Romatoloji Nedir ve Oluşan Hastalıklar Nelerdir, Nasıl Giderilir

Romatoloji
Paylaş
 

Romatoloji

Romatoloji romatizmal hastalıkları konu alan bir daldır. Bu konunun uzmanına da romatolog ya da romatoloji uzmanı denilir. Bu tür hastalıklarda hastanın doktora gelmesinde en önemli etken çekilen ağrılardır. Fakat bazı romatolojik hastalıklar çok az ağrı verir hatta hiç vermeyenlerinin de olduğu bilinmelidir. Bu hastalıkların tedavisinde ilk olarak Romatoloji Uzmanı, fizik Tedavi, Rehabilitasyon Uzmanı ve Fizik Tedavi Uzmanlarının ekip çalışması gerekebilir. Bu konu ile ilgili detaylı bilgiler makalemizin devamında yer almaktadır.

Sık Görülen Romatizmal Hastalıklar

Behçet Hastalığı

Romatoid artrit

Bağ dokusu rahatsızlıkları

Damarlarda oluşan iltihaplar

Akut eklem romatizması

Ailesel Akdeniz ateşi

Reaktif artritler

Kristal artritler

İnfeksiyöz Artritler

Dejeneratif ve metabolik hastalıklar

Amilodioz bunların en başta gelenleri ve en sık görülenleridir.

Romatizma Nedir?

Kemik, kas, eklem, tendon ya daeklemlerle bunların çevresindeki dokularda oluşan ağrı ve sızıları tanımlayan genel bir ifadedir. Artrit rahatsızlıkların aksine sınırları belli değildir. Oluşan ağrılar altta yatan bir hastalıkla her zaman açıklanmayabilir. Boyun ağrıları, bel ağrıları gibi bölgesel ağrılarla seyreden vakalar görülebilir.

Dolayısı ile romatizmal hastalıklar, tüm artrit ve romatizma tipli hastalıkların tamamını ifade eder. 150 civarında romatizmal tipli hastalık mevcuttur.

Romatolog Kime Denir Ve İş Yapar?

Eklem iltihapları ile diğer tüm romatizmal tabanlı hastalıkların teşhisi ve tedavisi ile ilgilenen konusunda uzmanlaşmış hekime romatolog denilir. 5 yıllık iç hastalığı uzmanlığından sonra 3 yıllık Romatoloji eğitimi alınır ve Romatolog olunur. Tüm bedeni ilgilendiren ve eklemlere yönelik romatizmal rahatsızlıklar yanında dejeneratif, metabolik ve mekanik kas-iskelet problemleri de uzmanlık alanına girer. Bir Romatolog aynı zamanda iç hastalıkları uzmanı da olduğundan romatizmal hastalıkları olan kişilerde sık olarak görülen kalp, böbrek, akciğer, karaciğer ve mide gibi iç organ problemlerinin de büyük kısmını tedavi edebilme bilgisine sahiptir.

Artrit Nedir?

Var olan eklem ağrısının yanında oluşan eklem iltihabıdır. Eklemde şişlik, eklemde sıcaklık artışı, eklemde, kızarıklık ve eklem hareketlerinde kısıtlılık eklem iltihabının açtığı arızalardandır. Romatoid artrit, osteoartrit, infeksiyöz artrit ve gut gibi hastalıklar artrit meydana getiren rahatsızlıklardır.

Romatizma Ve Artrit Nasıl Oluşur?

Bu hastalıkların mekanizmaları hakkında sürekli yeni şeyler öğrenilmektedir ama hastalığı meydana getiren etmenler hakkında çok daha az bilgi mevcuttur.

Genetik Faktörler: Romatizmal hastalıkların birçoğuna yakalanmanın genetik alt yapıları birden fazla genetik yatkınlığa dayanmaktadır ve dolayısı ile karmaşık bir durum söz konusudur.

Çevresel Faktörler: Kimyasal ve mikrobik bazı etkenlere maruz kalma, bazı virüs ve bakterilerin vücudun bağışıklık sistemini bozması sonucu oluşabilmektedir.

Fizyolojik Faktörler: Yaş durumu ve hormonlar da romatizmal hastalıkların oluşmasında etkilidirler.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

İltihap içermeyen hastalıklarda kortizon içermeyen ilaçlar sık olarak kullanılır. Fizik tedavi ve rehabilitasyon, nöroloji, ortopedi ve bazen psikiyatri bölümlerinden destek alınarak tedavi süreci yürütülebilir.

İltihabi vakaların çoğu tamamen iyileşebilmektedir. Fakat bazı vakalarda ise alevlenme durumları olabilmektedir. Hastanın hekim ile bir uyum oluşturması, periyodik olarak tedaviye devam etmesi ve aksatmaması çok önemlidir. Yakınmaların sonlandırılması, olabilecek organ rahatsızlıklarının önlenmesi ve kişinin yaşam kalitesinin üst seviyelere çekilmesi tedavide esas amaçtır. Erken teşhis ve uygun tedavi yöntemleri sayesinde oluşabilecek eklem deformasyonlarının ve sakatlıklarının önüne geçmek mümkündür. Hastalığın akut aşamalarında kortizon içerikli ilaçlar kullanılabilmektedir.

Tüm hastalıklarda olduğu gibi romatizmal hastalıklarda da erken tanı koyulması ve tedaviye erken başlanması sorunun ortadan kaldırılmasında en önemli detaydır. Romatizmal hastalıklar kişinin yaşam kalitesini düşüren hastalıklardandır. Bu nedenle ihmal edilmemesi gereken ve tedaviye mümkün olduğunca erken başlanması gereken bir hastalık gurubudur.

Bir önceki yazımız olan Panik Atak Tedavisi başlıklı makalemizde panik atak tedavisi, panik atak tedavisi ankara ve panik atak tedavisi bursa hakkında bilgiler verilmektedir.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...
Bu yazı 190 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak