Renk Körlüğü (Daltonizm) Nedir Kalıtsal mıdır Tedavisi  

Yazar Yorum Yap 1.761
Renk Körlüğü (Daltonizm) Nedir Kalıtsal mıdır Tedavisi  

Görmeyi sağlayan ve gözde bulunan özel pigmentlerin olmaması ya da olması gerektiğinden daha az olmasından kaynaklı meydana gelen duruma renk körlüğü yani daltonizm denilmektedir. Bu pigment eksikliği birçok rengin olması gerektiğinin dışında bir renk olarak görme ya da farklı bir renk olarak görme hali olmaktadır. Bazı renklerin ayırt edilebilmesi kişiler için oldukça zordur.

Renk körlüğünde erkeklerin yüzde % 10 bu hastalık ile karşı karşıya kalmaktadır. Renk körlüğünde genel olarak kırmızı ve yeşil renkler ayırt edilemez. Mavi ve sarı renklerde de sorun yaşanabilmektedir.

Normal görme yetisi ve renkleri ayırma görüsüne sahip olan kişiler renklerin tam rengini ayırt edebilme özelliğine sahiptir. Fakat renk körü olan biri de bu pek mümkün değildir. Renk körlüğü doğuştan olan hastalıklar arasında yer alır. Bunun yanı sıra sonradan da renk körü olma durumu söz konusu olmaktadır.

Renk Körlüğü Belirtileri 

Renk körlüğü kendini çok belli eden bir durum değildir. Buna bağlı olarak doğuştan mı yoksa sonradan mı olduğuna bağlı olarak farklı belirtilerin ortaya çıktığı bilinmektedir. Genel olarak yeşil ve kırmızıyı ayırt etme zorluğudur. Bununla beraber kişi tüm kırmızı renkleri yeşil olarak görebilmektedir. Bu da renk körlüğünün en belirgin belirtisi arasında yer alır.

Nadirde olsa mavi ve sarı renkte renk körlüğünde zorluk yaşanmasına neden olur. Kişinin bu renkleri seçerken zorlanması da renk körlüğünün olduğunu işaret edebilmektedir.

Renk Körlüğü Nedenleri 

Genetik bir yapıya sahip olan bu renk körlüğü genetik olarak da geçiş sağlamaktadır. Bu durumda asıl nedeninin tam bilinmemesine rağmen kalıtsal bir hastalık olması kişinin ileriki dönemlerde çocuklarında da hastalığın görünme olasılığı oldukça yüksektir.

Sonradan renk körlüğünün meydana gelmesi ise genel olarak farklı hastalıklardan kaynaklı meydana gelmektedir. Lösemi, anemi, kronik alkolizm, parkinson, bunama, kalp, tansiyon ve sinirsel hastalıklar renk körlüğüne sonradan neden olan faktörlerdir.

Yaş ilerlemesi ile beraber ortaya çıkan renk körlüğü de nedenler arasında yer alır. Bunun yanı sıra güçlü kimyasallara maruz kalmış olan kişilerde de zamanla ortaya çıkabilmektedir.

Renk Körlüğü Tedavisi 

Renk körlüğü yani daltonizm eğer doğuştan kalıtsal bir şekilde meydana gelmiş ise tedavisi mümkün değildir. Bu ömür boyu renk körlüğü ile yaşamak zorundadır. Kişinin ehliyet alma durumu bile ortadan kaldırılır.

Renk körlüğü eğer sinirsel bir durum ise görme bozuklukları da söz konusu olmaktadır. Bu nedenle ilk önce doktora başvurulması gerekmektedir. Hekim kontrolü sonrası kişiye uygun tedavi yöntemi belirlenebilir.

Tedavide renk körlüğü belli bir aşamaya kadar tedavi edilebilmektedir. Fakat renk körlüğünün doğuştan olmaması gerekmektedir. Böylece hastanın normal yaşamı renk körlüğünden kaynaklı olumsuz etkilenmez. Renklerde ayırt etme sıkıntısı yaşayan hastaların da mutlaka doktora başvurması gerekir.

 

Etiketler