Purpura Fulminans Nedir Nedenleri ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 899
Purpura Fulminans Nedir Nedenleri ve Tedavisi

Purpura bir tür deri hastalığıdır. Hücrede var olan deri altında oluşan bazı hasarlar ,çeşitli iltihabik enfeksiyonlara neden olur. Kanın pıhtılaşması sonucu çıkan bu anormal kanamalara purpura fulminas denilmektedir. Deride alerjiler yüksek oranda kendini belli etmeye başlar. Alerjiler kabarıktır elle dokunulduğunda yara ele hemen gelir. Bu deri hastalığı enfeksiyonlar ile ortaya çıkar.Dei altında anormal şeklini alan kanamalar gözlemlenir.Bazı hastalara bu hastalık ile ilgili yeterli tanı konulmamakta ,hatta hastalığın seyri çeşitli biyopsi örnekleri ile mercek altına alınmaktadır. Purpuralarda en çok ortaya çıkan renkler mavi ve mor karışımlı renklerin ,belirgin bir şekilde ortaya çıkmasıdır.Deriye geçişi esnasında yaşanan bazı durumlarda ateş  çıkar. Bu belirti kendini önce ateş ile  belli eder. El ve ayaklarda oluşan bu hastalık türü vücudun diğer yerlerinde de gözlemlenir. El ve ayakların ısı miktarı oldukça fazladır.Lezyonu türü,çeşidi incelemeler sonrası ortaya çıkar her ne kadar tanı konusunda çok az bilgi yer alsa da bu deri hastalıklarında ölümcül bakteriler sinsi bir şekilde vücuda yayılmaktadır. Bu nedenle ihmal edilmeden alerjinin nelerden kaynaklandığını çözmekte fayda vardır.Ödem oluşmasında yaralar kabarmaya başlar ve içi su dolar.Purpura fulminans hastalığın yakın birçok hastalık bulunmakta ve benzerlilik payı oldukça yüksektir. Bunlardan bir kaç tanesine örnek vermemiz gerekirse,Sweet sendromu,Eritema multiforme,Paraneoplastik vaskülit,Serum hastalığı,Mikroskopik anjiit,Henoch-Schönlein purpura,İlaca bağlı gelişen vaskülit,Kütanöz poliarteritis nodozum,Behçet hastalığı,Waldenström hipergamaglobulinemi,Sweet sendromu,Churg-Strauss sendromu ve buna benzer bir çok değişik deri hastalığı purpura fulminans hastalığı ile benzerliği yakın olduğundan bu hastalığa direk tanı koymak oldukça zor olmaktadır.

 

Çeşitli nedenlere ,travmalara ve diğer alt hastalıklara yelken açan bu hastalıkta ilerleme ve sıklık oranı hastanın tedavi şekline göre değişir. Bazı hastalar bu enfeksiyonu çabuk atlatırken bazıları ise bu hastalık ile uzun zaman savaşmak zorunda kalır. İhmal edilmek ve alerjinin riskini görmezden gelmek bu hastalığın direk olarak habercisi olur.Kan düzeyi sağlıklı bir şekilde ilerlemediği zamanda bir takım anormallikler gözlemlenir bu sebeple,bu tür iltihabik alerji vücut içinde ve dışında yüksek oranda çıkarak kendini belli etmeye başlar.Purpurada tedavisinde önce pıhtılaşma bozukluğunu  seyri takibe alınır. Daha sonra bu pıhtılaşmada herhangi bir anormal durum gözükmez ise,bu tedavi işlemine başlamaz. Doktor çok ağır hastalarda bu hastalığın tanısından emin olduktan sonra bu tedaviyi başlatır.

 

Hafif enfeksiyona bağlı alerjilerde ilaç verilerek hasta evine gönderilir ve tedavisini evden ilaç yöntemi ile sağlar. Bu geçici ve atlatılabilir bir durumdur.Genelde bu hastalar yaşlı kişilerde daha fazla ortaya çıkar.Yüksek miktarda salgılanan C vitamini eksikliği kanamaya direk olarak eğilim gösterir.Bu kanamanın düzenlenmesi için uygulanan tedavi yöntemi ,oral askorbik asit uygulamasıdır. Vasküliti olan hastalarda ise verilen ilaç ve tedavi şekli,immunsupresif ilaçlardır.Eritrosit ve trombosit süspansiyonu hastaya vermekte hastalığın iyileşme sürecini hızlandırır. Gerektiğinde lazer yöntemine de başvurulur.

Purpura Fulminans Nasıl Başlar?
Genelde bu hastalık ,meningokoksemi ve suçiçeğini andırır. Vücudun her yerine yayılır ve yaralar gözle görülecek kadar büyük olur.Ciddi cilt hastalığı olarak tanımlanır. Bu yaralar mavi ve mor karışımı haricinde birde benek benek kahverengi tonlarına bürünür. İçinde su oluşur ve ödem yapar. Bu nedenle su çiçeğine çok fazla benzetilir.Basınç uygulandığında rengin birde beyazlaştığını hatta mor en açık tonlarda görüldüğü gözlemlenmiştir. Derinin her tarafını sarsan bu enfeksiyonlu hastalıkta ilk belirti yüksek ateştir. Mikrobun yayılımı ile birlikte kanda gelişen ani anormallikler ve pıhtılaşmalar yaranın daha fazla artmasına neden olur. Behçet hastalığına yakınlığı da fazladır. Böbreklerde ve akciğerlerde ödeme benzer durumlar ve tutulmalarda yan etki olarak bu hastalık gözlemlenebilir.Kalp kasına zarar verir. Ve diğer organlarında bu mikrop ile zarara uğraması an meselesidir. Mukoz membranında kanama oluştuğu an itibari ile purpura fulminans hastalığı başlar ve risk içeren bir türdendir.Tedavisi hemen başlatılmalı, beslenme şekline düzen verilmelidir.15-20  günün sonunda tedavi yavaş yavaş iyileşme aşamasına gelir. Zorlu bir süreçtir. Kimisinin 1 aydan fazla tedavisi sürmektedir. Kişinin iradesine ve kendine bakma şekline bağlıdır.Diğer şiddetli belirtileri deride kızarmalar,yanmalar ve sürekli kaşınmalardır. Kaşınma çok fazla olduğunda, bakteri daha fazla yayılabilir. İştahsızlık artabilir. Damarlar çok ince belirgin şeklini alabilir. Bu nedenele bu hastalıkta çıkan bu şiddetli belirtiler ateşle ortaya çıkıyor ise hemen bir cildiyeye başvurmanız gerekir. Sağlıkılı günler dileği ile.

Etiketler