Romatoloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Yazar Yorum Yap 11.522
Romatoloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Romatoloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Genel anlamda romatizmalara, eklem iltihapları gibi iskelet ve kas sistemindeki rahatsızlıklara bakmakta olan Romatoloji Antik çağlardan beri var olan bir bilim dalıdır. Romatizmaların kökeninde bağışıklıkla ilgili sorunlar yattığı düşünülmektedir. Çeşitli organları tutan, dokularda sağlıksız çalışmaya neden olan ve fonksiyonlarını azaltan romatizmalar ağrı, yanma, ödem, şişlik, sızı, kemiklerde ağrı ile kendini belli eder. Genetik kökenli de olabilen romatizmalarda uyuşma, hissizlik ve karıncalanmalar, eklemlerde sertlikler, şişliklerle birlikte şekil bozuklukları da ortaya çıkmaktadır. Romatizmalı hastaları romatoloji bölümü tedavi etse de eklemlerdeki şekil bozukluğu gibi bulgularda ortopedi doktorları devreye girmektedir.

Romatolojinin Baktığı Hastalıklar

Romatoloji bölümünde bakılan temel hastalıklar şunlardır:

*Romaroid artrit

*Akut eklem romatizmaları

*Takayasu artreti

*Dev hücreli arterit

*Kawasaki hastalığı

*Wegener granülomatozu

*Mikroskobik polianjitis

*Cogan sendromu

*Buerger hastalığı

*Kristal artrit

*Reaktif artrit

*Behçet hastalığı

*Akdeniz ateşi

*Ankilozan spondilit

*Skleroderma

*Paget hastalığı

*Gut hastalığı

*Damar iltihaplanması

*Bağ dokusuyla ilgili hastalıklar

*Sjögren sendromu

Hastaları Romatoloji Bölümüne getiren şikâyetler

Eklem, kas, kemik, ligament ve tendonlarda ve çevre dokularda ortaya çıkan sızı ve ağrıları tanımlayan kavram romatizmadır. Artirtte sınırlar belli olsa da romatizmalarda sınırlar net olmadığından bu kavram artriti de kapsar ve romatizma deyince akıllara öncelikle ağrılar, sızılar gelir. Bazı romatizmalılar eklem ve dizlerindeki ağrılara dayanarak yağmurun yağacağını önceden tahmin edebildiklerini söyler. Ancak bazı tür romatizmalarda ağrı görülmeyebilir. Romatizmal hastalıklar tek başına romatolojide tedavi edilmeyip fizik tedavi ve rahabilitasyon bölümü, gerekirse ortopedi uzmanları ve başka uzmanlık alanları ile ekip çalışması yapılır. Romatizma tedavisi ilaçlarla yapılabilir olsa da hastalığın tamamen yok olması mümkün değildir. Hastalık herhangi bir zamanda alevlenebileceği için hastalar devamlı doktorlarıyla işbirliği içinde olmalıdır. Anlaşılacağı gibi yakınmaları ortadan kaldıran ve yaşam kalitesini yükselten tedaviler uzun süreli olmakta, yaşam boyu da sürebilmektedir.

Romatizma çeşitleri ve Tedavi

Bugün için bilinen 150’yi aşkın romatizma çeşidi vardır. Hastalığı oluşturan nedenler hakkında kesin bilgiler olmasa da genetik, yatkınlık, çevresel faktörler, hormonlara ve yaş faktörü gibi nedenlere dayandırılmaktadır. Tedavi genel olarak analjezik (ağrı kesici) ilaçlarla, yangı giderici (anti-enflamatuvar) ilaçlarla ve bazı antikorlarla yapılır.

 

Etiketler