Rahim Duvarı Kalınlaşması Belirtileri Ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 10.245
Rahim Duvarı Kalınlaşması Belirtileri Ve Tedavisi

Rahim Duvarı Kalınlaşması

Rahim duvarı kalınlaşması (Endometriyal hiperplazi) endometriyal bezlerin sayısındaki artışa bağlı olarak uterusun astarının anormal kalınlaşmasıdır.  Bu bozukluk en sık adet dönemine yeni başlayan genç kadınları ve menopoza yaklaşan kadınları etkiler.  Genel olarak rahim duvarı kalınlaşması ciddi bir sağlık riski değildir.

Bazı kadınlarda, endometriyal dokunun mikroskobik incelemesinde, kansere yol açabilen anormallikler ortaya çıkarabilir.  Bununla birlikte, çoğu rahim duvarı kalınlaşması iyi huyludur ve hormonlar, hafif cerrahi yöntemle ile tedavi edilebilir. Anormal vajinal kanamalar da menopozla son bulabilir.

 Endometrial Hiperplazi Nedenleri Nelerdir?

Genç kadınlarda aşırı bir östrojen üretimi rahim duvarı kalınlaşmasına neden olur. Postmenopoz (bir yıl ya da daha fazla adet görmeyen) kadınlarda karşılanmayan östrojen replasman tedavisi (progesteron olmadan östrojen alınması), rahim duvarı kalınlaşması hastalığı ile ilgilidir.

Adet dönemine yeni başlayan genç kadınlar ve düzensiz adetsel döngülere sahip olan kadınlar, rahim duvarı kalınlaşması için daha büyük risk altındadır.

Endometriyal Hiperplazi Belirtileri

Rahim duvarı kalınlaşması belirtileri; menopoz sonrası vajinal kanama (anormal kanama),ağır adet kanaması, normalden daha uzun süren dönemler, cinsel ilişki sırasında ağrı, amenore (adet dönemleri yokluğu), anovulatory dönemleri (yumurtlama olmadan adet döngüsü) gibi.

Endometriyal Hiperplazi Önlenmesi

Rahim duvarı kalınlaşması önlenememekle birlikte, herhangi bir anormalliğin erken tespiti ve tedavisine yardımcı olmak için onsekiz yaşına geldikten veya cinsel olarak aktif hale geldikten sonra düzenli pelvik muayeneleri yapılabilir. Kilo vermek, aşırı kilolu kadınlar için yararlı olabilir. Günlük egzersiz rahim duvarı kalınlaşması riskini azaltabilir.

Endometriyal Hiperplazi Tanısı

Rahim ağzı kanser tarama testi yapılmasına rağmen (küçük bir hücre örneği serviksten çıkarılır ve mikroskop altında incelenir), çoğunlukla diğer anormalliklerin olup olmadığına bakılır. Rahim ağzı kanser tarama testirahim duvarı kalınlaşması anormallikleri için düşük bir tespit oranına sahiptir.

Pelvik muayene sırasında endometriyal (rahim duvarı kalınlaşması)doku biyopsisi alınabilir. Bir dilatasyon ve küretaj (D & C) yapılabilir.  Bu prosedürde serviks genişler ve doku örnekleri uterus kaplamasından elde edilir. Rahim astar kalınlığının ultrason değerlendirmesi bir tarama aracı olarak kullanılabilir. Histeroskopi, endometriyal astardaki anormal alanları tespit etmek ve bir laboratuarda muayene ile hücreleri çıkarmak için yapılabilir.  Bu testte, doktor uterusa ince, teleskop benzeri bir cihaz (histeroskop) yerleştirir.

 

Endometriyal Hiperplazi Nasıl Tedavi Edilir?

Çoğu durumda, diyagnostik D & C sırasında aşırı uterus dokusunun çıkarılması, rahim duvarı kalınlaşması (endometriyal hiperplazi) tedavisi için gereklidir. Tekrarlayan endometriyal hiperplazisi olan premenopozal kadınlarda, oral kontraseptifler veya Depo-Provera gibi progestasyonel bir ajan endometriyal astarı inceltmek için birkaç ay süre ile reçete edilebilir.

Adenomatöz hiperplazi, progestasyonel ajanlara cevap vermediğinde kanser riskini azaltmak için postmenopozal kadınlarda (veya çocuk sahibi olmak istemeyen premenopozal kadınlarda) bir histerektomi, rahmin cerrahi olarak çıkarılması gerekebilir.

Tedavi kişinin hastalık seyrine, derecesine, biçimine göre değişebilir. Bu yüzden en doğru tedavi tanı/teşhis ve akabinde doktorun belirleyeceği yol ile birlikte nihayet, hastalığın seyrini takiben gerçekleşecektir.

 

Etiketler