RDW Yüksekliği

Yazar 4 Yorum 107.496
RDW Yüksekliği

Vücudundaki kırmızı kan hücrelerinin sayısını saymanın mümkün olduğunu zaten bilebilirsin. Bilmediğiniz, alyuvar hacminin değişen boyutlarını saymak için bir laboratuara gidebileceğinizdir. Doktorlar bu işlemi RDW veya “kırmızı kan hücresi dağılım genişliği” olarak adlandırıyorlar. Normalde 11 ile 15 arasında olan kırmızı hücre dağılım genişliğini kontrol etmek bazen önemlidir. Test genellikle Tam Bir Kan Sayımı’nın (CBC) bir parçasıdır ve sayılar yüksek olduğunda boyutta daha büyük bir değişimi gösterir. Yüksek RDW hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin ve RDW yüksekliği nedenlerinin arkasındaki nedenleri inceleyin.

RDW Kan Testi Nedir?

RDW, bir örnekteki kırmızı hücrelerin hacim veya boyut farkını temel alan veya ölçen bir kırmızı kan hücresi parametresidir. Bazen kırmızı hücre dağılımı genişliğini ölçmek için farklı türlerde hematoloji analizör aletleri kullanılır – varyasyon katsayısı (CV) olarak rapor edildiğinde RDW-CV, standart sapma (SD) olarak rapor edildiğinde RDW-SD olarak adlandırılır.

RDW-SD ölçümleri “fL” de alır ve temelde kırmızı hücre boyut dağılımı histogram genişliğini ölçer – genişliğini histogramın% 20 yükseklik seviyesinde hesaplar. Dolayısıyla, ortalama RBC boyutu bu parametre üzerinde herhangi bir etkiye sahip değildir ve MCV’yi alırsınız veya vücut hacmi ortalama demektir.

Öte yandan, RDW-CV, yüzdelik olarak ifade edilir ve aşağıdaki gibi MCV ve standart sapmadan hesaplanır:

RDW-CV (yüzde cinsinden) = RBC hacminin 1 SD / MCV x% 100

MCV Nedir?  yazımızı okumak için buraya tıklayınız.

RDW Yüksekliği Neyi Belirtiyor?

Birçok farklı nedenden ötürü RDW yüksekliğine veya düşüklüğüne sahip olabilirsiniz. RDW’yi yüksek fark ettiyseniz, bu farklı şeyler de gösterebilir. RDW yüksekliği, % 14.5’in üstünde, kırmızı hücrelerin çok fazla boyuta sahip olduğu anlamına geliyor. Bunun nedeni birçok farklı nedenden dolayı olabilir ve sorunu tanımlamak için, her kırmızı hücrenin kan örneğinizde kapladığı ortalama alan hacmi olan MCV’ye veya ortalama vücut hacmine kıyaslama yapmak önemlidir.

!Önemli: RDW yüksekliği kansere nadirde olsa neden olabilmektedir.

RDW ve MCV Yüksekliği

MCV ve RDW düzeyleri arttıkça, karaciğer hastalığına bağlı olabilir. Karaciğeriniz, zararlı kimyasal maddelerin filtrelenmesinde ve daha sonra sisteminizden çıkarılmasına yardımcı olmakta büyük rol oynamaktadır. Zararlı maddeleri ortadan kaldırmazsa, bu durum kırmızı kan hücrelerinin boyutunu etkiler bırakabilir. Hemolitik anemi, kırmızı kan hücrelerinin erken tahrip edilmesi ile karakterize edilen bir duruma bağlı olarak artmış MCV ve RDW düzeylerini fark edebilirsiniz. Bazen vücudunuzdaki B-12 eksikliği nedeniyle RDW kan testinizi yüksek tutarsınız. Vücudunuz, özel kimyasal işlemler ve bedensel işlevleri yerine getirmek için bu gerekli vitaminlere ihtiyaç duyar.

RDW Yüksekliği ve MCV Düşüklüğü

RDW Yüksekliği
RDW Yüksekliği

Bazı durumlarda, RDW kan testinin MCV’nin daha düşük seviyelerde yüksek olduğunu görebilirsiniz. Yine, bu senaryoyu birçok farklı nedenden dolayı görebilirsiniz, en yaygın olanlarından biri vücudunuzdaki demir eksikliğidir. Vücudunuzdaki demirin yetersiz beslenmesi demir eksikliği anemisine neden olur ve bu kanınızdaki hemoglobin düzeyinde bir düşüşe neden olur. Kanınızdaki hemoglobin, hücresel seviyede oksijen aktarımı için gereklidir. Hemoglobin yapmak için yeterli demir olmadığında, RDW’yi yüksek tutarken MCV düzeylerini düşürecek anemi ile sonuçlanır.

Aynı senaryoyu, hemoglobinin üretiminde rol oynayan belirli elementlerin üretiminde bozulmaya neden olan talasemi intermedia’ya bağlı olarak da fark edebilirsiniz. Bu, parçalanmış kan hücrelerine yol açarak MCV’nin düşük olmasına ve RDW’nin yüksek olmasına neden olacaktır. Genellikle kan hücrelerinin büyüklüğü değişir, ancak bu hücrelerin çok fazla alan almaması, bunun sonucunda düşük MCV düzeyleri elde edilir.

RDW Yüksekliği ve Normal MCV

RDW’nizi yüksek gördüğünüzde başka bir olasılık olabilir. Bazen, yüksek yanınızda RDW düzeylerinizi MCV düzeyleri tamamen normal olarak görürsünüz. Bu, genellikle, istenen seviyenin altına düşmese de, vitamin-B12’nin yetersiz olduğu anlamına gelir. Demir eksikliği anemisinin başlangıç ​​aşamasını da gösterebilir.

CRP Nedir

4 Yorum

 1. Avatar Kenan Türkoğlu

  Merhaba Merve ;

  RDW değerlerin biraz farklılaşmış görünüyor. Can sıkmayı gerektirecek her hangi bir durum yok ama yine de uzman bir doktora görünüp daha detaylı bir bilgi/araştırma alman içini rahatlatacaktır.

  Sağlıklı günler dilerim…

 2. MERhaba iyi günler dilerim. ALkol hemoglobin değerini yükseltirmi? Demir yüksekliği yaparmı?

 3. Hocam öncelikle hayırlı akşamlar.
  Hepatit b hastasıydım konrole gittim
  Kan tahlili ve Tam kan (hemogram) tahlili yaptırdım şükürler olsun hepatit b hastalıgım antikor oluştugu için bitmiş. Sadece karacigerde yağlanma olduğunu ögrendim Fakat hemogram tahlilimde tüm degerler normal sadece. RDW referans aralığı 11-16 deger 16,9! Bu nedemek oluyor tehlikeli bir durummu lütfen bana yardımcı olurmusunuz şimdiden teşekkür ederim.