Rahimde Yara Neden Olur Nasıl Geçer?

Yazar 1 Yorum 1.646
Rahimde Yara Neden Olur Nasıl Geçer?

Kadınlarda rahimin açık bir şekilde olması ve bu bölgenin pH dengesinin bozulması çeşitli hastalıkların meydana gelmesine neden olmaktadır. Bu hastalıkların en başında ise rahimde yaraların olmasıdır. Özellikle rahim ağzı bölgesinde yaralar daha fazla olabilmektedir. Kişinin kişisel temizliğine dikkat ettiği gibi ayrıca yedikleri gıdalara ve çevresindeki alanlara da dikkat etmesi gerekmektedir.

Genel olarak enfeksiyon durumu görülen rahim yaralarında tedavi için de mutlaka jinekoloji uzmanına danışılması gerekmektedir. Bilinçsiz yapılan tedavi yöntemleri daha tehlikeli olabilmektedir.

Rahim ağzı dokusunda iltihaplanmanın meydana gelmiş olması rahimde yara oluşumunun riskini de arttırmaktadır. Bu hastalıkta belirtiler diğer kadın hatalıklarında benzerlik gösterdiğinden dolayı karıştırılabilmektedir. Rahimde yara var ise akıntı ve kötü koku da meydana gelebilmektedir.

Rahimde Yara Belirtileri 

Kadın hastalıklarının geneline bakıldığında kasık ağrıları hemen hemen her hastalıkta meydana gelmektedir. Kasıklarda başlayan ağrılar hastalık şiddetlendikçe bele kadar vurabilmektedir. Kadınlar anormal vajinal kanama, cinsel ilişki sonrasında kanama, idrar yaparken yanma ve ağrının olması rahimde yara olduğunu işaret etmektedir. Bununla beraber gözle görülür dış tarafta uçuk benzeri durumlar söz konusu olabilmektedir.

Kişinin oldukça canını acıtan bu durum en iyi şekilde tedavi edilmelidir. Fakat unutulmamalıdır ki tekrarlayabilen bir hastalıktır. Bu nedenle cinsel ilişki sırasında ve kişinin kişisel temizliğine olabildiğince dikkat etmesi gerekmektedir.

Rahim ağzında ya da rahim içerisindeki hastalıklar düşük tehlikesini arttırmaktadır. Bu durumda hastanın rahim içi ve dışında oluşan hastalıklarda çok titiz olması gerekmektedir. Aksi takdirde bir kadının çocuk sahibi olmasına engel olmaktadır.

Rahimde Yara Tedavisi

Kadının cinsel organı olarak tanımlanan vajina ve rahim bölgesi çok iyi bir titizlikle bakım yapılması gerekmektedir. Rahim ağzı yaralarının teşhisi yapıldıktan sonra itibari ile kişinin kişisel temizliğine özen göstermesi ve akıntının iltihaplı olmasından dolayı sık sık iç çamaşırı değiştirmesi gerekmektedir. Bazı durumlarda hastadan biopsi alınabilmektedir.

Biopsi sonucuna göre antibiyotik kullanımı ve tedavi şekli doktor tarafından bilgi verilerek uygulanmaktadır. Hastaların bu aşamada bölgenin temizliğini en iyi şekilde yapması hastalığın iyileşme sürecini de etkilemektedir.

Etiketler

1 Yorum

 1. İyi günler sayın hocam ,
  Yakın zamanda evlendim.kan tahlili yapıldığında talesemi olduğumu öğrendim.acaba bu durum çocuğumuz olmasında engel bir durum teşgil eder mi.çünkü sonradan doktorumaza görünmedik.Bu konuda biraz bilgi verebilir misiniz? İyi günler

  Kan tahlilde bazı sonuçlarim şu şekilde
  EO# 0.16
  RBC 6.73
  MCV 61.7
  MCH 18.7
  MCHC 30.4
  PCT 0.38
  RDW-CV 17.7