Rezorpsiyon Ne Demektir

Yazar Yorum Yap 1.914
Rezorpsiyon Ne Demektir

Kişilerin kulaktan dolma bilgiler ile öğrendikleri veya hangi hastalık için kullanıldığını bilmediği pek çok terim arasında yer alan rezorpsiyon ne demektir yakından bakalım. Temel olarak söylemek gerekirse kemik dokuları içerisindeki çeşitli maddelerin kaybını ortaya koyan bir durumdur, vücudumuzun çoğunluğunu kapsayan bir alandan bahsedilince de elbette çeşitlendirilmesi de mümkün olabilmektedir. Kemik rezorpsiyonu ve yeni kemik oluşumu aslında bu iskeletin doğal yapısında vardır, örneğin osteoporoz gibi durumlarda madde kayıpları yeni kemik oluşumlarından daha hızlı şekilde ilerler. Ancak dişler söz konusu olduğunda ise rezorpsiyon başladığında diş dokusunun yıkılmasından bahsedilir ve internal ve eksternal olarak iki sınıfta değerlendirilir. Tam olarak kelime anlamına gelecek olursak da emilim ve eriyip dağılma olarak kullanılır, bu durumda aklımıza ilk gelen kemik erimesi hastalığı ve bağlantılı olarak görülen tetikleyici diğer hastalıklar olur.

Rezorpsiyon ne demektir sorusunun cevabı aslında bütün kişilerin ve özellikle kemik erimesi ile karşılaşması daha fazla riskli olan kadınların korkulu rüyasıdır. Kemik erimesi hastalığı ağrılı ve bir o kadar da zorlu bir sürece sürükleyen bir hastalık olarak bilinir ve maalesef ülkemizdeki hasta sayısı da sanılandan oldukça fazladır. Bunların dışında dişlerde de görülebileceğinden bahsetmiştik, bunun nedeni de dişlerinde kemikler ile bütünsel bir yapıda olması ile alakalandırılır. İnternal rezorpsiyonda; hekimlerin pulpa odası ya da kök kanalları ile alakalı olarak adlandırdığı dentin tabakasının yıkımından kaynaklıdır, köklerden başlayan lezyonlar zamanlar dişin dış yüzeyine kadar ilerlediğinde ise geç kalınma durumlarında diş kayıplarına yol açar.

Bunun dışında olan başka bir diş rezorpsiyon ne demektir çeşidi de eksternal rezorpsiyondur, bu durumda ise tam tersi bir etkileşimden bahsedilmesi mümkündür. Yani dişler kökten dışa doğru değil dıştan köke doğru bir yıkım içerisindedir. Bu olay diğer çeşidine göre daha nadiren görülse de yine de diş kayıpları ya da dişin tahribatına bağlı tedavilerde etken bir rol oynar. Bu çeşit rezorpsiyon aslında diş yapısındaki bazı bozuklukları bizlere gösteren bir türdür, özellikle deformasyonun köklere doğru ilerlemesi ve diş köklerinin yapısını bozması ile nadir görüldüğü bilinir. Hatta diş türlerinden mandibular çeşitlerinde görülme olasılığı oldukça fazladır.

Etiketler
« Önceki konu