Retraksiyon Nedir? Retraksiyon Ne Anlama gelir?

Yazar 1 Yorum 27.160
Retraksiyon Nedir? Retraksiyon Ne Anlama gelir?

Retraksiyon Nedir

Vücudumuz değişik durumlar karşısında tepkiler verir.  Hastalıklar sırasında da bazı dokular etkilenip farklı bir görünüm alabilir. Büzüşme, genişleme, sertleşme, kısalma, çekilme gibi tepkilere tıpta ayrı ayrı isimler verilir. Bir organ ya da dokudaki büzülmelere ya da çekilmelere retraksiyon denir.  Tıp alanında sık rastlanabilen terimlerden olan ve geriye doğru çekilmeyi, büzülme ya da kısalmayı ifade eden retraksiyon terimini bazı örneklerle açıklamaya çalışacağız.

Meme Başındaki Retraksiyonlar

Kadınlar için rutin meme kontrolleri meme kanserlerinin erken teşhisi için önemlidir. Meme başında içe doğru dönme durumu normal kabul edilmez. Meme başı retraksiyonu denilen bu durum ya hastanın kendisi tarafından fark edilir ya da bir doktor kontrolü sırasında görülür. Meme başı yakınlarındaki bir kanser tutulumu süt kanallarını da etkilemekte, meme başının içe dönmesine veya çekilmesine sebep olmaktadır. Meme başında görülen retraksiyonlar doğuştan ise iyi huyludur.

Uterus Kas Liflerindeki Retraksiyonlar

Doğum sırasındaki ağrılar nedeniyle uterus yani dölyatağı köprüsünde bulunan kas liflerinde kısalmalar gözlenmektedir. Bu kısalma durumları da retraksiyon olarak adlandırılır.  Kas liflerinin retraksiyonu her normal doğumda gözlenmez. Gözlendiği durumlarda ise fetüsün doğum kanalında ilerlemesi zorlaşır. Kanın pıhtılaşması sırasında da oluşan pıhtıda zamanla büzülmeler (retraksiyon) ve daha sonraları da küçülme görülmektedir.

Diğer Organlardaki Retraksiyonlar

Kulak zarı retraksiyonları olabileceği gibi çekilme ya da büzüşmeler kalp kapakçıklarında da görülebilir. Kalp söz konusuysa retraksiyon terimi kullanıldığında kapakçığın açık olması durumunu ifade eder. Benzeri bir şekilde göz kapaklarının açık olmasına da kapak retraksiyonu denir. Göz kapaklarındaki bu durum gözlerde kurumaya yol açabilir ve ameliyatla düzelmesi mümkündür. Omuzların arkaya doğru hareketi de retraksiyon kelimesiyle ifade edilir. Retraksiyon organlara destek görevi yapan bağ dokuyla ilgilidir.  Bağ dokunun normalin dışında çoğalması o bölgede bazı geri çekilme ya da çökmelere neden olmaktadır. Çeşitli yanıklar, yaralanma ya da travmalar da retraksiyon oluşumuna neden olabilmektedir.

 

Etiketler

1 Yorum

 1. Avatar IŞIL Yaşar

  Merhaba annem son zamanlarda göğsünde ağrı hissetmiş meme başlarınında içe geçmiş olduğunu farketmiştir uyarmasına rağmen meme başlarında değişiklik olmamıştır.
  Yapılan tetkiklerde memede enfeksiyon görülmüştür
  Bilateral mammografi incelemesinde,
  Her iki meme cilt ve cilt altı planları doğaldır bilateral meme parankim tip 2 özelliktedir sağ meme subareolar bölgede ve sol meme üst orta zonda benign punktat kalsifikasyonlar mevcuttur her iki meme üst dış kadranda sağda 1 adet solda iki adet intramammar lenf nodu ile uyumlu lobüle konturlu düşük dansiteli radyoopak nodüler lezyon izlendi kitle lezyonu asimetrik doku opasitesi ve küme yapmış mikrokalsifikasyon izlenmemiştir bilateral pektoral kas ve fasiası normaldir sol aksillada birkaç adet benign natürde lenf nodu mevcuttur aksiller fossalarda patolojik özellikte lenf nodu saptanmadı.
  Bilateral meme ultrasonografi incelemesinde,
  Her iki meme cilt cilt altı dokusu normaldir sağ meme Areolası ve retroareolar bölgesi normal olup bilateral memebaşları retraktedir sol meme areolası ödemlidir sol subareolar bölgede 35×12 mm boyutlarında duktal ektazilerinin eşlik ettiği enflamasyon izlenimi veren düzensiz sınırlı heterojen hipoekoik lezyon alanı mevcuttur (mastit?) tedavi sonrası kontrol usg önerilir parankim liposkleroze meme tipindedir retromammar bölgeler normaldir kistik yada solid kitle lezyonu saptanmamıştır pektoral adeleler ve aksillalar normaldir sol aksilllada birkaç adet bening natürde lenf nodu izlendi lap izlenmedi
  İki inceleme sonucu üstte yazdığım gibi.
  Korkulacak herhangi bir durum var mı
  Annem 65 yaşında