Regl Tarihi Nasıl Öne Alınır?

Yazar 2 Yorum 6.432
Regl Tarihi Nasıl Öne Alınır?

Regl Tarihi

Bayanların en özel günü olan regl diğer bir ismiyle adet dönemi, çeşitli nedenlere bağlı olarak tarihinin öne alınması söz konusu olabilmektedir. Ancak, bu hassas dönemin ileriki tarihe atılmasında kullanılan doğum kontrol hapının olası yan etkilerine maruz kalınmaması açısından, mutlak olarak ilgili doktora başvurulmalı ve doktor tavsiyesi doğrultusunda hareket edilmelidir. Bu sayede, regl tarihi öne alınmasında oldukça etkili ve güvenilir olan doğum kontrol hapı yada ilgili hekimin uygun görmesi durumunda progesteron türü ilaç sayesinde regl tarihi daha sağlıklı bir şekilde öne alınması sağlayabilmektedir.

Regl Tarihi Öne Alımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Regl tarihi öne alımında dikkat edilmesi gerekenlerden biri, doktor tarafından reçeteli olarak yazılan doğum kontrol hapı veya progesteron türü ilaç dışında ilaçların kullanılmamasıdır. Bu bakımdan, regl tarihini öne almak isteyen bayanların öncelikle doktora başvurması ve regl tarihi öne alma süreci hakkında bilgi sunması gerekmektedir.
  • Ayrıca, birçok bayanlar tarafından bilinmeyen önemli ayrıntılardan biri de, regl tarihinin öne alımının ileri tarihe alımına oranla daha güç olmasıdır. Bu nedenle de, öregl tarihini öne almak isteyen bayanların doktor tarafından reçeteli olarak yazılan doğum kontrol hapını regl tarihinden birkaç ay öncesinden alması gerekmektedir.
  • Regl tarihinin öne alımında sağlığın olumsuz etkilenmemesi açısından dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri de, bu uygulamaya sık aralıklar ile başvurulmamasıdır. Bu sayede, adet düzeni ve hormon dengesinin korunması söz konusu olduğunu belirtmekte fayda görmekteyiz.

Regl Tarihi Öne Almak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Düğün, seyahat, tatil ve balayı gibi özel etkinliklere bağlı olarak regl tarihinin ileri düzeye atılması söz konusu olabilmekte ve beklenen adet kanamalarından en geç 72 saat öncesinden progesteron içeren ilaç başlama süreci söz konusu olmaktadır. Adet gecikmesi boyunca doktor tavsiyesi doğrultusunda ilaç alımı sürdürülmeli ve ilgili ilacın kullanımından bir müddet sonrasında 72 saat ila 10 gün süre aralığında adet dönemi başlaması yeniden söz konusu olmaktadır.

Sakıncalı Durumlarda Doğum Kontrol Hapı Kullanılmamalı

Regl tarihinin öne alımında ayrıca obezite rahatsızlığı, sigara kullanımı, karaciğer hastalıkları gibi ciddi olumsuz durumların söz konusu olması durumunda ise, sebep her ne olursa olsun, doğum kontrol hapı kullanılmamalı veya doğrudan mevcut olan olumsuz durumlar hakkında ilgili hekime bilgiler sunulmalıdır. Bu gibi olumsuz durumların dışında, progesteron maddesi içeren kısa süreçli olarak kullanılması durumunda herhangi bir yan etkisi söz konusu olmamaktadır.

Regl Tarihi Öne Alımında Kullanılan Progesteron Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Regl tarihi öne alımında kullanılan progesteron içeren ilacın ilgili doktor tarafından belirtilen kullanım dozajının aşılması durumunda ödem, su tutulması, baş ağrısı problemi, sinirlilik durumu, ajitasyon gibi bazı yan etkileri söz konusu olabilmektedir. Ayrıca, uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere doğum kontrol hapı kullanan kadın, 3 haftalık kullanım sürecinin son ermesinden sonra, gelecek regl dönemi gününün değiştirme zorunluluğu söz konusu olması durumunda, ara vermeden 22. günden itibaren yeni doğum kontrol hapı kutusu ile devam edebilmesinde herhangi bir sakınca söz konusu olmamaktadır.

 

Etiketler

2 Yorum

  1. Merhaba benim 29 temmuzda düğünüm olucak düğünden önce âdet olup bitmesini istiyorum doğal yöntemle nasil erken olurum acaba