RDW Nedir? RDW Düşüklüğü ve Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Yazar 3 Yorum 62.905
RDW Nedir? RDW Düşüklüğü ve Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

RDW Nedir?

RDW  bize, Coulter Sayaç (veya kullandıkları otomatik hematolojik makine) tarafından alınan kırmızı kan hücresi boyutlarının farkından bahseder. Ortalama hücre büyüklüğünün göstergesi (CBC laboratuar raporunda) MCV’dir (ortalama vücut hacmi). Bu, raporda 80-92 arasında bir ölçme yapmalıdır. Daha büyük bir MCV genellikle bir vitamin B12 veya folik asit eksikliğinin göstergesidir. Bu iki besleyici madde içermeyen hücreler “bodur” büyüme yaşarlar. Vücuttaki hücreler olgunlaştıkça daha da küçüldüklerinden, daha büyük hücrelere kırmızı kan hücrelerinin büyümesinin engellenmesi mantıklı olur.

Düşük RDW. 30 yılda hiç “çok düşük” RDW görmedim. Bu yüzden klinik önemi tartışmaya değmez.

Yükselen RDW. Bunlar nadir değildir. Yüksek RDW, farklı boyutlarda en az iki RBC popülasyonunun olduğu anlamına gelir. Bunların klinik adları mikrositer (normalden küçük), normositik (normal boy) ve makrositer (normalden büyük). Bazen makrositer hücreler megaloblastik olarak adlandırılır.

RDW Nedir
RDW Nedir

Bu neden klinikte önemli? Yüksek RDW’nin (aynı zamanda anizositoz olarak adlandırılan – çeşitli boyutlarda kan bulgusu farkedilen hücreler) en büyük nedeni, vücut, anemi nedeniyle sistemik bir oksijen kaybı kaybı yaşadığının farkındadır (hematolojik olarak kronik Veya akut kan kaybı) ve kemik iliğinden (ve diğer hematopoietik (kan üreten) dokulardan) etkilenmeyen bir grup RBC’yi oksijen bağımlı dokulara oksijen taşınmasına yardımcı olmak için atmaya çalışıyor. RBC’lerin olgunlaştıkça daha da küçültüğünü unutmayın, bu genç / olgunlaşmamış RBC’ler dolaşımdaki olgun hücrelere göre daha büyük bakıp ölçecektir. Dolayısıyla iki farklı hücre popülasyonumuz var.

Olgunlaşmamış hücreler olgun hücreler kadar etkili değildir, ancak vücut açısından bakıldığında, bazı yardımlar hiçbir yardımdan daha iyidir.

Bütün bunları yukarıda belirttikten sonra, azaltılmış veya yükselmiş RDW için başka nedenler var, ancak yukarıdaki açıklama klinik sunumların çoğunluğunu açıklayacaktır.

RDW Seviyesini Etkileyen Faktörler

Genç kırmızı kan hücreleri olgun kırmızı kan hücrelerinden daha büyük olduğu için vücudunuzun yeni kırmızı kan hücreleri oluşturmasına neden olan bazı koşullar RDW’yi yükseltecektir. Diğer şeylerin yanı sıra, yüksek RDW, talasemi veya demir veya B12 eksikliği anemilerinin neden olduğu mikrokriptik aneminin bir göstergesi olabilir.

RDW, bir CBC (Tam Kan Sayımı) içerisindeki bir çok testten sadece biridir ve anormal bir durumu belirlemek için birçok faktöre ihtiyaç vardır. Örneğin, bu testin yalnızca hücre boyut dağılımını ölçtüğünü göz önünde bulundurarak, RDW’nizin normal aralıkta kalması, tüm kırmızı kan hücrelerinin çok büyük veya çok küçük olduğu anlamına gelebilir.

RDW Normal Düzeyi

Normal RDW seviyesi% 10.2 ila% 14.5’dir. Yukarıda belirtilen aralıkların, kan testi yapmak için kullanılan makineye bağlı olarak farklı olacağını akılda tutmak önemlidir. Hangi aralığın normal olduğuna karar vermek için daima laboratuar raporunda basılan normal aralığı kullanın.

RDW Yüksekliği Nedenleri

RDW Yüksekliği
RDW Yüksekliği

RDW yüksekliği(% 14.5’in üstünde), kırmızı kan hücrelerinin büyük oranda değiştiği anlamına gelir. RDW seviyesinin çok yüksek olmasının birçok olası nedeni vardır. RDW’nin yüksek düzeyinin olası sebebinin ne olduğunu belirlemek için, ortalama parçacık hacmi (MCV olarak kısaltılır) ile karşılaştırma yapılır. MCV, her bir kırmızı kan hücresinin kapladığı ortalama alan miktarıdır. Hem RDW hem de MCV seviyeleri artarsa, olası birkaç nedeni vardır. Olası bir neden karaciğer hastalığıdır. Karaciğer, vücudun en büyük organıdır ve zararlı kimyasal maddelerin filtrelenmesinden (çıkarılması), vücuda önemli kimyasallar üretmesinden ve diğer önemli işlevlerden sorumludur. Yüksek RDW ve MCV düzeylerinin bir diğer nedeni hemolitik anemi. Hemolitik anemi, alyuvarların olması gerekenden daha erken tahrip edildiği bir durumdur.

Yüksek olması nedenleri hakkında detaylı bilgi almak için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

RDW Düşüklüğü Nedenleri

Düşük bir RDW (% 10.2’nin altında), kırmızı kan hücrelerinin boyutlarının çok az değiştiği anlamına gelir. RDW düzeyinin düşük olması için bir neden makrositer anemi. Macrocytic anemi yeterli kırmızı kan hücresi üretilmeyen bir kan hastalığıdır, ancak mevcut olanlar büyüktür. RDW seviyesinin düşüklüğünün bir diğer nedeni mikrositer anemidir. Mikrositer anemi, anormal derecede küçük kırmızı kan hücrelerinin bulunduğu bir durumdur. Bu iki rahatsızlıkta, kırmızı kan hücreleri boyutlarında çok fazla değişiklik yapmazlar, çünkü bunlar ya hepsi küçük ya da büyüktür. RDW seviyesinin düşük olmasına sebep olan şey budur.

« Önceki konu

3 Yorum

  1. Avatar Murat dalgic

    RDW CV 41.7 VE RDW SD 13 SONUÇLARIM BUNLAR ICIN IYI VEYA KOTU BIR BILGI VERILMISINIZ

  2. Rdw-sd 35.7 pct 0.16 adet ağrısıyla dün doktora gittim kan tahlili yaptı ve kanımda enfeksiyon ve yumurtalığımda iltihap olduğunu söyledi ve ben bekarım. Antibiyotik verdi.Nedeni nedir endişelenmeli miyim