Retraksiyon Nedir? Retraksiyon Ne Anlama gelir?

Retraksiyon Nedir
Paylaş
 

Retraksiyon Nedir

Vücudumuz değişik durumlar karşısında tepkiler verir.  Hastalıklar sırasında da bazı dokular etkilenip farklı bir görünüm alabilir. Büzüşme, genişleme, sertleşme, kısalma, çekilme gibi tepkilere tıpta ayrı ayrı isimler verilir. Bir organ ya da dokudaki büzülmelere ya da çekilmelere retraksiyon denir.  Tıp alanında sık rastlanabilen terimlerden olan ve geriye doğru çekilmeyi, büzülme ya da kısalmayı ifade eden retraksiyon terimini bazı örneklerle açıklamaya çalışacağız.

Meme Başındaki Retraksiyonlar

Kadınlar için rutin meme kontrolleri meme kanserlerinin erken teşhisi için önemlidir. Meme başında içe doğru dönme durumu normal kabul edilmez. Meme başı retraksiyonu denilen bu durum ya hastanın kendisi tarafından fark edilir ya da bir doktor kontrolü sırasında görülür. Meme başı yakınlarındaki bir kanser tutulumu süt kanallarını da etkilemekte, meme başının içe dönmesine veya çekilmesine sebep olmaktadır. Meme başında görülen retraksiyonlar doğuştan ise iyi huyludur.

Uterus Kas Liflerindeki Retraksiyonlar

Doğum sırasındaki ağrılar nedeniyle uterus yani dölyatağı köprüsünde bulunan kas liflerinde kısalmalar gözlenmektedir. Bu kısalma durumları da retraksiyon olarak adlandırılır.  Kas liflerinin retraksiyonu her normal doğumda gözlenmez. Gözlendiği durumlarda ise fetüsün doğum kanalında ilerlemesi zorlaşır. Kanın pıhtılaşması sırasında da oluşan pıhtıda zamanla büzülmeler (retraksiyon) ve daha sonraları da küçülme görülmektedir.

Diğer Organlardaki Retraksiyonlar

Kulak zarı retraksiyonları olabileceği gibi çekilme ya da büzüşmeler kalp kapakçıklarında da görülebilir. Kalp söz konusuysa retraksiyon terimi kullanıldığında kapakçığın açık olması durumunu ifade eder. Benzeri bir şekilde göz kapaklarının açık olmasına da kapak retraksiyonu denir. Göz kapaklarındaki bu durum gözlerde kurumaya yol açabilir ve ameliyatla düzelmesi mümkündür. Omuzların arkaya doğru hareketi de retraksiyon kelimesiyle ifade edilir. Retraksiyon organlara destek görevi yapan bağ dokuyla ilgilidir.  Bağ dokunun normalin dışında çoğalması o bölgede bazı geri çekilme ya da çökmelere neden olmaktadır. Çeşitli yanıklar, yaralanma ya da travmalar da retraksiyon oluşumuna neden olabilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Proliferasyon Nedir? Proliferasyon Ne Anlama gelir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...
Bu yazı 123 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

DMCA.com Protection Status