Purinol Nedir Yan Etkileri ve Fiyatı

Yazar Yorum Yap 13.040
Purinol Nedir Yan Etkileri ve Fiyatı

İdrar sorunlarında sıklıkla doktorların yazdıkları purinol ilacın en etkin maddesi metamin’dir. Bu ilacın en etkili kısmı mikroplarla savaşması ve idrarda oluşan enfeksiyonların kalıcı bir şekilde yok edilmesidir. Efervesan Granül güçlü bir etken olup,idrarda var olan bakterilerin temizlenmesine katkıda bulunur. Bu sayede kişi tuvalet ihtiyacını sağlarken,idrarında koyu bir renk ve kötü bir koku ile karşılaşmaz. Bütün değerler olması gerektiği gibi olur.İlacın kullanımında dikkat edilecek bazı hususular bulunmaktadır. Bunlar , kullandığınız başka bir ilaç var ise önceden  doktorunuza bildirmeniz gerekir. Aksi halde istenmeyen alerjilerle karşılaşma olasılığınız oldukça fazladır.Bu ilacın amacını bilerek hareket etmeniz gerekir. Eğer sizde idrar enfeksiyonu yok ise, bu ilaç  yan etki yapabilir. Enfeksiyonun tipine göre ilaç şekli ve dozu  doktor tarafından sağlanır. İdrarda yer alan zararlı bakteriler diğer birimlere kadar ulaşır. Bu mikrobun azaltılmaması durumunda ciddi hastalıklar önceden seyredebilir.İdrardaki zararlı virüsler için  purinol çok etkili ve güçlü bir ilaçtır.İlacın kullanımı yarım bırakılmamalıdır. Eğer ilaç tam kullanılmaz ise bakteri az da olsa kalacak ve tekrardan yaygınlaşmaya başlayacaktır. Bunun için risk almanıza gerek yok. Doktorun talimatlarına uyarak doktor kesin demeden siz bu ilacı katiyen yarım bırakmayın. Ancak ciddi alerji ve yan etkiye rastlarsanız ilacı bırakabilir ve doktora bunun yan etkisi hakkında rapor verebilirsiniz. Böylece doktorunuz size daha iyi gelecek bir ilaç değişimi yapacaktır. Bilinçsiz ve başkalarından duyduğunuz önerilerle  bu tür ilaçları kullanmayınız.Bu tedavi sırasında dikkatli olmazı gereken beslenme önerilerinde  geçici bir süreliğine,portakal,limon ,greyfurt yemeyiniz. Süt tüketimini almayınız ilaç etkisini kesecek şeylerden kaçının veya tüketiyorsanız araya epey saat farkı koyun. İlacın etkisini kesecek besinlerden bir süre uzak durmanız gerekir. Siyah çay,kahve,limonlu içecekler ve benzeri türü içecekler aynı anda alınmamalıdır.Eğer gebelik  düşünceniz varsa ya da gebe kalmayı planladığınız bir dönemde iseniz bunun için hamile olup olmadığınızdan emin olun. Gebelik dönemi risk içeren bir ilaç olabilir. Ciddi zararlı göz önünde bulundurulmalıdır.Tedaviniz sırasında, turunçgil meyveleri ve portakal, limon ve greyfurt gibi meyve suları, süt ve süt ürünleri tüketiminden ve asitlerden kaçınınız. Bu tür ürünler ilacın etkinliğini azaltabilir.

 

Purinol efervesan granül Kullanma Talimatı

 

İçeriğinde metenamin bulunur. 5 gram yani ortalama 1 ölçek ayarında suda eritilerek kullanılan bir ilaç türüdür .Metenamin ortalama olarak 615 mg ayarındadır. Renkli bir ilaçtır ve cam şişelerde satışla sunulmaktadır.İçinde özel kaşığı da bulunmaktadır.Organizmalarda yer alan  antibakteriyel pozitif şekilde  hastalığa cevap vermektedir. Bakteri bu ilacın gücü ile kısa zamanda yok olur,hasta idrar sorunlarını atlatır. Mesanede iltihabın hızlı bir  şekilde çoğalması ile bu ilaç hastaya tavsiye edilir ve hastalığın seyrine göre doz ve kullanım şekli ayarlanır.

 

Bu İlacı Kullanırken Bunlara Dikkat Ediniz !

