Regl Dönemi Ağrısına İyi Gelen Özel Bitki Çayları

Yazar Yorum Yap 2.412
Regl Dönemi Ağrısına İyi Gelen Özel Bitki Çayları

Adet ya da regl dönemi, vücudun olgunlaşarak artık doğurganlaşmasının aktif hale geldiğinin göstergesi olmakla beraber yaklaşık olarak 28 günlük döngüler halinde gerçekleşmektedir. Genellikle kadınlarda 21 ve 35 gün arasında regl olunması normal olarak kabul edilir. Her ayın en az üç günü boyunca regl olan kadınların diğer bir ortak durumu ise regl sancıları ya da regl ağrıları olmaktadır. Vücuttan atılması gereken yumurtanın zor bir şekilde atılıyor olması nedeniyle ağrılı geçen regl dönemleri, kadınların yorgun ve halsiz hissetmesine neden olabilir, kısa süreli de olsa sosyal hayatından soyutlanması anlamına gelir. Bunun yanında oluşan ağrılar da dinlenme ve uyuma gibi istekleri de meydana getirebilir.

Adet sancılarına ne iyi gelir?

Yalnızca regl sırasında değil regl öncesi ve sonrasında da vücuttaki değişimlerle baş başa kalan kadınların en azından regl dönemlerini daha kolay anlatabilmeleri için kolaylıkla yararlanabilecekleri bitki çayları vardır. Her zaman olduğu gibi bu çayları kullanmak kişinin kendi başına verebileceği bir karar olmamalı, doktorunun onayı ile olmalıdır. Biliyorsunuz ki aksi durumlarda alerjik reaksiyonlardan başlamak üzere daha farklı tepkimelere neden olabilir. Regl dönemi sancılarına ve ağrılarına neyin iyi geldiğini, hangi bitki çayları ve özel karışımların adet ağrısını dindirdiğini öğrenmek istiyorsanız yazımızı dikkatle okuyabilirsiniz.

Civanperçemi çayı

Her seferinde ağrılı geçen regl döneminiz için civanperçemi aklınıza ilk gelmesi gereken bitki. Regl başlamadan üç gün önce içmeye başladığınız civanperçemi çayı daha kolay bir regl dönemi geçirmenize yardımcı olur. Ağrılarınızı keserek kolay hareket edebilmenizi sağlamaya yardımcı olur.

Civanperçemi çayı nasıl yapılır: Yarım litre kaynayan suya 5 gram civanperçemi çayını atarak, 3 dakika kadar demleyin. Soğuduktan sonra sabah ve akşam olmak üzere bir bardak için. Burada önemli olan çayı her gün yeni demlemeniz. Eski çayı kullanmamanız gerekiyor.

Böğürtlen çayı

Böğürtlen çayında bulunan C vitaminleri enerji seviyesini yükselterek daha rahat bir regl dönemi geçirmeye yardım etmektedir. Bu çay meydana gelen depresif duyguları da azaltmaya kaldırmaya yarar.

Böğürtlen çayı nasıl yapılır: Kaşıkla ezdiğiniz taze böğürtlenleri posa haline getirin ve kaynayan suya böğürtlen suyuyla birlikte atın. Yaklaşık 10 dakika kaynattıktan sonra posasını süzerek için.

Safran çayı

Safran da sizi kısa zamanda çözüme ulaştırmaya yardımcı olabilen diğer bir bitkidir. Safran çayının fiyatı biraz yüksek olmakla beraber şifalarının da saymakla bitmediği bir bitkidir. Adet söktürücü etkisiyle birlikte ağrılarınızın daha kısa sürede ortadan yok olmasını sağlar.

Safran çayı nasıl yapılır: Bir tutam tel safranı bir bardak ölçtüğünüz kaynayan suyun içine atın. Ardından kaynayana kadar bekleyin. Kaynadıktan sonra bardağınıza alıp için.

Zencefil çayı

Zencefil kış mevsiminde balın içine karıştırarak tüketildiğinde hastalıklardan korunmaya yardımcı olmakla birlikte çok da iyi bir adet söktürücü görevi görmektedir. Zencefil çayı aynı zamanda iyi bir ağrı kesici olarak da görev görmektedir. Bu nedenle her zaman evinizde bulundurmanızda fayda vardır.

Zencefil çayı nasıl yapılır: 15-20 gram taze zencefili temizleyip kaynatılabilir hale getirin. Zencefilleri ince ince dilimleyip kaynayan suya atıp 10 dakika demlemeye bırakın.

Karışık bitki çayı

İçerisinde adaçayı, civanperçemi ve aslanpençesi bulunan bir karışım hazırladığınızda çok daha etkili bir çay elde etmiş olursunuz. Karışık bitki çayı, adet söktürücü, rahatlatıcı, ağrı kesici ve enerji verici özellikleri sayesinde en etkili üçlü rahatlatıcı olmaktadır.

Karışık bitki çayı nasıl hazırlanır: Her birinden bir tutam aldığınız bitkileri kaynayan yarım litre suya atın ve 5 dakika boyunca demlemeye bırakın.

Maydanoz sapı suyu

Maydanoz sapı suyu, adet sancıları için olmasa da geciken adet dönemi için hazırlanabilen bir diğer bitkisel çözüm yoludur. Daha çok zayıflamak için kullanılmakta olan bu bitkisel çözümü çok sık kullanmamak gerekir ve regl dönemlerinden bir hafta öncesinde kullanmak gerekir.

Maydanoz sapı suyunasıl hazırlanır: Yapraklarını saplarından güzelce ayıkladığınız 5 dal maydanozu bir bardak suyun içinde kaynatılır. Maydanozun rengi kaynarken sararmaya başladığı zaman ise ocağın ateşini kısarak kendiliğinden renk vermesini bekleyin. Rengi biraz daha koyu sarı olduğu zaman da ocağın altını kapatın ve suyu için.

Önemli uyarı: Maydanoz sapının suyu hamilelerin kullanımı için kesinlikle yasaktır.

Verilen bu bütün karışım ve çayları kullanmadan önce ilk olarak doktorunuza danışın. Farklı bedenlerde farklı etkilere sebep olabileceklerinden dolayı her zaman ilk olarak doktorunuzun söylediklerini dikkate almalısınız.

Etiketler