Rahim Kanseri

Yazar Yorum Yap 1.148
Rahim Kanseri

Rahim kanseri dendiğinde tek bir kanser tipinden değil rahim dokularında oluşan tüm kanser tipleri ifade edilmeye çalışılır. Rahimde tek bir kanser oluşumu söz konusu değildir ve farklı farklı kanser oluşumları vardır. En sık görülen kanser tipi endometrium kanseridir. Bu nedenle rahim kanserinden söz edildiğinde genel olarak bu kanser kastedilir. Endometrium rahmin iç yüzeyindeki boşluğu kaplayan zardır.

Rahim kanseri ile rahim ağzı (serviks) kanseri birbirinden tamamen farklı kanser tipleridir ve karıştırılmamalıdırlar. Oluşum sebepleri, genel özellikleri ve tedavi yöntemleri gibi birçok bakımdan tamamen farklıdırlar. İşte bu sebeple rahim kanseri ifadesi rahim ağzı kanserlerini kapsamaz.

Rahim kanseri = Uterin kanserler = Uterus kanserleri (En sık tipi endometrium kanseri)

Rahim ağzı kanseri = Serviks kanseri (En sık tipi squamöz hücreli karsinom)

Belirtileri Nelerdir?

Rahim kanserlerinin en bilinen ve sık rastlanan belirtisi vajinal kanamadır. Kolaylıkla vajinal kanamaya neden olması bu kanserlerin en iyi bir özelliğidir. Çünkü bu sayede hasta bir şeylerden şüphelenir ya da bu kanama durumundan rahatsız olur ve bir doktora görünme ihtiyacı hisseder. Bu sayede eğer bir kanser oluşumu var ise çok erken devrede tespiti yapılmış olur. Rahim kanseri genel olarak menopoz döneminde olan kadınlarda görüldüğü için oluşan bu kanama dikkat çeker. Bu kanamayı adet kanaması olarak algılayan kişi doktora başvurur ve kanser vakası çok erken aşamada iken belirlenmiş olur. Bunun dışında nadiren ağrı, aşırı kilo kaybı ve akıntı gibi şikayetler oluşabilir.

Oluşma Nedeni Nedir?

Aşırı kilo almak, infertilite, polikistik over rahatsızlığı (PCOS), anovulasyon, hiç doğum yapmamış olmak menopoza geç girmek, meme kanseri sebebiyle tamoksifen tedavisi almak gibi nedenler rahim kanseri olasılığını arttırır

Teşhisi Nasıldır?

Rahim kanserlerinin en yaygın görülen çeşidi olan endometrium kanserinin kesin tanısı çoğunlukla biyopsi işlemi yardımı ile koyulur. Alınan parça incelendikten sonra kanserin varlığı ve türü tespit edilir.

Bazen başka sebeplerle yapılan rahim ameliyatı sonrasında yapılan patolojik incelemede rahim kanseri tesadüfen tespit edilmiş olur.

Tedavisi Nasıldır?

Rahim kanserlerinin türüne, tipine ve evresine göre ameliyat, radyoterapi ve kemoterapi tedavileri uygulanır. İlk uygulama genel olarak ameliyattır. Ameliyatla birlikte rahim, yumurtalık ve lenf bezleri gibi dokular alınır. Ameliyatın süresi uygulanan tekniğe ve duruma göre farklılık gösterir. Ancak süre genellikle 2 ile 5 saat arasındadır.

Ameliyat sonrasında elde edilen patolojik rapor doğrultusunda diğer tedavi yöntemlerine geçilir. Kemoterapi ve radyoterapi bilinen tüm kanser vakalarında sırası ile uygulanan yöntemlerdir. Bazen her ikisi aynı süreç içinde uygulanabildiği gibi bazen de önce biri daha sonraki süreçte de diğeri uygulanır. Bazı rahim kanseri tiplerinde ve erken evrede ameliyat yapıldı ise daha sonra hiçbir ek tedavi gerekmeyebilir.

Endometrium kanseri çoğunlukla erken evrede tespit edilen bir kanser çeşidi olduğundan başarı oranı en yüksek kanserlerdendir.

Ameliyat Sonrasında Yapılanlar

Hasta ameliyat ve uygulanan diğer tedavilerin ardından düzenli olarak kontrole çağırılır. Bu kontroller genel olarak ilk dönemde 3‘er ay aralıklarla başlar. Daha sonraki süreçte kontroller seyrelse de devam eder ve etmelidir.

Genellikle hasta ameliyattın ardından en fazla bir hafta içinde taburcu edilir. Normal şekilde beslenmesine devam eder. Cinsel ilişki için ameliyatın üzerinden 2 ay gibi bir zamanın geçmesi gerektiği doktor tarafından kendisine söylenir.

Tüm kanserlerde olduğu gibi rahim kanserinde de hastaların kendilerine ameliyattan ve diğer tüm tedavilerden sonra dikkat etmesi gerekir.

 

Etiketler
Sonraki konu »