Raşitizm Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 823
Raşitizm Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Raşitizm D vitamini eksikliğinden kaynaklanan bir kemik hastalığı olarak nitelendirilir. Özellikle bebeklerde görülür. 6 ile 36 aylık bebeklerde görülmesinin sebebi bebeklerin hem hızlı büyüyor olması hem de yeterince D vitamini alamıyor olmasından dolayıdır. Raşitizm hastası olanlarda büyüme yavaşlar, kemiklerin gelişim hızı oldukça yavaştır. Anne sütü alan bebeklerde bu hastalığa rastlanabilir çünkü bebek anne sütünden yeterince D vitamini alamaz. Bu durumda anne sütü mucizesinden kesinlikle vazgeçilmemeli ve D vitamini takviyesi yapılmalıdır. Zaten bu anlamda sağlık kuruluşları aileleri yönlendirmektedir. Ve bebeklere D vitamini damlaları verilmektedir.

Vücudun sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi ve organların fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için sağlıklı ve düzenli beslenmeye ihtiyaçları vardır. Her yaşta insan için bu durum geçerlidir fakat gelişme çağındaki bebekler ve çocuklar için bu çok daha önemlidir. Hızlı bir gelişim süreci geçirdikleri için tüm vitamin ve mineralleri yeterince almaları gerekir. Yoksa vücuda yeterince alınmayan besinler, gelişme geriliğine sebep olabilir. İşte bu gelişme geriliklerinden biri de raşitizm hastalığı ile ortaya çıkar. Kemiklerin gelişmesi için gerekli olan vitaminler ve mineraller de mutlaka alınmalıdır. Bu vitaminlerin başında D vitamini gelirken mineral olarak da fosfora ihtiyaç vardır. D vitamini sadece yiyeceklerden değil güneşten de alınır. Bu anlamda bebeklerin ve çocukların güneş ışığından mutlaka faydalanması gerekir.

Raşitizm hastalığının genel olarak sebeplerini sıralarsak ilk olarak elbette D vitamini ve fosfor eksikliği gelir. Bununla birlikte böbrek yetmezliği, yeterli beslenememe, güneşten yararlanmama olarak değerlendirilebilir. Bu hastalık da genetik faktörlerde önemlidir. Ailede raşitizm öyküsü olan kişilerin çocuklarında bu hastalığın görülme olasılığı yüksektir.

Raşitizm hastalığı genellikle çocuklarda görüldüğü için bu anlamda çocukların büyümesi ve gelişmesi takip edilmelidir. Sağlıklı çocuklar ile sağlıksız çocuklar illa ki birbirinden farklıdır. Fakat anne ve babalar çoğu zaman hastalıkları çocuklarına yakıştıramazlar ve belirtileri görmezden gelirler. Her çocuğun gelişim elbette ki birbirinden farklıdır ama her çocuğun olması gereken ortalama değerler vardır. Bu ortalama değerlerin çok altında olması ortada bir anormalliğin olduğunu gösterir. Anne ve babalar çocuklarının sağlıklı bir şekilde büyümeleri için gördükleri anormallikleri fark ettiklerinde mutlaka doktora danışmaları gerekir. İşte raşitizm hastalığının da bazı belirtileri vardır. Bu belirtiler şunlardır: kafa kemiğinin yumuşak olması yani kafaya bastırıldığında çukurluk olması, dişlerin çıkmasında gecikme, vücuttaki eğriliklerdir. Bu eğrilikler bacaklarda ve omurgada olabilir. Ayrıca raşitizm hastası olan çocuklarda sık sık solunum yolu enfeksiyonları yaşanır. Çene kemiklerinde de gelişme bozukluğu görülür. Eğer bu bahsi geçen belirtilerden biri ya da birkaçı görülüyorsa doktora başvurmak gerekir. Hastalığın teşhisinin konması için bazı tetkikler yapılır. Bu tetkikler radyolojik tetkiklerdir. Kemiklerin şekli, yaşı incelenir. Teşhis konduktan sonra tedavi sürecine girilir. Bu hastalığın tedavisinde takip çok önemlidir. Doktor gerekli gördüğü takdirde aylık ya da 3 aylık periyodlarda takip edilir. Tedavide D vitamini takviyesi yapılır. Bu takviye farklı yöntemlerde yapılır. Ama tedavinin niteliğini tamamen doktor belirler. Tüm hastalıklarda olduğu gibi bu hastalıkta da erken teşhis ve tedavinin şartlarına uymak önemli bir etkendir.

Raşitizm hastalığının önüne geçilebilir. Bunun için beslenmeye dikkat edilmelidir. Vücuda alınan besinler raf besini olarak adlandırılan işlenmiş gıdalar olmamalıdır. Dengeli ve düzenli bir beslenme programı sağlanmalıdır. Her hastalığa sebep veren alkol ve sigar gibi besinler hayatınızın bir parçası olmaktan mutlaka çıkarılmalıdır. Birçok gereksinim için güneş ışınlarından yeterince faydalanılmalıdır. Koruyucu güne kremleri vücudun yeterince D vitamini depolamasına engel olabileceği unutulmamalıdır. Bu yüzden güneşe az çıkanlar ya da yüksek dereceli güneş koruyucuları kullananların raşitizm hastalığına yakalanma olasılığı daha yüksektir. Yaşanan yerlerin coğrafi konumu da önemlidir. Bazı bölgeler güneş ışığını az alır aynı zamanda yetişkinlerde güneş ışığından mesaileri gereğince yeterli derecede faydalanamaz. Koyu tenli çocuklar ve genetik olarak bu hastalığa yatkın olanların raşitizm hastalığına yakalanabilir.

Etiketler