Rdw-Cv Rdw-Sd Nedir? Yüksekliği ve Düşüklüğü Normal Değerleri Nelerdir?

Yazar 6 Yorum 30.940
Rdw-Cv Rdw-Sd Nedir? Yüksekliği ve Düşüklüğü Normal Değerleri Nelerdir?

Rdw-Cv Rdw-Sd Nedir

İngilizce “Red Cell Distribution Width” kelimesinin kısaltılması olan RDW, Türkçede “kırmızı kan hücreleri dağılım genişliği” anlamına gelmektedir. RDW, aynı zamanda eritrosit dağılım genişliği olarak da bilinmektedir. RDW, daha basit anlamı ile bir kan testidir. Kişinin damarlarından alına kan ile yapılan bu test, tam kan sayımından ölçülen testlerden bir tanesidir. Bu doğrultuda tam kan testi yaptırdığınız zaman RDW oranınızı da görebilirsiniz. Yapılan RDW testi, kanda bulunan kırmızı kan hücreleri bir diğer adıyla alyuvarların boyutları arasındaki farkları ortaya koymaktadır.

Sağlıklı bir bedende tüm kırmızı kan hücrelerinin boyutları birbirine yakındır. Lakin bazı hastalıklara yakalanan kişilerde alyuvarların boyutlarında farklılıklar bulunmaktadır. RDW testi, demir eksikliği, Folat ve B12 eksikliği sonucunda meydana gelen hücre hastalığı ve karaciğer hastalığının tanısı amacıyla kullanılabilir.

RDW Kaç Olmalı, RDW Normal Değeri Nedir?

Kırmızı kan hücreleri arasındaki boyut oranı ,5-,5 arasındadır. Ancak alınan RDW aralıkları laboratuardan laboratuara göre değişiklik gösterebilir. Bu yüzden RDW testi yapılırken sonuçları aldığınız laboratuar değerleri göz önünde bulundurulur.

RDW-CV Ve RDW-SD Nedir?

RDW-CV Ve RDW-SD, alyuvarların boyutlarını ölçen testlerdir. Bu noktada RDW-SD gerçek bir ölçümdür. RDW-CV ise, RDW-SD sapmasını kullanarak yapılan bazı hesaplamaları içermektedir. Alınan test sonuçları kandaki MCV ile birlikte değerlendirme altına alınır. Tüm sonuçlar bir araya getirildiğinde kişinin genel sağlık durumu ortaya çıkar.

RDW-SD Ve RDW-CV Normal Değerleri Nedir?

RDW-SD ve RDW-CV Normal Değerleri aşağıdakiler gibidir. Bu değerlerin yüksek olanının üzerine çıkıldığında RDW yüksekliği, altına inildiğinde ise RDW düşüklüğü yaşanır.

  • RDW-SD: 29-46 fL
  • RDW-CV: 11.6 -% 14.6 (yetişkinler için)

RDW Testi Neden Yapılır?

RDW testinin yapılması nedenlerini maddeler halinde sıralayacak olursak;

  • Demir, folat ya da B12 vitamininin eksikliği sonucunda beslenme yetersizliğinin teşhisi için RDW Testi kullanılır.
  • Demir eksikliği anemisi (yüksek RDW, normalden düşük MCV)  ile (yüksek RDW, normalden düşük MCV) arasındaki ayırımı göstermeye yardımcı bir test olur.
  • Çeşitli kanser türlerinin tanısında
  • Demir eksikliği anemisi ile talasemi taşıyıcılığı arasındaki ayırıcı farkların tanısında
  • Makrositoz anemi ile folat ya da B12 vitamin eksikliği anemisi olan megaloblastik aneminin farklarını ortaya koymak için RDW testlerine ihtiyaç duyulmaktadır.

 

RDW Yüksekliği Nedir, RDW Neden Yükselir?

Kandaki RDW oranı birçok nedene bağlı olarak yükselebilir. Bunun anlamı ise kırmızı kan hücreleri arasındaki boyut farkının arttığıdır. RDW yüksekliği, ,5’in üzerine çıktığı zaman, kırmızı kan hücreleri arasındaki boyut farkı da yükselmiş demektir. Bazı kanser türlerinde de RDW değeri yüksekliği meydana gelebilir.

RDW neden yükselir? RDW, genellikle B12 ve Folat eksikliğinden dolayı yükselmektedir. Bu eksikler sonrasında RDW’nin yükselmesi, makrosiyer anemiye yol açabilir.

RDW yüksekliğinin sebeplerinin göz önüne konulması amacıyla RDW oranı ile MCW oranı karşılaştırılması gerekir.

RDW Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

RDW oranının ,2’nin altına düşmesi, kırmızı kan hücreleri arasındaki boyut farkının da düştüğü anlamına gelmektedir.  RDW düşüklüğündeki en önemli sebepler ise makrositer ve mikrositer anemidir. Yeterli düzeyde kırmızı kan hücrelerinin üretilmemesine makrositer anemi adı verilir.  Her iki anemi tipinde de RDW düşüklüğü meydana gelir.

 

 

 

Etiketler

6 Yorum

  1. Rdw-sw 18.3 cıktı. 28.02 tarihinde 16.3 14.02 tarihinde 15.3 cıktı. Bu yükselmemin sebebi nedir. Annem kemotrepi görüyor. 5 seansı aldık. Bu ne anlama geliyor yükselmesi

  2. Mon. 0.09. Lym 44.5. Bas 1.6. Mch. 26.9. RDWsd. 34.6 bu kan değerlerini değerlendirebilir misiniz. Yaş.;12 çocuk