Psöriatik Artrit (Sedefe bağlı artrit) Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 894
Psöriatik Artrit (Sedefe bağlı artrit) Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Psöriatik Artrit, eklemlerde şiddetli ağrı ve iltihap şeklini alma hastalığıdır. Bu hastalığa tıp dilinde dermatoloji denir. Ülkemizde sıklıkla ortaya çıkan sedef hastalığı, bu hastalığı hızlı bir şekilde tetikleyerek iltihabın çoğalmasına neden olur.Çoğu zaman kişilerde oluşan psöriyazis bir diğer tanımlaması ile sedef hastalığı,pembemsi lezyonlar ile kendini belli etmeye ve cildin kabarmasını sağlayacak pozisyona gelmesine neden olur. Bu pulların deride hızlıca oluşumu bu hastalıkta salgılanan mikrop ile alakalıdır. En çok görülme sıklığı yaşı ortalama olarak 30 ve 50 yaşlar arasında görülür.Yaşın geçmesi durumunda bu tip iltihaplar eklem ağrısı ve iltihaplanmalar ile ortaya çıkar ve eklemlerde oluşan zayıflık kişinin hayatını altüst etmeye yeter.

 

Psöriyatik artritin çeşitli belirtiler ile çıkar. Bunların başında sedefe bağlı durumlar ve sabahları sık görülen ayaklarda şiddetli ağrı ve şişmeler,eklemlerde güçsüzlükler oluşur.Ayrıca yaşın ilerlemesinden istinaden bel bu durumu kaldıramayacak duruma gelir.Bel ağrısı karın haznesini etkileyecek şekilde ağrılar yapar.Yorgunluk hissi her zamankinden daha fazla yoğunlaşır.Kol ve bacaklarda güçsüzlükler ve bu duruma bağlı ağrılar oluşacak,deride sedefin artması ile pembemsi kırmızı lekeler meydana gelecektir.Ayakların ağrıması ve şişmesi üzerinde durmada zorluğun artması söz konusu olabilir.Bu hastalık kronik bir hastalıktır ve remisyona uğrayabilir. Remisyon miktarının azaltılması için ilk olarak tedavi süreci izlenir. Tedavi sürecinde remisyonun artması ve ya azalması hastanın durumuna göre değişkenlik gösterir.Eğer remisyon epey düşmüş ise eklemlerde ağrılar azalır ve iyileşme süreci hızlı  bir şekilde tamamlanır.İleri düzeyde Psöriyatik artritin gelişmiş ise eklemler bundan dolayı zarar görebilir,hasar büyüyebilir. Bu nedenle erken tedbir çok önemlidir.

 

Psöriatik Artrit Bulguları  Nelerdir ?

 

Periferik Eklem Değişiklikleri,eklemde zayıflama ve güçsüzlüklerin ileri düzeyde artmasıdır. Şiddetli eklem ağrıları ve ödem gelişebilir.Destrüktif Değişiklikler, sedef miktarı daha fazla artmış ve iltihap yaygınlaşmıştır. Spinal Değişiklikler de ise ödem ve ağrılar eklem ve bel etrafında  çoğalmıştır. Bu bulgulara göre hasta teyit altına alınır ve gerekli tedavi işlemleri raporlar ve testler incelendikten sonra sağlanır.Risk faktörlerini ele aldığımızda ise  başta sedef hastalığı oluşumunda risk payı yüksektir. Daha önce ailede  bu hastalık var ise genetik olarak  oluşması fazladır. İlk belirtiler deride kaşıntı ve deri hastalığıdır.Yaş faktörüne bağlı risk ise 30 yaşından sonra bu hastalığın artması 50 yaşa kadar devam etmesi durumu risk oluşturmakta hatta yaşam fonksiyonlarına ileri seviyede zarar vermektedir. Psöriyatik artrit hastalığına yakalananların hepsinde olmasa bile bir kısmında değişik sorunlar ortaya çıkabilmektedir.Hasarın artması ve eklemlerde bozuklukların oluşması kalıcı deformiteye yakalanma riskini arttırır. Bu bir takım kişide özürlülük,felç durumuna sebebiyet verir. Tedavi sağlanmadıkça gözler bundan olumsuz bir şekilde etkilenir ve gözde kırmızılaşma hızı bir şekilde gelişir.Gözde bu hastalık kalıcı olabilir. Kardiyovasküler bu konuda ciddi risk altında olabilmektedir. Tanı,bulgu ve tedavi işlemleri zamanında yapılmalı,hasta asla ihmal edilmemelidir. Tedavinin erken olması hastalığın daha çabuk geçmesine olanak tanır.

Etiketler