Romatizma Nedir ?

Yazar Yorum Yap 1.444
Romatizma Nedir ?

Romatizma hastalıklari romatolojinin kapsama alanına girer. Bu konuyla ilgilenen ve konunun uzmanına romatolog denir. Ya da romatoloji uzmanı da denilebilir. Bu tür rahatsızlık oluşumlarında kişinin doktora gelmesindeki en önemli neden rahatsız edici derecede oluşan ağrılardır. Ancak bazı romatolojik kökenli hastalıklar çok az ağrı verirler ve hatta hiç ağrı oluşturmayanları da vardır. Bu sorunların tedavisi uygulamalarında ilk önce Romatoloji Uzmanı devreye girer. Ardından fizik Tedavi uzmanı, Rehabilitasyon Uzmanı ile Fizik Tedavi Uzmanlarının da devreye girmesi sonucu bir ekip çalışması devreye girebilir. Bu konu ile alakalı daha açıklayıcı bilgiler konunun uzmanına danışılarak aşağıda açıklanmıştır.

Romatizmal Rahatsızlıklar

 • Behçet rahatsızlığı
 • Romatoid artrit sorunları
 • Bağ dokusu problemleri
 • Damarlarda oluşan iltihaplanmalar
 • Akut eklem romatizmaları
 • Aileden gelen Akdeniz ateşi sorunu
 • Reaktif artrit sorunu
 • Kristal artrit
 • İnfeksiyöz artrit sorunu
 • Dejeneratif ve metabolik problemler
 • Amilodioz sorunları

Yukarıda sıralananlar en sık rastlanan promlemlerden en önde gelenleridir.

Kas, kemik, eklem, tendon ya da bu bölgelerin etrafındaki dokularda oluşmuş ağrıları ve sızıları tanımlayan bir ifadedir. Romatizmanın sınırları artrit problemler gibi değildir ve belirsizdir. Oluşan ağrı vakaları altta yatan bir başka problemle her zaman açıklanamaz. Bazen boyun ağrıları ve bel ağrıları gibi daha bölgesel ağrılarla seyreden vakalar görülebilmektedir.

Buradan hareketle romatizmal hastalıklar için, bütün artrit ve romatizma türü hastalıkların bütününü ifade eder denilebilir. Bilinen 150’ye yakın romatizmal eksenli hastalık vardır.

Romatolog Kime Denir Ve Görevi Nedir?

Eklem iltihaplanmaları ve tüm diğer romatizmal eksenli sorunların teşhisiyle ve tedavisiyle ilgilenen, konusunda uzman doktora Romatolog denilmektedir. 5 yıl kadar iç hastalıklarında uzmanlaştıktan sonra 3 yıl Romatoloji eğitimi alınır ve ancak bu 8 yıllık sürecin ardından Romatolog olunabilir. Tüm beden yapısını ilgilendiren ve eklem konularına yönelik romatizmal hastalıkların yanı sıra, dejeneratif, metabolik ve mekanik kas-iskelet sorunları da bu doktorun uzmanlık alanı kapsamındadır. Bu konunun uzmanı olan doktor diğer taraftan iç hastalıkları konusunda da uzman kişi olduğundan, romatizmal hastalığı ya da hastalıkları olan kişilerde ki diğer sorunların da tedavisiyle ilgilenebilmektedir. Sık sık rastlanan kalp, mide, böbrek, akciğer ve karaciğer gibi iç organlardan kaynaklanan hastalıkların da önemli kısmını tedavi edebilecek donanıma sahiptir.

Artrit Nedir?

Yaşanan eklem ağrısının civarında oluşan eklemsel iltihaplanmalardır. Eklemde şişlik, sıcaklık artışı, kızarıklık ve eklem hareketlerinde azalma iltihaplanmaların neden olduğu sıkıntılardır. Ayrıca romatoid artrit, osteoartrit, infeksiyöz artrit ve gut gibi rahatsızlıklar artrit oluşturan rahatsızlıklardır.

Romatizma Ve Artrit Nasıl Oluşur?

Hastalığı oluşturan nedenler hakkında çok az bilgi olmasına rağmen hastalığın mekanizmaları ile ilgili devamlı yeni bilgiler öğrenilmektedir.

Genetik Faktörler: Birden fazla genetik yatkınlık devreye girmektedir ve bu nedenle çok karmaşık bir durum söz konusudur. Dolayısı ile romatizmal hastalıklara maruz kalmanın birden fazla genetik alt yapısı vardır.

Çevresel Faktörler: Kimyasal ve mikrop kaynaklı bazı durumlara maruz kalma, birtakım virüs ve bakterilerin vücudun immün (bağışıklık) sistemini bozması sonucunda oluşmaktadır.

Fizyolojik Faktörler:  Kişinin yaş durumu ve hormonlar romatizmal problemlerin oluşmasında önemli etkiye sahiptir.

Tedavi Yöntemleri

İltihap oluşmamış vakalarda kortizonsuz ilaçlar çok sık kullanılır. Fizik tedavisi ve rehabilitasyon, nöroloji ve ortopedi ve bazen de psikiyatriden destek alınmak suretiyle tedavi süreci yürütülür.

İltihap oluşmuş vakaların neredeyse tamamı iyileşmektedir. Ancak bazı vakalarda alevlenme sorunu yaşanabilmektedir. Kişinin hekimle bir uyum oluşturması gerekir. Tedavisinde aksama olmamalı ve sürekli tedaviye devam etmelidir. Meydana gelen şikayetlerin sona erdirilmesi, muhtemel organ rahatsızlıklarının önüne geçilmesi ve bireyin yaşam kalitesini üst seviyelere çekmek tedavide merkezi oluşturur.

Erken teşhis koyulması ve uygun tedavi uygulamaları neticesinde muhtemel eklem bozukluklarının ve sakatlıkların önüne geçmek mümkün olmaktadır. Hastalığın akut aşamalarında ise kortizonlu ilaçların kullanılması gündeme gelebilir. Hastalık daha sonra tekrarlama eğilimi gösterebilir.

Etiketler
« Önceki konu
Sonraki konu »