 

  • İlaca Karşı alerjiniz varsa ya da bu ilaçla beraber antibotik kullanıyorsanız muhakkak doktorunuza önceden bildirmenizde yarar vardır. Bu sizde kalıcı hasarlara yol açabilir.
  • Böbreklerinizde ciddi şekilde hastalık varsa ya da böbrek yetmezliğiniz bulunuyorsa bu ilaç uygun olmayabilir. Doktora sağlık sorunlarınız hakkında kesin bilgileri vermeniz gerekir.
  • Eğer vücudunuz Çok susuz kalmışsa bunu önceden bildirmenizde fayda vardır.Ayrıca karaciğer,gut,Metabolik asidoz var ise bunu bildiriniz. ilacı kullanmak için yapmanız gereken kural : PURİNOL Efervesan Granül’ün yetişkinler için önerilen doz miktarı ve kullanımı : 4 defa 1-2 ölçektir.Bu ilaç suda eritilerek içilir.

 

Çocuklarda kullanım Şekli :

 

PURİNOL Efervesan Granül’ün çocuklarda;

– 6 ve 12 yaş arasındaki çocuklarda; günde 4 defa 1 ölçek

-6 yaşın altındaki 0-5 yaş  çocuklarda; 50 mg/kg/gün şeklinde olan doz 3’e bölünerek

içirilir.

 

Yaşlılarda Kullanım Şekli: Bunun için herhangi bir doz ayarı bulunmamaktadır. Erişkinlerde ve gençlerde kullanımı nasılsa yaşlılarda da kullanım aynıdır. Böbrek yetmezliği,karaciğer yetmezliği,tansiyon hastalıkları,gut ve benzeri diğer rahatsızlıklarda doktor önerisi olmadan kullanılmaz . Kullanımı yasaktır ciddi tehlikelere yol açabilir.

 

İdrar Enfeksiyonuna Yol Açan Durumlar

 

Bakımsız olmak ve günlük iç çamaşırını temiz tutmamak bakteriler için  ön zemindir. Bu nedenle her gün iç çamaşırlar değiştirilmeli ve tuvalet temizliği en iyi şekilde sağlanmalıdır.Sürekli yemeklerden önce ve sonra el yıkama alışkanlığı,diş fırçalama alışkanlığı devam etmeli ,kişi kendini ihmal etmemelidir. Meyve ve sebzeler yıkanırken iyice suda durulanmalıdır. Organik meyve ve sebzelere önem verilmelidir. Zararlı içeceklerden uzak durulmalıdır. Sigara,alkol,uyuşturucu,ve asitli içecekler. Sağlıklı gıdalar tüketilmelidir.Lif içerikli zengin besinlere öncelik verilmelidir.Tuvalet kağıdı kullanma alışkanlığı ve kadınlarda günlük ped alışkanlığı olmalıdır. Her türlü kişisel bakım ve sağlıklı besleme sağlanmalıdır.Su ihtiyacı idrar enfeksiyonunda az ise enfeksiyon daha yaygın olur. Bu nedenle suyu fazla içmek ve suyun temiz olmasına özen göstermeniz gerekir. Çevre kirliliği de mikrop için en etkili nedenler listesine girer. Daha temiz yerlerde zaman geçirin ve idrar kesesindeki suyu dengeleyin. Su içerek bakterilerinde azalmasına yardımcı olmanız gerekir.  Bol C vitamini bağışıklı için hem iyi aynı zamanda enfeksiyon ve virüsler için mikrop kırıcıdır.

 

Etkin Yan Etkileri Şunlardır :

 

Şiddetli baş dönmesi,geçici baş ağrısı  ve midede ağrı oluşur. Göz kararması çoğalır. Vücutta beklenmedik şekilde soğuk terler gelişir. Nefes alıp verirken tıkanmalar çoğalır. Uyku yapar ve yorgunluk hissi uyandırır. Deride istenmeyen alerjilere yol açar.Aniden gelişen mide bulantıları ile beraber kusmalar oluşabilir. Midede ekşimeler ve asitler ortaya çıkar. Ağız kuruluğu oluşur.Bazı diğer hastalıklarda alerji ve diğer organlarda bozukluklara yol açar. Eğer virüs idrarda fazla ise bu yan etkiler az görülür ve tedaviye cevap verir. Doktorun verdiği talimatlara uymalısınız.

 

Purinol Efervesan Granül 70 g  Fiyatı : 5.56 TL normal reçte yolu ile eczanelerde satışa sunulmaktadır.

 

Purinol Efervesan 140 g Granül Fiyatı : 9.9 TL

Etiketler
Sonraki konu »