Pulmoner Ödem Nedir Belirtileri ve Tedavisi  

Yazar Yorum Yap 1.216
Pulmoner Ödem Nedir Belirtileri ve Tedavisi  

Akciğerde meydana gelen sıvı toplanmasına ve akciğerde ödem oluşmasına pulmoner ödem adı verilmektedir. Akciğerde çok fazla su toplaması oksijen alıp vermeyi çok fazla etkilemektedir. Bununla beraber kalp yetmezliği en sık görülen sonuçlardan biridir.

Akciğerde sıvı toplanmasının en belirgin nedeni kalp yetmezliği ile beraber kalp ritim bozukluğunun ortaya çıkmasıdır. Bunun yanı sıra kan kalbe yeteri kadar pompalanmamaktadır. Pulmoner ödemin oluşması için herhangi bir yaş sınırı söz konusu değildir. Her yaş grubunda görülebilen rahatsızlıklar arasında yer alır. Akciğerde sıvı birikmesi kalbin daha fazla çalışmasına neden olur. Bu durumda kişi için oldukça yorucu ve sağlıksız bir ortam oluşturur.

Pulmoner Ödem Nedenleri 

Kalbin sağlıklı çalışıp çalışmadığı konusunda bilgi alınması pulmoner ödemin teşhisinde oldukça önemlidir. Genel olarak pulmoner ödem teşhisi konulan hastalarda ilk olarak kalp sağlığına bakılır. Kalbin çalışma mekanizmasında oluşan sorun pulmoner ödemin başlıca nedeni arasında yer almaktadır.

Kalp kapağında kan kaçağının olması da bu ödem türünün meydana gelmesinde büyük rol oynar. Öncelik olarak her zaman akciğerde sıvı birikmesinde kalp durumu incelenir. Kişinin kalp sağlığında mutlaka bir sorun olduğunu gösteren bu durum kalbin düzenli çalışması için tedavi yöntemleri uygulandığında iyileşme hızlanmaktadır.

Pulmoner Ödem Belirtileri 

Kişinin akciğerlerinde sıvı biriktiğinde ilk olarak kalp sağlığı etkilenmektedir. Buna bağlı olarak kalpte ritim bozukluğu meydana gelir. Nefes alıp verirken zorluk yaşanması ve oksijenin yeteri kadar ciğerlere çekilememesi hastalık habercisi olabilmektedir.

Öksürükte kan görülmesi kalpte kan kaçağının olduğunu işaret eder. Pulmoner ödem hastalığında da en sık karşılaşılan durum olmasından dolayı acil bir şekilde müdahale yapılması gerekmektedir. Hastanın kendini yorgun ve bitkin hissetmesinin yanı sıra bu dönemde ciğerlerinde nefes alıp vermek zorlaşarak çok çabuk yorulma söz konusu olabilmektedir.

Şiddetli öksürük ve nefes darlığı bu hastalıkta en belirgin belirtilerden biridir. Bu nedenle hastanın bir an önce doktora başvurması sağlığı açısından önemlidir.

Pulmoner Ödem Tedavisi 

Son derece acil müdahale gerektiren hastalıklardan biri olan pulmoner ödem hastalığında hastaya ilk müdahale ciğerlere salınan tüp yardımı ile ciğerlerdeki sıvının alınması gerekmektedir. Su hortum ile dışarıya çekilerek ciğerlerin rahatlaması sağlanır.

Cerrahi yara olmadan yapılan bu işlem hastanın kısa sürede toparlanmasını sağlar. Ciğerlerden alınan su sonrasında kalp ilaçları tedaviyi destekleyici yapıdadır. Doktor tedavi yöntemini belirleyerek hastaya müdahaleye devam etmektedir.

Pulmoner ödem tedavisinde çok fazla tercih edilmese de cerrahi tedavi yöntemi de uygulanabilmektedir. Açık ameliyat şeklinde uygulanan bu yöntem göğsün açılması ve ciğerlerdeki suyun dışarıya alınması ile yapılmaktadır. Hastanın durumuna göre cerrahi tedavi yöntemi tercih edilebilmektedir. Hastanın ameliyat sonrası eski sağlığına kavuşması ortalama 1 ayını bulmaktadır. Bunun ile beraber gerekli kontroller hekim tarafından yapılmaktadır.

 

Etiketler