan etkiye sahip olan burun mukozası kanalı, şişkinliklerin düşürülmesi ve akıntının azaltılması açısından başvurulan ilaçtır. Bağırsaklar tarafından hızla emilen ve kana karışma özelliği bulunan, 5-6 saat kadar kanda yarı ömrünü tamamlayan, sahip olduğu bazı yan etkileri sebebiyle bazı sağlık sorunlarında kullanılması uzmanlar tarafından sakıncalı olarak görülmektedir.

psödoefedrin
psödoefedrin

Etkin Maddesi Nedir?

Amfetamin türü bir etkin maddedir. Amfetin ise, extazy olarak bilinen uyuşturucu maddenin etkin madesidir. İlacın etkin maddesi ise, morfindir.

Psödoefedrin Hangi Hastalıklarda Kullanılmaktadır?

Psödoefedrin, burun akıntısı meydana gelen tüm sağlık sorunlarında kullanılmaktadır. Özellikle soğuk algınlığına bağlı olarak meydana gelen nezle, grip gibi hafif düzeyli sağlık sorunlarında yoğun olarak kullanılmaktadır.

Hangi Durumlarda Kullanılmamaktadır?

psödoefedrin emzirme
psödoefedrin emzirme

Psödoefedrin, kan basıncı üzerinde etkili olan bir ilaç olduğundan kalp ve damar hastalıklarında ve hiper tansiyon hastalığında kullanılmamaktadır. Ayrıca hamilelik döneminde bulunanlara ve çocuk emziren kadınlara da kullanımından önce mutlak olarak doktora danışılması gerektiği uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Ne Gibi Yan Etkilere Sahip?

Psödoefedrin, aşırı dozajda kullanılması durumunda hastalarda uyku bozukluklarına ve halüsinasyonlara neden olabilmektedir. Bu bakımdan uzmanlar, bireylerin kullanımında uzmanlar tarafından belirtilen kullanım talimatlarına harfiyen uyması gerektiği vurgulamaktadırlar.

Reçeteli Olarak Mı Satılmaktadır?

Psödoefedrin, ilgili doktor tarafından yeşil reçeteli olarak yazılmaktadır. Bu bakımdan, eczanelerde reçeteli olarak satışa sunulmaktadır.

psödoefedrin içeren ilaçlar
psödoefedrin içeren ilaçlar

Riskleri Nelerdir?

Birçok tıbbi ilaçlarda olduğu gibi psödoefedrinde de yüksek dozaja bağlı kullanım sonucunda hastalarda yukarıdaki olumsuz etkiler görülebilmektedir. Bununla birlikte hastalar, ilgili doktor tarafından uygun görülmeyen ek tedaviler ile birlikte kullanmamalı ve ilacın kullanımı hakkında kafasında oluşan soru işaretleri hakkında ilgili doktora danışmalıdır. Ayrıca diyabet hastalığı bulunanlar da kullanmadan önce mutlak olarak ilgili doktora danışmalı ve doktorun uygun görmesi durumunda kullanmalıdırlar.

İnternet Üzerinden de Sipariş Verilebilir Mi?

Psödoefedrin sıradan bir ağrı kesici ilaç olmadığından sadece eczanelerde ve internet dünyası üzerinden online olarak ilaç satışları yapan eczaneler üzerinden satışa sunulmaktadır.

Fazla Kiloları Bulunanlar Kullanabilir Mi?

Fazla kilo sorunu bulunanlar, psödoefedrin kullanmadan önce ilgili doktora başvurması gerekmektedir. Ayrıca yüksek kolesterol, düşük tansiyon gibi sağlık sorunları bulunanlar, beyin travmaları rahatsızlığı geçirmiş bulunanların da kullanmadan önce mutlak olarak doktora danışmaları ve doktorun uygun görmesi durumunda kullanmalıdır.

Kullanım Süresi Ne Kadardır?

Psödoefedrin, genellikle soğuk aylarda kullanılan bir ilaçtır. Bu bakımdan yukarıdaki solunum sistemi rahatsızlıklarında kullanılan, nezle ve grip gibi sağlık sorunlarının etkilerini tamamen kaybedinceye kadar kullanılabilmektedir. Bireyin bünye yapısının da önemli rol alabildiği kullanımın ne kadarlık bir süreci kapsayabildiği ise, ilgili doktor tarafından belirlenmektedir.

 

Etiketler
Sonraki konu »

1 Yorum